MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Buciki po tysiąc złotych za parę dla dzieci leczonych w ICZMP w Łodzi. Które maluchy dostaną specjalistyczne obuwie? FILM

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Cztero- i pół letni Czaruś urodził się z wrodzoną wadą stóp, stopą końską szpotawą, i od trzeciego dnia życia pozostaje pod opieką ortopedów z ICZMP. Przeszedł cały proces leczenia, miał zakładane gipsy i przecięte ścięgno Achillesa. Potrzebował też 9 par butów korekcyjnych, każda po tysiąc złotych, które nie są refundowane. Leczenie chłopca wkrótce się zakończy, a on będzie biegał i chodził nie gorzej od rówieśników.

Centrum Onkologii w ICZMP!

Stopa końska szpotawa - To złożona wada stóp pojawiająca się w życiu prenatalnym, wykryta w drugim badaniu usg w trakcie ciąży - wyjaśnia dr Kornelia Pruchnik - Witosławska, ortopeda dziecięcy pracujący w Klinice Ortopedii ICZMP. Jak mówi pani doktor nazwa "końska" wzięła się z ułożenia stopy, która wygląda jak tylną stopę konia, a "szpotawa" ze względu na zniekształcenie z rotacją do wewnątrz.

Każdego roku z powodu stopy końsko -szpotawej pod opiekę ICZMP trafia od kilku do kilkunastu małych pacjentów.
Wada ta dotyczy jednego lub dwojga dzieci na tysiąc urodzonych i jest jedną z najczęstszych wad narządu ruchu występujących na świecie. Leczenie tych dzieci rozpoczyna się zaraz po urodzeniu. Leczenie (metoda Ponsetiego) to seria gipsów założonych w odstępach około tygodniowych, przecięcie ścięgna Achillesa, a następnie stosowanie butów i szyny, które mają to prawidłowe ustawienie utrzymać. Dzieci noszą buty zaprojektowane przez uznanego specjalistę do ok. 5 roku życia. Obuwie korekcyjne nie jest refundowane, kosztuje ok. tysiąca zł (Nie wszystkich rodziców stać na taki wydatek, więc kupują buciki używane). Większość dzieci po zakończonym leczeniu nie odbiega od rówieśników. Może także uprawiać sport.

Z inicjatywy dr Błażej Pruszczyńskiego, ortopedy dziecięcego, członka Rotary Klub, organizacja zaangażowała się w pomoc dzieciom leczonym w ICZMP z powodu stopy końsko-szpotawej. Przy wsparciu klubów paryskich mogli sfinansować zakup bucików korekcyjnych dla dzieci. Póki co zostały zakupione cztery pary w najmniejszym rozmiarze, ale będę nabywane kolejne w zależności od zapotrzebowania szpitala.

Korekcyjne buciki kosztują tysiąc złotych. U małego dziecka, któremu stopa rośnie szybciej, trzeba je wymieniać nawet co 2 miesiące. Zwykle dzieci w procesie leczenia potrzebują 9 par takich bucików. Województwo łódzkie jest pierwszym w którym Rotary wspiera dzieci z tą wadą stopy. Docelowo chcą swoim wsparciem objąć wiodące placówki w każdym województwie w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Buciki po tysiąc złotych za parę dla dzieci leczonych w ICZMP w Łodzi. Które maluchy dostaną specjalistyczne obuwie? FILM - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki