Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków rozdysponowane. Wsparcie zabytków w województwie łódzkim WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
Ponad 2,5 mld złotych na przeszło 4800 projektów w całym kraju przeznaczono w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. - Z tej kwoty 152 miliony złotych trafiło do województwa łódzkiego, na przeszło trzysta projektów - poinformował w piątek 14 lipca w Brzezinach minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

Fundusze z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków zostały przeznaczone na najróżniejsze projekty, bo są wśród nich pałace, dworki, kościoły, ale również obiekty użyteczności publicznej, jak szkoły, domy kultury, budynki mieszkalne.

- Śmiało można powiedzieć, że to program rewolucyjny - podkreślał minister Piotr Gliński. - Od czasu transformacji w Rzeczypospolitej nie przekazano jeszcze tak dużych środków publicznych na zabytki w całym kraju. To program dla samorządów i dziękuję im za współpracę, bo bez nich ten projekt by się nie powiódł.

Jak poinformował minister kultury, do programu zgłoszono projekty na ponad 11 mld zł, co świadczy tylko o tym, jak olbrzymie jest w tym zakresie zapotrzebowanie, szczególnie w małych ośrodkach. Wkrótce zostanie podsumowany drugi etap Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, na kolejne przeszło pół miliarda.

Miasto Łódź otrzymało wsparcie na dwa projekty. Prawie 3,5 mln złotych przeznaczono na prace konserwatorskie i restauratorskie we wnętrzu kaplicy Karola Scheiblera na cmentarzu przy ul. Ogrodowej, a ponad 3 mln 250 tys. - na kompleksowe prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane fragmentu ogrodzenia cmentarza żydowskiego.

- Od wielu lat ratujemy unikatową w skali całego kraju Kaplicę Scheiblera na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej i te pieniądze pozwolą nam w końcu dokończyć niezbędne prace - powiedziała Łucja Robak z zarządu łódzkiej Fundacji na rzecz Ratowania Kaplicy Karola Scheiblera.

Wśród projektów, które otrzymały najwyższe dofinansowanie są: prace konserwatorskie i odtworzeniowo-budowlano-instalacyjne przy budynku położonym na ul. Rawskiej w Rzgowie (3,5 mln zł), remont kapitalny lewej oficyny budynku mieszkalnego przy ul. Sienkiewicza 4 w Brzezinach (3 mln 430 tys.), renowacja elewacji budynków zabytkowego osiedla kolejarskiego przy ul. Kolejowej w Koluszkach (3 mln 430 tys.), przebudowa rynku w zakresie zieleni w Skierniewicach (3 mln 430 tys.), rewitalizacja zabytkowej kolejowej wieży ciśnień w Rogowie (2 mln 695 tys.), prace remontowo-konserwatorskie w zabytkowej oficynie budynku położonego w Brzezinach przy ul. Reformackiej 3 (2 mln 400 tys.), remont konserwatorski budynku kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koluszkach przy ul. 11 Listopada 17 (ponad 2 mln 352 tys.). Realizacja wszystkich dofinansowanych przedsięwzięć rozłożona jest na trzy lata.

- Zabytek to nie tylko budynek, ale także nasza historia, tożsamość, budowanie wspólnoty - dodał o. Benedykt Kordula, gwardian klasztoru franciszkanów i proboszcz Parafii pw. Świętego Franciszka z Asyżu w Brzezinach. - Dlatego dziękujemy za wsparcie, bo ono sprawi, że zabytki, którymi się wszyscy opiekujemy, będą piękniejsze i jeszcze lepiej będą służyły lokalnym społecznościom.

Prof. Piotr Gliński zapowiedział, iż w sejmie została złożona ustawa o powołaniu Narodowej Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa. Jej głównym zadaniem będzie prowadzenie prac konserwatorskich w niszczejących zabytkach i nadawanie im funkcji użytkowej. Agencja ma się zająć przede wszystkim rewitalizacją zabytkowych miast, czy renowacją cennych obiektów historycznych. Będzie prowadzić projekty zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z właścicielami budynków.

- Potrzeby w kwestii opieki nad polskimi zabytkami są bardzo duże, bo narosły lata zaniedbań - zauważa minister kultury i dziedzictwa narodowego. - Wielu zabytków nie udało się odbudować po wojnie, PRL również nie sprzyjał zachowaniu licznych historycznych skarbów architektury. Jak się okazało, także w III RP zaniechania były ogromne. Nasi poprzednicy do 2015 roku wydawali na zabytki z głównego programu ministerialnego ledwie 80 milionów złotych rocznie. Zwiększyliśmy ten program do 250 milionów, ale to wciąż jest za mało.

Późnym popołudniem minister Piotr Gliński gościł również w Tworzyjankach (gmina Brzeziny), gdzie spotkał się z uczestnikami II edycji warsztatów wokalnych Masterclass Tworzyjanki i mieszkańcami miejscowości, a następnie wziął udział w koncercie „Belcanto Per Sempre” w wykonaniu uczestników warsztatów.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odwiedził Brzeziny. Zobacz galerię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki