MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 36 w Łodzi ufundowała nagrobek swojemu patronowi

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Uczniowie i pracownicy SP 36 w Łodzi nie zapominają o swoim patronie
Uczniowie i pracownicy SP 36 w Łodzi nie zapominają o swoim patronie Sp 36
Dziesięć lat temu Szkołą Podstawowa nr 36 przy ul. Więckowskiego w Łodzi otrzymała imię Zenona Wasilewskiego, jednego z twórców polskiej animacji i łódzkiego Se-Ma-For-a. Teraz uczniowie i pracownicy szkoły ufundowali patronowi nowy nagrobek na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

10 lat patrona

10 lat temu patronem Szkoły Podstawowej nr 36 przy ul. Więckowskiego w Łodzi został Zenon Wasilewski. To pionier polskiej animacji lalkowej, malarz, fotografik, współtwórca  polskiej szkoły filmu animowanego oraz Wytwórni Se-Ma-For. Urodził się w 1903 roku w Sosnowcu, a po II wojnie światowej związał z Łodzią. Przed 10 laty uczniowie zadecydowali, że to właśnie on zostanie patronem ich szkoły. Po tym między innymi uporządkowali jego nagrobek znajdujący się na cmentarzu przy ul. Ogrodowej. Zenon Wasilewski zmarł w 1966 roku.

Jubileusz dziesięciolecia nadania imienia szkole, a także 120. rocznicę urodzin patrona, uczniowie i pracownicy postanowi uczcić stawiając Zenonowi Wasilewskiemu nowy nagrobek.

Zbiórka uczniów i pracowników

By zebrać pieniądze na ten cel przeprowadzono zbiórkę wśród uczniów i pracowników. Dziewczęta i chłopcy z tej podstawówki organizują też comiesięczne „Kawiarenki dla Zenka”. Odbyły się dyskoteki i pokazy filmowe. Zebrano na ten cel 1200 kilogramów kasztanów.

Marzeniem całej społeczności szkolnej jest zrealizowanie pomysłu na poszerzenie szlaku turystycznego „Łódź Bajkowa” o kolejną postać - króla Krakusa - bohatera pierwszego powojennego polskiego filmu lalkowego „Za króla Krakusa” (1947 r.), którego autorem był właśnie Zenon Wasilewski – mówi Katarzyna Walkowska, nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 36 im. Zenona Wasilewskiego w Łodzi. - Chcielibyśmy, żeby figurka Krakusa stanęła przed szkołą. Mamy już projekt wykonany przez Marcina Mielczarka i Magdalenę Walczak. By jednak ten pomnik stanął przed szkołą potrzeba sporo pieniędzy. Własnymi siłami uczniowie nie dadzą rady zebrać potrzebnej kwoty, ale liczą na wsparcie zainteresowanych osób oraz instytucji

Na szczęście w szkole udało się zebrać kwotę, która umożliwiła zamówienie i wykonanie nowego nagrobka Zenona Wasilewskiego. Uroczyste odsłonięcie odbędzie się 19 kwietnia (piątek) o godzinie 12.30 na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki