MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany proboszczów w parafiach archidiecezji łódzkiej. Nowy proboszcz w katedrze i gdzie jeszcze? 19.06.2024

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Zmiany w archidiecezji łódzkiej. Ogłoszono je na mszy św.
Zmiany w archidiecezji łódzkiej. Ogłoszono je na mszy św. Krzysztof Szymczak
Podczas mszy św. rozesłania w łódzkiej archikatedrze, której przewodniczył kardynał Grzegorz Ryś, księża z archidiecezji łódzkiej otrzymali dekrety kierujące do posługi w nowych miejscach. Metropolita łódzki zapowiedział, że to nie koniec zmian.

To nie koniec zmian

W tym roku nie było wielu zmian proboszczów w parafiach archidiecezji łódzkiej, jak i też wikariuszowskich.

Wydaje mi się, że zmiany były spersonalizowane – powiedział kardynał Grzegorz Ryś. - Bardzo proszę byście dokładnie przeczytali dekret, bo daty rozpoczęcia posługi w nowych parafiach są różne. W niektórych przypadkach na początku lipca, w innych pod koniec sierpnia. Inne będą realizowane dopiero we wrześniu. Kilka decyzji mam jeszcze w sercu.

Nowy proboszcz katedry

Nastąpiła zmiana proboszcza łódzkiej bazyliki archikatedralnej. Na emeryturę odszedł ks. Ireneusz Kulesza. Był od od 2001 roku proboszczem najważniejszego łódzkiego kościoła. Wcześniej wiele lat kierował Caritas archidiecezji łódzkiej. Jego miejsce zajmie ks. Jarosław Kaliński, dotychczasowy proboszcz parafii św. Antoniego w Łodzi.

Na emeryturę odszedł też ks. Grzegorz Klimkiewicz, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi. Wcześniej przez wiele lat odpowiadał za cmentarze w archidiecezji łódzkiej. Zastąpi go ks. Robert Nowak. Był on proboszczem w Karlinie koło Piotrkowa Trybunalskiego.

Zmiana w Kochanówce i Parzęczewie

Nowego proboszcza będzie miała też parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w łódzkiej Kochanówce. Pracujący tam od 2015 roku ks. Szmist przechodzi na emeryturę. Zastąpi go ks. Jarosław Magierski, wikariusz z parafii Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi, który prowadzi duszpasterstwo osób dotkniętych myślami samobójczymi, po próbie samobójczej i przeżywających żałobę po samobójczej śmierci bliski.

Nowym proboszczem w parafii w Parzęczewie został ks. Grzegorz Kowalski, wieloletni wikariusz parafii Miłosierdzia Bożego w Pabianicach. Zastąpi on ks. Jerzego Serwika, który został emerytem. Był proboszczem w Parzęczewie od 1998 roku! Przed laty parafianie wytypowali go jako kandydata na Proboszcza Roku.

Nowy proboszcz w Solcy Wielkiej

Zmieni się proboszcz w parafii Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Rolniczej w Łodzi. Odchodzi ks. Bogdan Marciniak, który przeprowadza się do Solcy Wielkiej koło Ozorkowa. Tam będzie teraz proboszczem, Dotychczasowy proboszcz tej parafii ks. Andrzej Borczyk będzie zarządzał łódzką parafią w której posługiwał ks. Marciniak.

Do Łodzi wraca też ks. Karol Litawa, który był sekretarzem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Ma pracować w Seminarium 35 plus.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki