Nasza Loteria

Piłkarze ŁKS będą mniej zarabiać. Protestuje Polski Związek Piłkarzy. Będzie wojna PZP - PZPN?

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Grzegorz Gałasiński
Rada nadzorcza Ekstraklasy SA na wniosek wszystkich klubów podjęła uchwałę o zasadach ograniczania wynagrodzenia zawodników w związku z nadzwyczajnymi okolicznościami w kraju spowodowanymi przez pandemię wirusa SARS-CoV-2.

Komunikat Ekstraklasy SA

Wskutek wprowadzonych w Polsce ograniczeń kluby nie mogą prowadzić zorganizowanych treningów i rozgrywać meczów. W rezultacie, świadczenie usług profesjonalnych przez zawodników na rzecz klubów w dotychczasowym kształcie zostało znacząco ograniczone, a kluby nie osiągają zaplanowanych przychodów. Przyjęta uchwała ma na celu minimalizowanie negatywnych wpływów pandemii na sytuację finansową klubów, a zwłaszcza uchronienie ich przed bankructwem, zachowanie miejsc pracy i ochronę wynagrodzeń, a także zapewnienie integralności rozgrywek.

Uchwała rady nadzorczej Ekstraklasy reguluje, że kluby są uprawione do obniżenia wynagrodzenia piłkarzy o 50%, jednak do kwot nie niższych niż 10 tys. zł brutto w przypadku umów o pracę lub umów cywilnoprawnych dla zawodników nieprowadzących działalności gospodarczej oraz do 10 tys. zł netto dla piłkarzy rozliczających się z klubami na podstawie faktury VAT. Obniżki wynagrodzeń piłkarzy mają obowiązywać od 14 marca br. do minimum pierwszego meczu ligowego w Ekstraklasie rozgrywanego jako impreza masowa z udziałem publiczności, jednak nie krócej niż do zakończenia sezonu rozgrywkowego 2019/2020 lub do dnia 30 czerwca 2020 r. - zależnie od tego, które z tych zdarzeń nastąpi później.

Na bazie uchwały rady nadzorczej zarząd Ekstraklasy zwróci się do zarządu PZPN o przyjęcie stosownych regulacji w Federacji w tym zakresie, obejmujących także zasady wyłączające możliwości rozwiązania kontraktów przez zawodników wskutek obniżek wynagrodzeń dokonanych na bazie uchwalonych zasad. Ta pomoc ze strony Związku jest obecnie traktowana przez kluby jako priorytetowa, gdyż zapewnia wsparcie w bieżącym sezonie i daje szanse na przetrwanie tego trudnego okresu.

Komentarz Polskiego Związku Piłkarzy dot. Pakietu Pomocowego PZPN

Dzisiaj (piątek 27 marca) na oficjalnej stronie internetowej PZPN opublikowane zostały założenia pakietu pomocowego dla polskiej piłki. Eksponowane zostały zwłaszcza kwoty, które PZPN zamierza przeznaczyć na wsparcie klubów, czy organizacji rozgrywek. Zainicjowanie pakietu dla klubów piłkarskich zrzeszonych w PZPN jest warte pozytywnego odnotowania, tym niemniej jako organizacja reprezentująca indywidualne i zbiorowe prawa piłkarzy nożnych zwracamy uwagę na zawarte w nim aspekty dotyczące zawodników.

Na końcu tej informacji mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą PZPN skierowaną zawodników – tj. zmuszenie ich do pozostawania bez jakiegokolwiek wynagrodzenia przez okres co najmniej 4 miesięcy, czyli de facto do końca sezonu, bez możliwości uruchomienia w tym czasie procedury rozwiązania kontraktu z ewidentnej winy klubu.

Miejsce opublikowania tej informacji obrazuje niestety prawdziwy stosunek federacji sportowej i klubów do zawodników.

Polski Związek Piłkarzy od początku deklarował chęć dialogu i porozumienia, aby w wspólnie znaleźć rozwiązania satysfakcjonujące dla wszystkich zainteresowanych stron. W tym celu zwróciliśmy się do wszystkich Klubów, Ekstraklasy i PZPN z propozycją prowadzenia otwartego, rzeczowego dialogu.

Niestety z przykrością zmuszeni jesteśmy stwierdzić, że ze strony klubów brak jest woli na rozmowy z zawodnikami – którzy są ich pracownikami i z czyich efektów pracy korzystają uczestnicząc w rozgrywkach ligowych czy pucharowych.

Niestety w przypadku polskich klubów opóźnienia w zapłacie wynagrodzenia są nadal zjawiskiem nagminnym, nawet w Ekstraklasie, co pokazuje w skrajnej postaci w ostatnim czasie choćby sytuacja Wisły Kraków. Opóźnienia te są efektem złego zarządzania, niegospodarności klubów, które w dużej mierze nie są w stanie zapewnić sobie stabilnego finansowania. Niestety przypadki takie obnażają także słabość systemu licencyjnego PZPN oraz wieloletnią pobłażliwość dla klubów nie wykonujących swoich zobowiązań, na co wielokrotnie wskazywaliśmy proponując metody jego usprawnienia.

Wypada zadać sobie pytanie, jakim prawem obecnie polska federacja arbitralnie, bez jakiejkolwiek konsultacji zawodnikami, uznaje, że piłkarze oraz ich rodziny mogą obejść się przez cztery miesiące bez żadnego dochodu? W jaki sposób PZPN zapłaci rachunki, czynsz, raty kredytów za piłkarzy? Czy PZPN wychodzi z założenia, że wszyscy zawodnicy w Polsce to milionerzy? Gdzie tu mowa o dialogu społecznym, poszanowaniu praw zawodników i ich podstawowych interesów? Gdzie zgodność z przepisami FIFA RSTP i Minimalnymi wymaganiami dla kontraktów piłkarskich przyjętymi przez Komisję Europejską, EUEFA, EPFL i FIF. Gdzie w reszcie koordynacja działań w ramach wdrażanej przez rząd tarczy antykryzysowej, która wszystkim przedsiębiorcom, w tym klubom zapewnia wsparcie w zakresie finansowym, w tym pokrycie części wynagrodzeń?

Co więcej wypada zadać pytanie, na jakiej podstawie PZPN zakłada, że rozwiązanie kontraktu dopiero po czterech miesiącach zaległości może nastąpić w trakcie całego sezonu 2020/2021, zmuszając w ten sposób zawodników do życia w ciągłej niepewności finansowej i na kredyt przez cały najbliższy rok?

W praktyce już w tej chwili kluby mając możliwość opóźnienia w zapłacie wynagrodzeń piłkarzy o 2 miesiące do momentu rozpoczęcia procedury rozwiązania kontraktu (rzecz nie do pomyślenia w zdrowej gospodarce) nagminnie z tej możliwości korzystają. Doskonale obrazuje to ankieta przeprowadzona przez PZP, z której wynika, że jeszcze przed wybuchem epidemii co czwarty klub pozostawał w opóźnieniu w zapłacie wynagrodzenia za co najmniej jeden miesiąc, ale są też kluby, które nie zapłaciły zawodnikom za dwa, a nawet trzy miesiące. Niestety powszechną praktyką działania klubów było przeciąganie do maksimum terminu zapłaty zaległych wynagrodzeń do czasu zakończenia procedury licencyjnej, w którym badano stan rozliczeń na koniec poprzedniego roku. Dziś ten niewydolny system przyznawania klubom licencji, który osłabiał ich morale płatnicze, tolerując ich finansową niewydolność, zbiera swoje żniwo. Niestety obecne rozwiązania zaproponowane przez PZPN tylko pogłębią patologię w tym zakresie, patologię, której źródłem jest brak szacunku dla elementarnych praw zawodnika.

Polski Związek Piłkarzy oświadcza, iż kategorycznie oponuje takiemu ukształtowaniu sytuacji zawodników, które zostało przedstawione w założeniach pakietu pomocowego przedstawionego przez PZPN. Trudno mówiąc o pomocy, w sytuacji w której czyni się zawodników niewolnikami, zdanych całkowicie na łaskę klubów, nie zapewniając im absolutnie żadnego instrumentu pomocy, pozwalającego choćby na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

Jest nam szczególnie przykro z tego względu, iż w tej niewątpliwie trudnej sytuacji wszyscy w duchu poszanowania wzajemnych praw interesów powinniśmy poszukiwać rozwiązań, które zapewnią osiągnięcie rezultatów obarczających jak najmniejszym kosztem każdą ze stron. Niestety widzimy, że takie podejście obce jest polskiej federacji, która pod naciskiem lobby klubowego, bez większej refleksji wyrządza krzywdę polskim piłkarzom większą nawet, niż proponowane przez klubu odgórnie narzucone procentowe obniżenie wynagrodzeń. Zamiast redukcji wynagrodzeń, zwalnia się kluby z moralnego obowiązku zapłaty świadczeń należnych piłkarzom, tolerując stan wielomiesięcznych zaległości, bez jakiejkolwiek gwarancji, iż świadczenia te zostaną w jakimkolwiek realnym terminie zaspokojone.

Zastrzegamy, że jeśli PZPN nie zmieni swojego spojrzenia na problem i nie podejmie odpowiedzialnego dialogu ze wszystkimi interesariuszami, w tym z PZP, to ze swojej strony zmuszeni będziemy podjąć wszelkie możliwe kroki prawne zmierzające do wyeliminowania tej skrajnie niesprawiedliwej regulacji.
Zarząd PZP

od 7 lat
Wideo

Tomasz Pawlak - Dolnośląska Kraina Rowerowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki