Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perinatalna opieka hospicyjna w Łodzi. Fundacja Gajusz pomoże rodzicom, którzy muszą żegnać dziecko zaraz po narodzinach

Redakcja
W hospicjum perinatalnym „Gajusza” urodziło się ponad 50 maluchów, z którymi rodzice mogli spędzić tylko kilka chwil
W hospicjum perinatalnym „Gajusza” urodziło się ponad 50 maluchów, z którymi rodzice mogli spędzić tylko kilka chwil Fundacja Gajusz

Od 1 marca NFZ rozpoczął finansowanie perinetalnej opieki hospicyjnej w łódzkiej fundacji „Gajusz”. Rodziny, u których w trakcie ciąży rozpoznano wadę letalną dziecka, czyli taką, która nie daje szans na przeżycie, mają gwarantowane darmowe wsparcie i opiekę specjalistów.

CZYTAJ TEŻ:**

W Łodzi powstanie ośrodek preadopcyjny. Poprowadzi go fundacja Gajusz

**

Śmierć dziecka to największy dramat dla rodzica. Nie można się na nią przygotować, ale można zrobić wszystko, by ten najtrudniejszy czas przejść z poczuciem wsparcia, bezpieczeństwa i bliskości z umierającym często na rękach maleństwem. Rodzice nieuleczalnie chorych dzieci znajdują pomoc w łódzkiej fundacji „Gajusz”, która oprócz hospicjum stacjonarnego i domowego prowadzi odczterech lat także hospicjum perinatalne. Od dziś rodzice i najbliżsi dzieci z wadą letalną mają tam zagwarantowaną darmową fachową i skoordynowaną pomoc.

Fundacja „Gajusz” ma za-gwarantowane finansowanie do czerwca 2021 roku.

- Z doświadczenia wiem, że rodzice, którzy dowiadują się, iż ich dziecko ma prawdopodobnie śmiertelną wadę, w większości przypadków są pozostawieni sami sobie. Nie otrzymują od diagnozującego wadę lekarza informacji o możliwości innej niż terminacja. Mówi się tyle o wyborze, ale jednocześnie tego wyboru się nie daje - mówi Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezes fundacji „Gajusz” przy ul. Dąbrowskiego 87 w Łodzi.

CZYTAJ TEŻ: Fundacja Gajusz z Łodzi pomaga nienarodzonym dzieciom i ich rodzicom

W „Gajuszu” ten wybór dostają. Wsparcie już od momentu diagnozy, przez całą ciążę, poród i do 28 dni po nim otrzymają rodzice, starsze rodzeństwo dziecka i dziadkowie. Gwarantuje to sztab specjalistów, m.in. psychoterapeutów, genetyków, ginekologów i pediatrów. Ale i specjalnych „terapeutów” - rodziców, którzy przeżyli ten sam dramat i wiedzą, że pocieszenie „wszystko się ułoży” wcale nie pociesza.

Zobacz też: 20 najlepszych zdjęć porodów 2018. Kontrowersyjne i piękne zdjęcia porodów. Jak wygląda poród? Te zdjęcia porodów przełamują tabu [ZDJĘCIA]

Aby kobieta w ciąży letalnej była objęta perinatalną opieką hospicyjną, musi zgłosić się do „Gajusza” ze skierowaniem od lekarza przyjmującego na NFZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki