Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panteon Wielkich Łodzian w kamienicy przy placu Wolności

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Panteon Wielkich Łodzian zostanie przeniesiony z pałacu Izraela Poznańskiego przy ul. Ogrodowej do zabytkowej kamienicy Bogusława Zimmermanna przy placu Wolności 2, która będzie gruntownie odnowiona. Poza tym zostaną tam odtworzone i odpowiednio wyposażone pokoje burżuazji i mieszczan z przełomu XIX i XX wieku.

Oznacza to, że dawną świetność odzyska kolejna historyczna część Łodzi. Chodzi o to, że miasto przejęło pobliski ratusz, który też zostanie wyremontowany. Obok niego stoi kościół Zesłania Ducha Świętego. Oba obiekty – ratusz i świątynia – mają ogromna wartość historyczną. Pochodzą z lat 20. XIX stulecia. Pierwotnie były podobnej wielkości i utrzymane w tym samym stylu - połączeniem empiru i klasycyzmu. Kościół został jednak rozbudowany i przebudowany, tak że dzisiaj zupełnie nie przypomina dawnej świątyni. Niedawno została ona efektownie wyremontowana.

- Rozpoczęliśmy proces zmian. Plac Wolności do 2023 roku znacząco się zmieni. Zabytkowa kamienica przy placu Wolności 2 przemieni się w Kamienicę Wielkich Łodzian. Miasto Łódź odebrało dokumentację na "Projekt przebudowy, remontu i rewaloryzacji zabytkowej kamienicy”. Inwestycję planujemy zakończyć w 2023 roku. Szacowany koszt realizacji projektu to około 30 milionów złotych – mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.

Obecnie w kamienicy działa najstarsza apteka w mieście, Muzeum Farmacji, biura Muzeum Sportu i Turystyki, szkoła tańca i lokale mieszkalne. Po zmianach budynek w całości będzie oddziałem Muzeum Miasta Łodzi. Jak nas zapewnił Krzysztof Piątkowski, Muzeum Farmacji pozostanie w kamienicy, ale najpewniej będzie w innym miejscu.

- W podziemiach budynku frontowego (części wschodniej) przewidziano przestrzeń komercyjną z komunikacją dzięki wewnętrznej klatce schodowej z przestrzeni kawiarni - cukierni. Na poddaszu budynku frontowego będzie nowoczesna sala seminaryjno – widowiskowa, natomiast poddasze prawej oficyny będzie zaadoptowane na prezentację Panteonu Wielkich Łodzian – wyjaśnia Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Kamienica Zimmermanna - pierwotnie jednopiętrowa - pochodzi z 1840 roku i jest jedną z najstarszych w Łodzi. Jej pierwszym właścicielem był wspomniany Bogusław Zimmermann, który przeniósł tu swoją aptekę założoną w 1828 roku przez Karola Ketschona. W latach 90. XIX stulecia kolejny jego właściciel budynku, Maksymilian Leinweber, dobudował drugie piętro. Autorem projektu przebudowany był znakomity łódzki architekt Gustaw Landau Gutenteger. Co ciekawe, w latach 1929 – 1939 pracowała tu w kancelarii Zofia Hertz, pierwsza w Polsce kobieta notariusz, zaś po wojnie znana z działalności emigracyjnej u boku Jerzego Giedroycia w paryskiej „Kulturze” i Instytucie Literackim. Tablica jej poświęcona znajduje się na fasadzie kamienicy.

Masz informacje? Redakcja Dziennika Łódzkiego czeka na #SYGNAŁ

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki