Pierwsza edycja Językowych Targów Pracy w Łodzi [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Targi skierowane były przede wszystkim do cudzoziemców i 4,3 tys. studentów Wydziału Filologicznego UŁ
Targi skierowane były przede wszystkim do cudzoziemców i 4,3 tys. studentów Wydziału Filologicznego UŁ Krzysztof Szymczak
Udostępnij:
W czwartek na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się pierwsza edycja Językowych Targów Pracy. To nowa inicjatywa Biura Karier UŁ, która jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie osobami posługującymi się biegle językami obcymi.

W gmachu przy ul. Pomorskiej 171/173 swoje stoiska przygotowało 14 firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych (także z tzw. BPO „business process outsourcing”) .

Oferty zaprezentowały między innymi Accenture, CERI, Clariant, Fujitsu, Nordea, Philips i UPS.

„Najważniejsza jest znajomość języków obcych, reszty cię nauczymy” - takie zdanie od przedstawicieli tych firm słyszeli odwiedzający targi studenci.

Zapotrzebowanie na pracowników jest ogromne.

- A jest was więcej? Możecie przyprowadzić koleżanki? - pytała na koniec rozmowy dwie studentki filologii germańskiej przedstawicielka firmy Ceri (jej łódzki oddział świadczący obsługę procesów biznesowych należy do międzynarodowej Grupy Commerzbank AG).

Czy „obsługa procesów biznesowych” jest tym, o czym marzą studentki filologii germańskiej?

- Taka praca to pewność zarobków i wolność od niej po 8 godzinach. Chociaż na naszym kierunku są także tacy, którzy woleliby np. tłumaczyć literaturę piękną - mówi Joanna, która w tym roku kończy studia magisterskie.

O zarobkach w pierwszej pracy przedstawiciele wystawiających się firm raczej nie chcieli opowiadać. Odsuwali ten temat na ewentualne rozmowy rekrutacyjne.

Jednak z pomocą przychodzi raport pt. „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2017”, z którego wynika, że w Łodzi wynagrodzenia w branży dla osób bez żadnego doświadczenia, ale ze znajomością angielskiego to 2.800 - 3.200 zł brutto. Firmy np. z Poznania są bardziej hojne (3.200 - 3.500 zł).

Uniwersytet Łódzki intensywnie informował o nowych targach także cudzoziemców, którzy zdobywają wiedzę na tej uczelni. Podczas targów na Wydziale Filologicznym rozmowy w języku angielskim odbywały się tak samo często jak po polsku.

- Zgodnie z polityką władz miasta chcemy, żeby nasi studenci z zagranicy nie tylko zdobywali w Łodzi wiedzę, ale również tu pozostali - mówił w czwartek dr Dariusz Koperczak z Biura Karier UŁ. Tłumaczył, że atutem cudzoziemców jest m.in. ich język ojczysty, co ma znaczenie w naborze do firm obsługujących procesy finansowe dla podmiotów w różnych miejscach świata.

- Jestem Ukrainką, znam także rosyjski, więc firmy działające na rynkach wschodnich są mną tutaj zainteresowane - opowiadała Katarina. Studentka stosunków międzynarodowych biegle posługuje się także angielskim oraz polskim, uczy się francuskiego.

- Jeszcze nie wiem, czy nowoczesne usługi biznesowe to coś, w czym odnajdę się zawodowo, ale chcę spróbować i zdobyć doświadczenie w tej branży - mówiła studentka z Ukrainy.

UŁ zorganizował Językowe Targi Pracy chociaż co roku jesienią na Wydziale Zarządzania tej uczelni odbywają się Uniwersyteckie Targi Pracy - gdzie także dominują firmy z sektora BPO. Jednak Wydział Filologiczny z punktu widzenia tych firm to „Ziemia Obiecana” - przy ul. Pomorskiej kształci się 4.300 studentów, a kierunki związane z umiejętnościami językowymi stanowią większość oferty tego wydziału.

============40 BS Ramka Nagłówek (32478147)============
usługi biznesowe
============41 BS Ramka Tytuł (32478148)============
Ponad 18,1 tys. łodzian w sektorze

„W 2017 r. w Polsce funkcjonowało łącznie 1.078 centrów usług biznesowych (polskich i zagranicznych) zatrudniających 244 tys. osób. Szacuje się, że w 2020 r. centra usług będą zatrudniać ponad 300 tys. osób. Centra usług w Polsce wykorzystują 38 języków do świadczenia usług, przy czym w jednej trzeciej z nich jest to przynajmniej 10 języków” - wylicza raport pt. Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2017” (przygotowany przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych).

W Łodzi takie centra zatrudniały w zeszłym roku 18,1 tys. osób (najwięcej zatrudniają te z Krakowa - 55,8 tys.). Nasze miasto charakteryzuje się największym odsetkiem centrów z kapitałem azjatyckim (25 proc. z wszystkich) oraz sporym z krajów nordyckich (17 proc.). Atutem Łodzi dla firm z branży są m.in. relatywnie niskie czynsze za przestrzeń biurową - w porównaniu do stawek w innych miastach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie