Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orędzie Andrzeja Dudy. Prezydent powoła zespół ds. Trybunału Konstytucyjnego [WIDEO]

AIP, TVN/X-news
TVN/x-news.pl
Prezydent Andrzej Duda w czwartek wieczorem zapowiedział w wygłoszonym orędziu powołanie zespołu, który ureguluje sprawę wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

- W ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego – oznajmił prezydent. Zespół miałby zapobiegać sporom wokół TK w przyszłości. Do rozmów na temat Trybunału prezydent zaprosił przedstawicieli wszystkich partii politycznych, byłych sędziów TK, ekspertów od prawa konstytucyjnego i inne zainteresowane podmioty.

Prezydent oznajmił również, że wybór sędziów TK powołanych przez poprzedni Sejm odbył się w celu „jednostronnego upolitycznienia” TK tuż przed wyborami, a on odbierając w nocy przysięgę od nowych sędziów kierował się wolą nowego Sejmu.

Podkreślił, że w ostatnich miesiącach wokół wyborów sędziów TK „narosło wiele wątpliwości, wywołały one niepotrzebne spory i emocje”. - Polacy oczekują od polityków pracy na rzecz dobra wspólnego i rozwoju państwa, nie zaś kłótni i awantur – mówił prezydent.
Zaznaczył, że 29 maja, gdy w Pałacu wilanowskim w Warszawie odbierał zaświadczenie o wyborze na urząd prezydenta apelował, by ważne dla ustroju Polski decyzje nie były podejmowane w okresie zmiany władz państwowych, ponieważ „mogą one rodzić w przyszłości wiele problemów”. Andrzej Duda nie odniósł się jednak bezpośrednio do czwartkowego orzeczenia TK, który uznał, że poprzedni Sejm miał prawo wybrać 3 sędziów TK, a dokonany wtedy wybór 2. dodatkowych sędziów był niezgodny z Konstytucją.

Prezydent podtrzymał zdanie liderów PiS o dokonaniu przez PO wyboru o charakterze politycznym. - Niestety, Sejm poprzedniej kadencji nie przychylił się do mojej prośby i dokonał wadliwego prawnie wyboru osób kandydatów na stanowiska sędziów TK, naruszając tym samym również dobry obyczaj polityczny - mówił Duda.

Podkreślił, że nie można zgodzić się na dokonaną tuż przed wyborami zmianę prawną, która miała na celu jednostronne upolitycznienie Trybunału, bo przecież instytucja ta powinna być pluralistyczna i politycy powinni tę zasadę bezwzględnie szanować. - Tego oczekują od nich przecież obywatele. Aby zakończyć niepotrzebne waśnie, stojąc na straży konstytucji i ciągłości władzy państwowej, postanowiłem odebrać przysięgę od sędziów wybranych wczoraj. Kierowałem się przy tym wolą nowo wyłonionego Sejmu, w którym Polacy pokładają tak ogromną nadzieję na naprawę RP – zaznaczył prezydent.

W nocy ze środy na czwartek prezydent Andrzej Duda odebrał ślubowanie od czterech spośród pięciu nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W środę wieczorem kandydatów zgłoszonych przez PiS wybrał Sejm. Od Julii Przyłębskiej - piątego wybranego przez Sejm sędziego – prezydent odbierze ślubowanie po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi on w TK.

– Zachowana została ciągłość pracy Trybunału – powiedziała głowa państwa, którą cytuje oficjalna strona internetowa Kancelarii Prezydenta.

TREŚĆ ORĘDZIA PREZYDENTA NA NASTĘPNEJ STRONIE

Treść orędzia:
"Szanowni Państwo,

W ostatnich miesiącach wokół wyboru nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego narosło wiele wątpliwości. Wywołały one niepotrzebne spory i emocje.

Polacy oczekują od polityków pracy na rzecz dobra wspólnego i rozwoju państwa, nie zaś kłótni i awantur.

29 maja tego roku, gdy w Pałacu Wilanowskim w Warszawie odbierałem zaświadczenie o wyborze na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej, apelowałem, by ważne dla ustroju Polski decyzje nie były podejmowane w okresie zmiany władz państwowych, ponieważ mogą one rodzić w przyszłości wiele problemów. Niestety, Sejm poprzedniej kadencji nie przychylił się do mojej prośby i dokonał wadliwego prawnie wyboru osób - kandydatów na stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego, naruszając tym samym również dobry obyczaj polityczny. Nie można zgodzić się na dokonaną tuż przed wyborami zmianę prawną, która miała na celu jednostronne upolitycznienie Trybunału. Bo przecież instytucja ta powinna być pluralistyczna i politycy powinni tę zasadę bezwzględnie szanować. Tego oczekują od nich przecież obywatele.

Aby zakończyć niepotrzebne waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji państwa polskiego, stojąc na straży konstytucji i ciągłości władzy państwowej, postanowiłem odebrać przysięgę od sędziów wybranych wczoraj. Kierowałem się przy tym wolą nowo wyłonionego Sejmu, w którym Polacy pokładają tak ogromną nadzieję na naprawę Rzeczypospolitej.

Jednocześnie chciałbym podkreślić, że przychylam się do opinii wyrażonej przez obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego o potrzebie debaty nad zmianami procedury wyboru sędziów. Dlatego też w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie wypracowanie zasad wyboru sędziów oraz funkcjonowania Trybunału. Tak, by w przyszłości nie pojawiły się żadne wątpliwości co do jego bezstronności.

Chciałbym do tego dialogu zaprosić przedstawicieli wszystkich partii politycznych, byłych sędziów Trybunału, ekspertów od prawa konstytucyjnego i inne zainteresowane podmioty. Liczę na to, że dzięki tej inicjatywie uda nam się wspólnie zapobiegać podobnym sporom w przyszłości.

Szanowni Państwo, to decyzje narodu i jego przedstawicieli powinny być w pierwszej kolejności podstawą inicjatyw ustawodawczych. To istota demokracji. Jestem głęboko przekonany, że dzisiejsza decyzja także zbliża nas do realizacji tego celu.

Składając przysięgę prezydencką, ślubowałem, że dobro Ojczyzny i pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. Że swoje osobiste cele podporządkuję całkowicie służbie społeczeństwu. Dlatego podjąłem tę decyzję w imię dobra wspólnego, w imię budowy sprawiedliwego i uczciwego państwa".
Źródło: Oficjalna Strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki