MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Operacja "na żywo" w ICZMP w Łodzi. Transmisję oglądali lekarze z całego świata [ZDJĘCIA+FILM]

Grzegorz Gałasiński
Lekarze z całego świata przyglądali się operacjom skomplikowanych wad serca u małych pacjentów, którą wykonali kardiolodzy z ICZMP w Łodzi.

Łódzcy lekarze należą do pionierów operacji skomplikowanych wrodzonych wad serca z wykorzystaniem nowoczesnych metod leczenia. Są również pierwsi w kraju, którzy swoje operacje transmitowali do sali wykładowej w Utrechcie w Holandii, gdzie trwa III Europejskie Sympozjum Angiografii Rotacyjnej z Trójwymiarową Rekonstrukcją.

Właśnie z wykorzystaniem tego aparatu (angiografu rotacyjnego z trójwymiarową rekonstrukcją), na oczach europejskich lekarzy, kardiolodzy z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zoperowali najcięższe wady serca u noworodków i dzieci.

Jednym z pacjentów był 6-miesięczny chłopiec, który ma za sobą już dwie operacje kardiochirurgiczne. Lekarze wykonali u niego w piątek implantację dwóch stentów, czyli niewielkich sprężynek rozszerzających tętnice, a w tym przypadku tętnicy płucnej. Zabieg przebiegł bez powikłań.

Trudniejszą operacją była zaś implantacja stentu do przewodu tętniczego u 15-dniowego noworodka. Malec trafił na stół operacyjny w ciężkim stanie. Choć zabieg ostatecznie zakończył się sukcesem, dochodziło do kilku krytycznych sytuacji, które bez szybkiej reakcji lekarzy, mogły zakończyć się tragicznie.

Zabiegom przyglądało się liczne grono lekarzy z całego świata. Łódzcy kardiolodzy szczegółowo przekazywali im sytuację z sali operacyjnej.

- Nasze wieloletnie doświadczenie w kardiologii interwencyjnej zostało docenione - przyznaje prof. Tomasz Moszura, kardiolog z ICZMP w Łodzi. - Zabiegi są możliwe dzięki aparatowi i specjalnemu oprogramowaniu, które pozwala przekazywać na bieżącą trójwymiarowy obraz narządów pacjenta.

Zastosowanie trójwymiarwej rekonstrukcji wad serca do przeprowadzenia przezskórnych zabiegów, to najnowsze osiągnięcie w tej dziedzinie.

Jak wygląda taki zabieg?

W trakcie operacji, obraz z badania angiograficznego zostaje przesłany na komputer, który jest w pomieszczeniu obok sali operacyjnej. Tam powstaje trójwymiarowy obraz serca pacjenta, w tym jego wad, które wymagają leczenia.

Lekarz, który pracuje przed komputerem, analizuje otrzymany obraz i przesyła go na monitor do sali operacyjnej. Kardiolodzy nie muszą dzięki temu wykonywać dodatkowych badań, by dokładnie zobaczyć naczynia, które chcą leczyć. Sam zabieg jest krótszy, a pacjent dostaje jedynie minimalną dawkę napromieniowania.

- Przez ostatnie pięć lat wykonaliśmy około 500 tego typu zabiegów - przyznaje dr Sebastian Góreczny, kardiolog z ICZMP w Łodzi. - Zastosowanie najnowszych technologii pozwala nam na leczenie skomplikowanych przypadków u najmniejszych i najmłodszych pacjentów.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki