Okna PVC - co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Materiał informacyjny oknamielczarek.pl

Zakup okien do nowego domu lub mieszkania czy też ich wymiana, gdy obecnie nie spełniają już swojego zadania, nie należy do łatwych. Problem sprowadza się przede wszystkim do ogromnej dostępności modeli, wykonanych z różnych materiałów, profili oraz cechujących się innymi parametrami. Oczywiście można postawić na przypadkowość, jednak nie zagwarantuje ona najwyższego komfortu. Jakie okna wybrać, aby były najlepsze?

Jakie parametry okna są najważniejsze?

Kilkadziesiąt lat temu zakup okien do domu ograniczał się jedynie do wizyty w sklepie lub zamówienia produktu z montażem. Wejście do użytku okien z PCV wywołało małą rewolucję, jednak nawet one w pierwszym okresie popularności były dostępne w jednym czy dwóch standardach jakości. W okresie kilkudziesięciu lat technologie produkcji stolarki okiennej z PCV znacznie się rozwinęły. Dlatego obecnie na rynku można spotkać okna PCV jedno- i wielokomorowe, jedno-, dwu- i trzyszybowe, z mikroszczelinami, systemami wentylacyjnymi, ochroną antywłamaniową i innymi rozwiązaniami technicznymi.

Każdy z tych elementów sprawia, że stolarka okienna jest trwalsza, estetyczniejsza, bardziej funkcjonalna i zapewnia większe bezpieczeństwo. Jednocześnie nowoczesne okna do domu różnią się też parametrami. W opisach produktów można spotkać tajemnicze oznaczenia, których zrozumienie jest kluczem do wyboru optymalnego modelu. Są to współczynniki, wskaźniki i klasy określające zdolność okna PVC do utrzymania ciepła czy ochrony przed zewnętrznym hałasem. Czym są te współczynniki i jak je interpretować?

1. Uw – współczynnik przenikania ciepła jest parametrem, który wskazuje ilość ciepła, jaką jest zdolna przepuścić płaska przegroda o powierzchni 1m2 w czasie godziny, przy założeniu, że temperatura powietrza po obu jej stronach różni się o 1 st. C. Współczynnik ten jest oznaczany liczbą i jednostką W/m2K. Dobre okna to takie, w których współczynnik przenikania ciepła jest niski. Obecnie jego dopuszczalna wartość graniczna wynosi nie więcej niż 1,6 W/m2K.

2. Ug – to kolejny wskaźnik zdolności izolacyjnych okien. Współczynnik przenikania ciepła przez szyby wskazuje, jaka ilość ciepłą pochodząca z promieni słonecznych może przeniknąć przez szybę do wnętrza domu. W jego przypadku najniższa wartość nie zawsze jest najlepsza. Przykładowo w domach pasywnych intensywniejsze nagrzewanie wnętrza jest cenne, gdyż pozwala ograniczyć koszt eksploatacji budynku.

3. A – klasa szczelności i wskaźnik infiltracji okna wskazują, a jakim stopniu następuje wymiana powietrza pomiędzy wnętrzem domu i otoczeniem. Decyduje o tym budowa okna PCV, a w szczególności typ zastosowanych uszczelek. Klasa jest określana liczbą – przykładowo: A7, A8, A9 i im jest wyższe, tym lepsze okno. Natomiast wskaźnik infiltracji powinien być jak najniższy.

4. Rw – wskaźnik izolacyjności, o którym również decyduje budowa okna, informuje o tym, w jakim stopniu stolarka chroni przed hałasem zewnętrzny. Parametr ten jest podawany w decybelach. Montaż szyb zespolonych umożliwia uzyskanie izolacyjności akustycznej na poziomie nawet Rw=34 dB. Wybór okna w kontekście tego parametru powinien być uwarunkowany lokalizacją budynku. Okna PCV do domu ulokowanego przy ruchliwej drodze powinny mieć współczynnik Rw = 40 dB.

5. RC – klasa odporności na włamanie to kolejny ważny wskaźnik jakość okien. Nie ma ona wprawdzie wpływu na komfort wnętrz czy funkcjonalność stolarki, jednak podnosi poziom bezpieczeństwa domu. Im jest ona wyższa, tym lepsza ochrona przed włamaniem. Nowoczesne okna do domu powinny mieć klasę co najmniej RC4, która zagwarantuje, że włamywacz nie dostanie się do wnętrza za pomocą tradycyjnych narzędzi.

*
Nowoczesna stolarka podkreśla klasę inwestycji fot. oknamielczarek.pl

Co wpływa na cenę okna?

Planując zakup stolarki okiennej i decydując o tym, jakie okna do domu będą najlepsze, ich przyszli użytkownicy zwracają też uwagę na cenę. Stolarka wyposażona w wielokomorowe profile okienne, nowoczesne uszczelki i zabezpieczenia antywłamaniowe z pewnością nie należy do tanich. Koszt inwestycji tym bardziej obciąża domowy budżet, jeśli trzeba kupić okna do całego domu. Przeglądając dowolny cennik okien, można zauważyć, że tylko na jednym modelu da się sporo zaoszczędzić. Niższa cena jednak zazwyczaj oznacza też niższą jakość.

Zanim podejmie się decyzję o wyborze tańszego modelu, warto sprawdzić, z czego trzeba będzie zrezygnować. Do najważniejszych i najczęściej występujących czynników cenotwórczych zaliczają się:

• nietypowe rozmiary okien, które wymagają wykonania na wymiar,
• niestandardowe okucia,
• wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej,
• specjalne szyby np. samoczyszczące, dwukomorowe lub antywłamaniowe,
• dodatkowe zabezpieczenia przed włamaniem,
• kolory okien (modele z barwionego tworzywa PCV lub oklejane są droższe).

Czy warto wydać więcej na okna?

W przypadku nowego okna cena często ma znaczenie decydujące o wyborze. Czy jednak jest to słuszna decyzja? Zainwestowanie w droższe okna jest myśleniem perspektywicznym. Stolarkę okienną i drzwiową zwykle kupuje się na kilkadziesiąt lat. Warto zatem zadbać o to, aby po dekadzie nie sprawiała problemów. Istotnym czynnikiem jest też stały wzrost potrzeb i oczekiwań w stosunku do poziomu komfortu. Dlatego zainwestowanie w lepszy i nieco droższy produkt zagwarantuje, że będzie on spełniał oczekiwania przez cały okres użytkowania, a nie tylko przez kilka pierwszych lat.

Artykuł powstał we współpracy z polskim producentem stolarki budowlanej Okna Mielczarek. Jesteśmy dostawcami okien, drzwi, bram garażowych, parapetów i nowoczesnych przysłon okiennych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki