MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętaj o wykopaniu tulipanów, hiacyntów, narcyzów. Jak przechować ich cebule, żeby przetrwały w dobrym stanie do jesieni? Sprawdź

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Jeśli chcemy, by tulipany i inne kwiaty cebulowe dobrze kwitły, musimy pamiętać o wykopywaniu ich cebul latem.
Jeśli chcemy, by tulipany i inne kwiaty cebulowe dobrze kwitły, musimy pamiętać o wykopywaniu ich cebul latem. Katarzyna Laszczak
Czerwiec to czas, kiedy wykopuje się kwiaty cebulowe kwitnące wiosną. Jednak o te cebulki trzeba odpowiednio zadbać, bo można posadzić je ponownie. Sprawdź, jakie kwiaty trzeba wykopać, jak przygotować i przechować cebule oraz kiedy posadzić je ponownie.

Spis treści

Pamiętaj o wykopaniu tulipanów i innych wiosennych kwiatów cebulowych

Jeśli uprawiamy wiosenne kwiaty cebulowe, takie jak tulipany, narcyzy, hiacynty itp., musimy pamiętać o wykopywaniu ich cebul. W przypadku najbardziej ozdobnych odmian należy to robić co roku, w pozostałych wystarczy co drugi-trzeci rok. Ten zabieg sprawia, że rośliny są zdrowsze i lepiej kwitną. Pozwala też zapobiegać chorobom. Jak pisze Katarzyna Józefowicz w portalu e-ogrodek.pl:

Powodem, dla którego powinniśmy wykopywać cebule, jest również brak miejsca do rozwoju. Rośliny cebulowe rozmnażają się głównie za pomocą cebulek przybyszowych, powstających u podstawy cebuli matecznej. U wielu gatunków po kwitnieniu cebula główna zamiera, a jej miejsce zajmuje duża cebula zastępcza oraz liczne, niewielkie cebulki potomne.

Polecamy też: Jak zadbać o tulipany i inne kwiaty cebulowe, gdy zaczynają przekwitać

Kiedy wykopywać cebule wiosennych kwiatów?

Cebule należy wykopać, gdy liście roślin zaschną. W praktyce jest to najczęściej koniec czerwca oraz początek lipca, choć dokładny termin zależy od gatunku, odmiany, a także pogody w danym roku. W 2024 r., w wielu regionach kraju trzeba się tym zająć już w czerwcu, bo wszystko wcześniej kwitło.

Jak przechować cebule kwiatów? Zacznij od suszenia

Wykopane cebule posadzimy ponownie, jednak trzeba zadbać o to, by w dobrym stanie dotrwały do czasu sadzenia. Jak to zrobić?
Najpierw wykopane cebule trzeba podsuszyć. Pamiętajmy, żeby nie robić tego na słońcu! Najlepiej umieścić je w ażurowych siatkach (np. takich po warzywach, tylko pamiętajmy, aby je wcześniej wyprać, bo mogą znajdować się na nich jakieś patogeny, które zagrożą zdrowiu cebulek). Cebule suszymy w przewiewnym i zacienionym miejscu.

Oczyść cebule i oddziel młode cebulki potomne

Po dwóch-trzech tygodniach nadchodzi kolejny etap. To oczyszczanie cebul z ziemi, a także pozostałości liści. Należy też oddzielić cebulki potomne, które się wytworzyły. Tu postępowanie zależy od gatunku:

  • w przypadku tulipanów małe cebulki łatwo dają się oddzielić i można to zrobić od razu po wysuszeniu;
  • u narcyzów trzeba indywidualnie ocenić sytuację – jeśli młode cebulki dają się łatwo oddzielić, możemy to zrobić. Bywa jednak, że są mocno zrośnięte – w takim przypadku nie rozdzielajmy ich na siłę, bo je uszkodzimy;
  • u hiacyntów cebulki są drobne i lepiej nie oddzielać ich w pierwszym sezonie.

Obejrzyj cebule i przechowaj te zdrowe

Na tym etapie obejrzymy też dokładnie cebule. Jeśli zauważymy ślady chorób (np. pleśń na łuskach), od razu pozbądźmy się ich.
Kiedy już cebule są oczyszczone i zdrowe musimy dla nich znaleźć suche i w miarę ciepłe, ale nie gorące miejsce. Najlepiej przechowywać je w temperaturze około 20 stopni C. Można ułożyć je w koszykach np. wiklinowych lub takich przeznaczonych do sadzenia cebul. Jeżeli korzystamy z tych ostatnich, w których rośliny już rosły, pamiętajmy o ich dokładnym umyciu (i wysuszeniu). Nie chodzi tu tylko o usunięcie brudu i resztek ziemi, ale przede wszystkim patogenów, które mogłyby zainfekować cebule. Dodatkowo niedługo przed sadzeniem warto zastosować tzw. zaprawę przeciwko chorobom.

Jak długo przechowuje się cebule wiosennych kwiatów?

Cebule musimy przechować do jesieni – września-października, kiedy ponownie je posadzimy.

Co zrobić z młodymi, małymi cebulami kwiatów?

Z dużych, starszych cebul kwiatów doczekamy się już najbliższej wiosny, ale w przypadku mniejszych cebul potomnych, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo nie od razu zakwitną. Takie młode, małe cebule można sadzić w mniej eksponowanych miejscach, ale z żyzną ziemią, by zapewnić im jak najlepsze warunki rozwoju. Po około trzech latach cebule powinny być już odpowiednio duże. Możemy je wtedy przesadzić na właściwą rabatę (cebule wykopmy około lipca, przechowajmy je odpowiednio i posadźmy wczesną jesienią).

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pamiętaj o wykopaniu tulipanów, hiacyntów, narcyzów. Jak przechować ich cebule, żeby przetrwały w dobrym stanie do jesieni? Sprawdź - RegioDom.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki