Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Borki nad Zalewem Sulejowskim przechodzi do historii. Trwa rozbiórka. Jak wygląda teraz, a jak w latach świetności? ZDJĘCIA

bead
Trwa rozbiórka ośrodka wypoczynkowego Borki w Swolszewicach Małych nad Zalewem Sulejowskim. Swojego czasu był to jeden z największych i najbardziej popularnych kempingów w Łódzkiem. Zobaczcie zdjęcia z rozbiórki, a także z czasów jego świetności.

Przez ponad 30 lat Borki (od lat 70.) cieszyły się wielką popularnością. Za czasów kiedy ośrodkiem kierował wieloletni dyrektor Hieronim Nawrocki ośrodek dziewięć razy zdobywał tytuł „Mister Camping” w rankingu Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu. Trudno było tu znaleźć miejsce na kempingu i polach namiotowych. Oblegane były kawiarnie i restauracje.

PRZEJDŹ DO GALERII, BY ZOBACZYĆ OŚRODEK BORKI OBECNIE I W CZASACH ŚWIĘTOŚCI

Ośrodek Borki nad Zalewem Sulejowskim przechodzi do historii...

Borki jako Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy przestały funkcjonować w 2010 r., prawie trzy lata po tym, jak zostały przejęte przez powiat. Przez dłuższy czas nikt nie miał pomysłu, co z Borkami zrobić. Początkowo był nawet dzierżawiony, ale bardzo krótko. Radni już w 2009 r. postanowili ośrodek sprzedać. Mówiło się wówczas, że jest wart 30 mln zł. Od tej pory ogłoszono wiele przetargów, a wartość ośrodka systematycznie malała. W 2018 roku cena wywoławcza wynosiła ok. 5 mln zł, a i tak nie było chętnych.

Tymczasem teren ośrodka obejmuje ponad 10 ha, na którym stały do niedawna cztery pawilony hotelowe (jeden częściowo spalony), stołówka, 50 domków kempingowych, pawilon recepcyjno-świetlicowy i bar letni, budynek sanitariatów na kempingu, budynek kuchni turystycznej, dwa kioski gastronomiczne oraz obiekty sportowe.

W międzyczasie pojawiały się pomysły, by teren ośrodka sprzedać pod budownictwo mieszkaniowe deweloperowi, albo zbudować tam mieszkania komunalne w programie Mieszkanie Plus.

Jednak nowa władza powiatu tomaszowskiego, która rządzi od grudnia 2018 roku, ma swój pomysł na teren ośrodka. Na początku roku do budżetu zostały wprowadzone pieniądze na wyburzenia na terenie ośrodka (160 tys. zł). Działka ma zostać w rękach powiatu.

Udało się rozstrzygnąć przetargi na rozbiórkę. Od października na terenie ośrodka działają pracownicy, którzy zajmują się rozbieraniem kolejnych obiektów. Póki co całkowicie został zrównany z ziemią jeden z hotelowców. Trwają prace przy kolejnych. Na pewno zostanie również rozebrany częściowo spalony budynek stojący od strony zalewu, gdzie kiedyś mieściła się m.in. restauracja. Nie ruszone zostaną natomiast drewniane domki, teren wokół z nich ma zostać uporządkowany i wykoszony. Prace rozbiórkowe powinny się zakończyć w tym roku.

Warto jeszcze dodać, że przed rozbiórkami, udało się odzyskać starą pościel, koce i materace, które zostały przekazane do schroniska dla zwierząt.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki