MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łukasiewicz - Łódzki Instytut Technologiczny ma nową dyrekcję. Profesor i dwóch byłych radnych ZDJĘCIA

Marcin Darda
Marcin Darda
Łukasiewicz - Łódzki Instytut Technologiczny ma nową dyrekcję.
Łukasiewicz - Łódzki Instytut Technologiczny ma nową dyrekcję. Grzegorz Gałasiński
Profesor Piotr Dziugan, biotechnolog z Politechniki Łódzkiej, został nowym dyrektorem Łukasiewicza - Łódzkiego Instytutu Technologicznego. Dwóch jego nowych zastępców jest jednak w Łodzi bardziej kojarzonych z polityką, niż nauką.

Kim jest nowy dyrektor ŁIT?

Profesor Dziugan, nowy dyrektor ŁIT, ma bogaty naukowy biogram. W 1990 r. ukończył Wydział Chemii Spożywczej PŁ, doktorem nauk technicznych został 12 lat później, a od 2023 r. jest profesorem nauk techniczno-inżynieryjnych. Co istotne, jest też absolwentem studiów podyplomowych z zakresu zarządzanie projektem badawczym i komercjalizacji wyników badań, czym de facto zajmuje się właśnie ŁIT. Prof. Dziugan kierował także dwoma konsorcjami naukowo-przemysłowymi, które pozyskały granty z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju warte blisko 100 mln zł. Kieruje ŁIT od kwietnia, ale w maju powołano dwóch jego zastępców.

Zastępcą dyrektora ds. finansowych i operacyjnych został Tomasz Dominiak. Dominiak awansował z zespołu ŁIT: w 2021 r. był był zastępcą kierownika sekcji, potem dyrektorem departamentu organizacji, następnie kierował działem zamówień publicznych. Przed laty był radnym PO w Aleksandrowie Łódzkim, w latach 2010-14 wicedyrektorem biura ówczesnej eurodeputowanej Joanny Skrzydlewskiej (PO), później zaś wicedyrektorem kancelarii marszałka Witolda Stępnia (PO), ma też doświadczenia w prywatnych firmach i na samozatrudnieniu.

Drugi z nowych zastępców prof. Dziugana to z kolei bardzo dobrze znana postać łódzkiej polityki. Wicedyrektorem ŁIT ds. komercjalizacji został Jarosław Berger. To były rzecznik łódzkiej policji, ekspert od wizerunku i zarządzania kryzysami. Po odejściu na policyjną emeryturę wszedł w politykę: najpierw został radnym sejmiku, następnie prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, potem zaś był radnym opozycyjnego klubu SLD w Radzie Miejskiej Łodzi. Zawodowo wiązał się ze spółkami miejskimi, pracował Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej, potem w Bionanoparku, ostatnio w Miejskiej Arenie Kultury i Sportu. Berger od lat jest najbliższym w Łodzi współpracownikiem posła Dariusza Jońskiego (KO). W ostatnich wyborach samorządowych Jarosław Berger Kandydował do sejmiku. Lista KO zdobyła w Łodzi sześć mandatów, Berger z trzeciego miejsca wykręcił siódmy wynik. Trzecim wicedyrektorem - ds. badawczych - jest prof. Arkadiusz Adamczyk, ale stanowisko zajmuje jeszcze od czasów, gdy wpływ na obsadę miał PiS.

Łódzki Instytut Technologiczny (Łukasiewicz - ŁIT) od 2022 r. łączy kompetencje trzech łódzkich instytutów, działających w Sieci Badawczej Łukasiewicz: Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych, Instytutu Przemysłu Skórzanego oraz Instytutu Włókiennictwa, dziś z budżetem wartym 90 mln zł. Cała Sieć Badawcza Łukasiewicz to obecnie siedem tysięcy pracowników i 22 instytuty badawcze utworzone w dwunastu miastach Polski, co lokuje ją jako trzecią do wielkości siecią badawczą w Europie. Sieć Łukasiewicz działa na styku biznesu i nauki, jest partnerem dla przedsiębiorców, a realizuje projekty badawcze, które mają zapewnić innowacyjne rozwiązania dla polskiej gospodarki.

Nowy dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz

Co ciekawe, w marcu minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica) powołał nowego prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz. Został nim Hubert Cichocki, doktor ekonomii i finansów po Szkole Głównej Handlowej i Akademii im. Leona Koźmińskiego. Cichocki przed laty należał do łódzkiej PO, był bliskim współpracownikiem senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego, później pracował z nim również w Najwyższej Izbie Kontroli

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki