MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie. Kompromitacja nowej władzy w sejmiku. Znów nie wybrano marszałka i zarządu ZDJĘCIA

Marcin Darda
Marcin Darda
Jeśli to Joanna Skrzydlewska ma zostać marszałkiem województwa łódzkiego, to na stanowisko poczeka jeszcze blisko dwa tygodnie.
Jeśli to Joanna Skrzydlewska ma zostać marszałkiem województwa łódzkiego, to na stanowisko poczeka jeszcze blisko dwa tygodnie. Grzegorz Gałasiński
Czwartkowa (9 maja) kontynuacja sesji łódzkiego sejmiku przerwanej we wtorek, trwała zaledwie trzy minuty. Została odroczona do 21 maja. Sejmik został przejęty przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę (PSL/PL 2050) i Nową Lewicę, ale zarząd województwa wciąż tworzą politycy PiS.

Sesja łódzkiego sejmiku znów przerwana

Sesję otworzyła Małgorzata Grabarczyk (KO), nowa przewodnicząca łódzkiego sejmiku, wysłuchała tylko wniosku formalnego o odroczenie sesji do 21 maja, przeprowadziła głosowanie, po czym zaprosiła radnych na obrady za niespełna dwa tygodnie. Co się dzieje w łódzkim sejmiku?

We wtorek 7 maja doszło tylko do ślubowania radnych i wyboru nowej przewodniczącej sejmiku, a zanim do tego doszło sala spowita sporami proceduralnymi i przerwami technicznymi. Zgłoszono oczywiście zmiany w porządku obrad zmierzające do wyboru marszałka, wicemarszałków i członków zarządu województwa, ale była to formalność, bo żaden z radnych KO, TD i Lewicy nie miał wątpliwości, że tego dnia do żadnych wyborów nie dojdzie. Dlaczego?

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że wybór marszałka województwa łódzkiego jest politycznie, a wręcz partyjnie sprzężony z wyborem marszałka Dolnego Śląska. O co konkretnie chodzi? Otóż Trzecia Droga, a w zasadzie PSL, ostro negocjuje stanowisko marszałka dolnośląskiego dla swojego kandydata, tymczasem Donald Tusk, szef PO, to stanowisko obiecał wrocławskiej Platformie. Gdyby Tusk odpuścił Wrocław dla PSL, w Łódzkiem marszałka otrzymałaby KO - zarząd regionu łódzkiego PO jednogłośnie wskazał na to stanowisko Joannę Skrzydlewską, ostatnio wiceprezydent Łodzi, wcześniej m.in. wicemarszałek i łódzka eurodeputowana. Gdyby jednak Tusk uparł się przy marszałku z PO na Dolnym Śląsku, prawdopodobnie marszałkiem w Łodzi byłby polityk PSL, nowy radny sejmiku Piotr Wojtysiak. Z naszych informacji wynika też, że stanowisko członka zarządu województwa wynegocjowała Lewica. Stanowisko ma otrzymać Artur Ostrowski, były wicewojewoda łódzki, a potem poseł SLD z Piotrkowa Trybunalskiego, ale i tu może pojawić się problem, bo podobno veto stawia Wojtysiak, polityk również operujący w okręgu piotrkowskim.

W sejmiku dolnośląskim popełniono błąd

Negocjacje trwały i wciąż trwają, dlatego trzeba było wtorkową sesję przerwać do czwartku. Jeszcze w czwartek rano w kuluarach łódzkiej polityki można było usłyszeć spekulacje na temat tego, kto wieczorem zostanie marszałkiem województwa, a kto jego zastępcami. Polityczna decyzja o przerwaniu sesji zapadła niedługo przed nią, bo w ciągu dnia radna Hanna Gill-Piątek (KO) zapraszała w swoich mediach społecznościowych do obserwowania wyborów marszałka na stronie samorządu województwa. Nieoficjalnie wiadomo, że klub KO i koalicjanci dyspozycję o przerwaniu sesji otrzymali sms-em tuż przed sesją. Dlaczego jednak sesję odłożono aż o blisko dwa tygodnie? Bo jeszcze we wtorek w sejmiku dolnośląskim popełniono błąd: nie przerwano tam sesji jak w łódzkim, tylko zamknięto, stąd najbliższy termin to 21 maja. I właśnie dlatego także łódzki sejmik będzie kontynuował sesję również 21 maja.

Takiej kompromitacji z wyborem marszałka w łódzkim sejmiku jeszcze nie było

To pierwsza tak kompromitująca sytuacja z wyborem marszałka i zarządu województwa w samorządzie województwa łódzkiego, bo zawsze wybierano skład na pierwszej sesji w kadencji. Kompromitacja tym większa, że wielu polityków KO, TD i Lewicy, w tym także kandydaci na radnych, podczas kampanii podkreślali, że szybkie przejęcie władzy oznacza szybsze rozliczenie PiS po 5,5 roku władzy. Tymczasem to politycy PiS wciąż zasiadają w marszałkowskich gabinetach, a Grzegorz Schreiber (PiS) dostał w prezencie kilkanaście dni do promowania się w kampanii europarlamentarnej w roli marszałka województwa.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki