Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orlen szuka gazu koło Sieradza

Tadeusz Sobczak
Są spore szanse na powstanie kopalni gazu ziemnego w gminie Burzenin w pow. sieradzkim. Ale inwestor podkreśla, że próbny odwiert zostanie wykonany dopiero w 2017 r. A potem zapadnie decyzja, co do wydobycia gazu ziemnego.

To dobre wieści dla samorządu gminnego i mieszkańców, którzy byli trochę zawiedzeni, że prace przy próbnym odwiercie nie rozpoczęły się na początku tego roku. Taki termin zakładały wstępne założenia (jesienią ubiegłego roku miała rozpocząć się budowa placu wiertniczego we wsi Szczawno, a w lutym 2016 r. miało rozpocząć się wiercenie otworu). Pokłady węglowodorów w  Szczawnie  zostały potwierdzone wynikami badań sejsmicznych, które były prowadzone w ramach koncesji „Sieradz”, którą dysponuje spółka Orlen Upstream. 

O dalszych planach związanych z odkryciem złoża w ubiegłym roku  zostali poinformowani gminni radni. Badania przeprowadziła toruńska Geofizyka.  Jesienią 2015 r. zorganizowano też spotkanie z mieszkańcami Szczawna i sąsiednich miejscowości. 

- Prace poszukiwawcze prowadzimy od 2011 r. Rozpoczęliśmy analizę wszystkich dostępnych materiałów geologicznych - tłumaczyła wówczas Magdalena Piątkowska, dyrektor biura operacji Orlenu Upstream. - Następnie w  dwóch  sezonach przeprowadziliśmy badania sejsmiczne. Interpretacja zebranych informacji wskazała gminę Burzenin, a dokładnie okolice Szczawna, za najbardziej perspektywiczny teren do dalszych prac. Mamy nadzieję, że będzie to nasze pierwsze, większe odkrycie węglowodorów w centralnej Polsce.     

- Otrzymaliśmy informacje od inwestora, że prace przy  próbnym odwiercie w Szczawnie na razie zostały wstrzymane -  mówi Jarosław Janiak, wójt Burzenina. - Ze względu na to, że pojawiły się bardziej perspektywiczne miejsca na  wykonanie próbnych otworów. - Jednocześnie otrzymaliśmy zapewnienie, że firma nie rezygnuje z inwestycji w naszej gminie. Musimy poczekać - zastrzega wójt Jarosław Janiak. 

O tym dlaczego nie rozpoczęły się prace przy odwiercie w Szczawenie zapytaliśmy spółkę Orlen Upstream.

- W drugiej połowie 2015 r. Grupa Orlen znacząco zwiększyła obszar objęty działalnością poszukiwawczo-wydobywczą w Polsce. Obecnie Orlen  Upstream prowadzi w Polsce działalność na obszarze 31 koncesji w ośmiu województwach. Zmiany wpłynęły na  przesunięcia w harmonogramie prac - informuje Dominika Mackiewicz, kierownik działu PR w Orlenie Upstream. - Odwiert  Szczawno-OU1 jest obecnie umieszczany w harmonogramie prac zaplanowanych na 2017 r. - dodaje Dominika Mackiewicz.

Czy w Szczawnie może w przyszłości powstać kopalnia gazu?

- Ocena perspektywiczności badanego regionu możliwa będzie dopiero po wykonaniu odwiertu poszukiwawczego, który pozwoli na odtworzenie budowy geologicznej tego obszaru. W tej chwili jest za  wcześnie na dokonywanie prognoz w tym zakresie - zastrzega Dominika Mackiewicz.

Podczas wydobywania złoża do gminy wpływa 60 proc.  opłaty eksploatacyjnej, która wynosi obecnie 24 zł/1000 m3 gazu. Pozostałych 30 proc. tej opłaty kierowanych jest do powiatu i województwa, natomiast 10 proc. zasila Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

PGE szykuje budowę kopalni Złoczew: http://www.strefabiznesu.dzienniklodzki.pl/artykul/kopalnia-belchatow-ujawnila-ostateczne-plany-odkrywki-wegla-zloczew

 

 

 

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki