Spis treści
Bratek, czyli fiołek trójbarwny
Fiołek trójbarwny (Viola tricolor) to gatunek jednorocznej lub dwuletniej rośliny z rodziny fiołkowatych – Violaceae. Jego inne nazwy to bratek polny lub dziki bratek. W Polsce jest on rośliną pospolitą, dziko rośnie również na terenie całej Europy i Azji. Jest on jednym z przodków bratka ogrodowego, który został stworzony do celów ozdobnych.
Czytaj także: Nalewka z porostu islandzkiego na kaszel i ból gardła. Szybko pomoże wyleczyć przeziębienie
Kwiaty bratka, czyli fiołka trójbarwnego, są jadalne i chętnie stosowane w kuchni ze względu na swój piękny i delikatny wygląd. Zdobi się nimi torty czy ciasta oraz dodaje do dań i sałatek. Dodatkowo ekstrakt z fiołka pobudza przemianę materii, a zawarte w nim śluzy zwiększają uczucie sytości, co powoduje zmniejszenie apetytu i sprzyja odchudzaniu.
Czytaj także: Kosmetyk za 4 zł. na przebarwienia, trądzik i niedoskonałości. Wypróbuj tanią pastę z apteki
Fiołek trójbarwny znany jest ze swoich właściwości oczyszczających cerę, ale ma znacznie szersze spektrum działania. W fitoterapii surowcem zielarskim jest całe ziele fiołka, które należy zbierać w okresie kwitnienia rośliny, czyli od maja do września i suszyć rozłożone na płasko w przewiewnym i zacienionym miejscu.
Lecznicze zastosowanie fiołka trójbarwnego
Ziele fiołka trójbarwnego zawiera flawonoidy (rutozyd, hesperydynę, luteolinę), śluzy, kwas salicylowy, salicylan metylu, garbniki, sole mineralne, olejek eteryczny, antocyjany, kwas kawowy (kwas fenolowy, pochodny kwasu cynamonowego), kwas kumarynowy, karotenoidy (wiolaksantyna, zeaksantyna), witaminę C, kwas pirokatechowy i umbeliferon (hydroksykumaryna).
Zobacz także: Usunie przebarwienia i zmarszczki, poprawi trawienie i krążenie. Wypróbuj też na bóle stawów i pasożyty
Zawarty w zielu fiołka trójbarwnego kwas kawowy wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne i hepatoprotekcyjne (ochronne na miąższ wątroby). Napary i ekstrakty z fiołka wzmagają wydzielanie potu i łoju, dzięki czemu oczyszczają organizm z toksyn, a skórę z zanieczyszczeń. Fiołek działa również rozkurczowo i przeciwzapalnie, co sprawia, że usprawnia on trawienie oraz zapobiega zaparciom i obrzękom. Zmniejsza także łamliwość i przepuszczalność naczyń krwionośnych.
Zaleca się stosowanie fiołka trójbarwnego w leczeniu:
- zatruć,
- zaburzeń trawienia,
- przewlekłych chorób skóry takich jak trądzik,
- chorób reumatycznych,
- artretyzmu,
- zapalenia pęcherza moczowego,
- kamicy moczowej,
- nadciśnienia tętniczego,
- chorób oczu.
Fiołek trójbarwny na trądzik
Dzięki oczyszczaniu organizmu z toksyn fiołek pomaga pozbyć się zanieczyszczeń również z powierzchni skóry. Działa odtruwająco, przeciwzapalnie i przyspiesza trawienie, wzmaga też wydzielanie potu i łoju. Takie działanie sprawia, że na początku kuracji za pomocą herbatki z bratka, czyli naparu z fiołka trójbarwnego trądzik i łojotok mogą się nasilić. Jest to efekt oczyszczania się organizmu, który jednak już po 1-2 tygodniach powinien pozbyć się zbędnych metabolitów. Po tym czasie cera wygładzi się, a wypryski znikną. Stosowanie naparu jako toniku dodatkowo usprawni oczyszczanie i przyspieszy gojenie się zmian trądzikowych.
Herbatka z bratka, czyli napar z fiołka trójbarwnego
Ziele fiołka trójbarwnego można zebrać samodzielnie, ale też kupić gotowy rozdrobniony susz lub saszetki do zaparzania, a także jako składnik mieszanki ziołowej. Należy zwrócić uwagę na jakość zakupionego produktu. Jak informuje fitoterapeuta dr Henryk Różański na swojej stronie: „dobrej jakości surowiec daje napar, który po odstaniu gęstnieje (śluzowacieje)”. Picie herbaty z fiołka trójbarwnego daje widoczne efekty już po miesiącu, ale pod warunkiem jest regularne picie naparu co najmniej raz dziennie.
Zobacz też: Zwalcza bakterie i pasożyty, ułatwia robienie kupy i oczyszcza. Wypróbuj przepis na herbatkę z nasturcji
Przepis na napar z fiołka trójbarwnego
Składniki:
- 1-2 łyżki rozdrobnionego ziela fiołka trójbarwnego,
- 1-2 szklankami wrzącej wody.
Przygotowanie:
Ziele zalać wrzącą wodą i zaparzać pod przykryciem przez 45 minut. Następnie przecedzić i pić 2-4 razy dziennie po 100-150 ml po posiłku. Naparem można przemywać skórę twarzy i szyi 2 razy dziennie.
Napar można również stosować zewnętrznie jako tonik do przemywania skóry twarzy i szyi najlepiej 2 razy dziennie. Działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia, goi wykwity oraz rozjaśnia i rozświetla cerę. Można nim także przemywać podrażnione oczy, łagodzi zapalenie spojówek, a okłady zmniejszają obrzęki i cienie pod oczami.
Przeciwwskazania do stosowania fiołka trójbarwnego
Na spożywanie ekstraktów, tabletek czy herbatek z fiołka trójbarwnego powinny uważać osoby uczulone na salicylany, ponieważ zawiera on kwas salicylowy. Przeciwwskazaniem do stosowania bratka jest również okres ciąży i laktacji, ponieważ nie ma dowodów na bezpieczne przyjmowanie tego ziela w tym czasie.
Kosmetyki z apteki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?