MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Partia Zielonych chce, by prezydent Łodzi wyłączała na noc światła w parkach i dodatkową iluminację

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Łódź będzie wyłączać w nocy światła?Kontrowersyjny pomysł "Zielonych"  - czytaj na kolejnych slajdach
Łódź będzie wyłączać w nocy światła?Kontrowersyjny pomysł "Zielonych" - czytaj na kolejnych slajdach Archiwum
Partia Zielonych chce, by władze Łodzi wyłączały na noc część oświetlenia budynków i parków. Dałoby to potrzebne w czasie epidemii oszczędności i byłoby lepsze dla ludzi i przyrody.

Partia Zielonych regionu łódzkiego zaapelowała do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej o zgaszenie nocą części oświetlenia Łodzi. Ekologom chodzi o niekonieczną iluminację budynków i oświetlenie parków w późnych godzinach nocnych.

Jako wzór Zieloni podają przykład Krakowa, który 14 kwietnia zdecydował się wyłączać miejskie oświetlenie między północą a godziną 4 nad ranem. Ma to dawać 20 tys. zł oszczędności dziennie.

Na wyłączanie światła w tych godzinach zdecydował się także Włocławek. Natomiast Toruń w ramach kryzysowego oszczędzania wyłączył we wtorek iluminację obiektów znajdujących się poza starówką, m.in. mostów, parku i kościołów, a także co trzeciej latarni.

Jak podkreślają Zieloni, nadmiar sztucznego światła w nocy jest u ludzi przyczyną takich chorób jak bezsenność i wady wzroku, powoduje też wymieranie motyli nocnych i dezorientację ptaków. Efektem jest też dodatkowa emisja dwutlenku węgla.

Obniżenie kosztów jest ważnym argumentem, jednak miasto nie chce tego robić poprzez wyłączanie świateł. W Łodzi oświetlenie nawet w czasie największych ograniczeń epidemicznych działało normalnie, choć ruch pieszych i aut w nocy był znikomy.

Oświetlane były nawet nieczynne parki, m.in. zamknięty na klucz park Sienkiewicza. Światło wciąż pali się też na nadal wyłączonych z użytkowania siłowniach plenerowych i placach zabaw.

- Nie wprowadzamy żadnych zmian w oświetleniu, ponieważ wyłączanie oświetlenia w godzinach nocnych pogarsza stan i poczucie bezpieczeństwa - informuje Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi.

Części mieszkańców takie oświetlenie często się podoba. Przykładowo w parku Staszica przez całą noc rzęsiście oświetlony jest nowy plac zabaw. Taki projekt wybrali mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego. Także członkowie spółdzielni Chrobrego postanowili oświetlić dodatkowy teren, żeby czuć się bezpieczniej.

Tymczasem nadmierne oświetlenie traktowane jest jako zanieczyszczanie światłem. Bywa groźne dla zdrowia. W podwrocławskich Siechni-cach, gdzie zbudowano ogromne, oświetlone przez całą noc szklarnie, ludzie zaczęli skarżyć się na kłopoty ze snem. Ciemne niebo z gwiazdami stało się tak rzadkie, że jest przedmiotem ochrony w tzw. parkach ciemnego nieba. W Polsce są dwa takie parki: w Górach Izerskich i Bieszczadach.

Dr Zbigniew Głuszczak z Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego zwraca uwagę, że wyłączanie części iluminacji w godzinach nocnych jest stosowane w wielu miastach na świecie, np. w Budapeszcie po północy wyłączane jest ozdobne oświetlenie mostów. - Warto to robić zwłaszcza zimą, gdy przechodniów jest mniej, lub w czasie epidemii, gdy nie ma turystów - mówi dr Głuszczak.

Jak podkreśla, podejmując decyzję o ograniczeniu świateł, warto zachować umiar. - Nadmierne oświetlenie terenów zielonych szkodzi roślinom i zwierzętom. Z drugiej strony wyłączenie świateł na ruchliwych ulicach zmniejszy poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców - zauważa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki