Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parlament Europejski przyjął raport Joanny Skrzydlewskiej o bezrobociu wśród młodzieży

Dziennik Łódzki
Bezrobocie młodych ludzi jest problemem całej Unii Europejskiej, na południu Europy ponad 50 procent wykształconych, młodych ludzi nie ma pracy. W Polsce poziom bezrobocia w tej grupie sięga 25-27 procent, ale w Austrii wynosi ledwie kilka procent. Raport poseł Joanny Skrzydlewskiej, przyjęty przez Parlament pod koniec 2013 roku, miał pokazać nie tylko skalę problemu, ale przede wszystkim wskazać sposoby na wyjście z kryzysu.

- Nie ma cudownych recept, ale możemy i powinniśmy wymieniać się dobrymi praktykami, wdrażać nowe instrumenty do walki z tym zjawiskiem i wspierać młodzież – uważa Joanna Skrzydlewska.

– Bezrobocie młodych to ogromne strata talentu, potencjału oraz kreatywności młodych ludzi. Nie wspominając już o wymiernych stratach finansowych, jakie taka sytuacja niesie dla gospodarek państw Unii.

Główne postulaty raportu to rozszerzenie inicjatywy Gwarancji dla Młodzieży na osoby do 30 roku życia, wspieranie tworzenia nowych miejsc pracy szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw oraz wspieranie przedsiębiorczości młodych poprzez system zachęt i ułatwień dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

- W dokumencie podkreślam z jednej strony potrzebę reformy systemów edukacyjnych ukierunkowanych na właściwe przygotowanie do aktualnych i przyszłych potrzeb rynku pracy, a z drugiej na konieczność podjęcia działań mających na celu pomoc w znalezieniu pracy dla młodych bezrobotnych – wyjaśnia poseł Joanna Skrzydlewska. - W Polsce zostały już podjęte takie kroki i mam nadzieję, że będą skuteczne.

Zdaniem europoseł Skrzydlewskiej bardzo ważne jest odpowiednie i konsekwentne wsparcie finansowe oraz monitorowanie efektywności wydawanych środków, by było to skuteczne.

- Inwestując w przyszłość młodzieży inwestujemy w przyszłość naszego kraju - dodała Joanna Skrzydlewska.

Przyjęty dokument wzywa Komisję Europejską do przyspieszenia prac nad przygotowaniem ram jakości staży, dzięki którym młode osoby faktycznie będą miały szanse podnieść swoje kwalifikacje i uzyskać niezbędne doświadczenie. Niezwykle istotne jest także usprawnienie Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej EURES w celu jak najlepszej redystrybucji pracy pomiędzy krajami Unii.

Nie namawiam do emigracji, ale zachęcam do korzystania z portalu EURES, bo lepiej pracować w innym kraju, zdobywać doświadczenie i poszerzać kwalifikacje niż czekać aż znajdzie się etat na miejscu – tłumaczy poseł Skrzydlewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki