Pałac i park w podwieluńskiej Rudzie w zimowej scenerii. Ma tutaj powstać dom seniora ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Udostępnij:
Najpierw warsztat terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych, a docelowo dom seniora. Takie są plany na rewitalizację zrujnowanego XIX-wiecznego pałacu i przyległych budynków w Rudzie koło Wielunia. Zobaczcie w galerii, jak prezentuje się zabytek i otaczający go park w zimowej scenerii.

Ambitne zadanie tchnięcia nowego życia w podworski majątek postawił sobie Waldemar Kluska, prezes Stowarzyszenia „Tacy Sami”. Organizacja prowadzi w Wieluniu ośrodek rehabilitacyjny, którego budowa też wydawała się karkołomnym zadaniem, a dziś to miejsce o silnej pozycji. Obecnie z zajęć terapeutycznych korzysta w nim 80 osób o różnym stopniach niepełnosprawności pod opieką wykwalifikowanej kadry rehabilitantów. Zdobyte tu doświadczenia dają asumpt do rozszerzenia działalności.

- Pomysł utworzenia w pałacu w Rudzie domu seniora dziennego pobytu to ukłon w stronę naszych rodziców, dziadków, aby bezpiecznie i godnie, w pięknym otoczeniu, mogli cieszyć się jak najdłużej swoim życiem. Pałac wraz z parkiem i zabudowaniami gospodarskimi daje możliwości realizacji wielu przedsięwzięć dla osób starszych i niepełnosprawnych. Łączy się tu szacunek do przodków, dbałość o ludzi współcześnie żyjących i myślenie o przyszłości. Poprzez przywrócenie tego obiektu do życia planujemy utworzyć również miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych przy obsłudze obiektu i parku – mówi Waldemar Kluska.

ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ: Zespół pałacowo-parkowy w Rudzie w zimowej scenerii

Działania w Rudzie zaczęto od uporządkowania parku, w którym rośnie monumentalny dąb o statusie pomnika przyrody. W 2020 r. sfinalizowano zakup kompleksu i systemem gospodarskim przeprowadzono pierwsze remonty budynków znajdujących się w sąsiedztwie XIX-wiecznego pałacu. W pierwszej kolejności w Rudzie ma powstać warsztat terapii zajęciowej, czyli miejsce przygotowujące osoby niepełnosprawne do życia zawodowego. Na tę działalność planuje się zaadaptować budynki gospodarcze. Trwają zabiegi o dofinansowanie inwestycji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ostatnim czasie zorganizowano w tej sprawie spotkanie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Efekty rozmów są obiecujące.

- Mapa drogowa, której celem jest utworzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Rudzie, nakreślona! Przechodzimy do jej szybkiej realizacji, żeby wszystko udało się na czas pospinać – poinformował po spotkaniu Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński.

Dotacja nie pokryje całości kosztów. Na własny udział finansowy Stowarzyszenie „Tacy Sami” prowadzi publiczną zbiórkę. Planuje się urządzić placówkę dla 25 osób z niepełnosprawnościami. Link do zbiórki: pomagam.pl/wtzruda

Również na urządzenie domu seniora trwa gromadzenie funduszy. Osoby chcące wesprzeć inicjatywę potrzebne informacją znajdą na stronach internetowych Stowarzyszenia. Pałac został wzniesiony w 1851 r. przez Emanuela Taczanowskiego h. Jastrzębiec, na terenie istniejącego już w XVI w. folwarku. Do II wojny światowej majątek znajdował się w posiadaniu rodziny Taczanowskich. Po wojnie działał tu PGR. Pałac stopniowo popadał w ruinę, dzieląc los podobnych zabytków, i obecnie nadaje się do kapitalnej renowacji.

Opis w Regionalnym Katalogu Zabytków Województwa Łódzkiego (www.kultura.lodz.pl):

„Pałac posiada ciekawą neorenesansową fasadę, z racji na mnogość i różnorodność zastosowanych elementów zdobniczych wręcz eklektyczną w formie. Budynek jest dwukondygnacyjny, zbudowany na planie wydłużonego prostokąta, z bocznymi ryzalitami i gankiem kolumnowym na osi fasady. Z budynków gospodarczych współcześnie zachowała się oficyna z 1855 r., wozownia z magazynami, spichlerz, kuchnia letnia i brama wjazdowa. W rejestrze zabytków rezydencja figuruje jako dwór, jednak pod względem architektonicznym obiekt należy zaklasyfikować jako pałac”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie