MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódź. Prezydent Hanna Zdanowska powołała nowych wiceprezydentów. Dlaczego nominowano ich tak późno? ZDJĘCIA/FILM

Marcin Darda
Marcin Darda
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powołała czwórkę wiceprezydentów miasta oraz sekretarza i skarbnika miasta. Personalnie to nominacje bez większych zaskoczeń, bo zaskakujące może być tylko to, że prezydent powołała zastępców dopiero po blisko dwóch tygodniach od swojego ślubowania.

Powrót po latach do Urzędu Miasta Łodzi

Na prezentację na Placu Wolności prezydent Zdanowska i jej sześciu kluczowych współpracowników weszło w szeregu obok siebie jak na westernie. Już pobieżny rzut oka na ten show potwierdził nasze informacje z połowy kwietnia, że do magistratu powraca po ponad pięciu latach Tomasz Piotrowski. To od lat najbliższy polityczny doradca prezydent Zdanowskiej - był szefem jej gabinetu w pierwszej kadencji, potem dyrektorem Departamentu Prezydenta, ale w 2019 roku odszedł na stanowisko prezesa Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej.

Teraz wraca w roli wiceprezydenta odpowiedzialnego za inwestycje, promocję, wizerunek i strategię miasta. To oficjalnie, bo nieoficjalnie wiadomo, że ma nadzorować także spółki miejskie i - jak usłyszeliśmy - "przytrzymać urząd tak, by przestał się rozjeżdżać", ma też nieformalnie nadzorować klub radnych Koalicji Obywatelskiej, który monolitem nie jest i różne frakcje mogą rozgrywać w Radzie Miejskiej swoje interesy.

Piotrowski jest rzecznikiem dyscypliny w łódzkim kole PO, a w Urzędzie Miasta Łodzi wśród urzędników opinię dość szorstkiego w obejściu. Nieoficjalnie wiadomo też, że nie palił się do posady wiceprezydenta, natomiast nalegała na to prezydent Zdanowska. Tomasz Piotrowski posadę wiceprezydenta obejmie w lipcu.

Piotrowski przejmuje wakat po Joannie Skrzydlewskiej, która w nowej została radną sejmiku z szansą na stanowisko marszałka województwa. Kolejni trzej wiceprezydenci to powtórka z poprzedniej kadencji.

Kto jeszcze wiceprezydentem Łodzi?

  • Adam Pustelnik - pierwszy wiceprezydent zachowuje nadzór przede wszystkim nad obsługą inwestorów, a także urbanistyką i planowaniem przestrzennym, także ochroną zabytków i majątkiem miasta.
  • Małgorzata Moskwa-Wodnicka - znów zajmie się m.in. kulturą, oświatą i gospodarką komunalną.
  • Adam Wieczorek - ponownie nadzoruje służbę zdrowia i pomoc społeczna. Nowości to nadzór nad sportem i mieszkalnictwem

Dlaczego prezydent Zdanowska swoich zastępców powołała tak późno, blisko dwa tygodnie po swoim ślubowaniu? Jest prawdopodobne, że jednym z powodów jest napięta sytuacja wewnątrz łódzkiej PO i regionie partii. O ile Adam Pustelnik i Małgorzata Moskwa-Wodnicka (Nowa Lewica) swoje mandaty radnych złożyli jeszcze przed 6 maja, czyli przed pierwszą sesją Rady Miejskiej Łodzi (złożenie mandatu jest konieczne do objęcia posady wiceprezydenta - red.), o tyle Adam Wieczorek pojawił się na sesji w roli radnego elekta i dopiero na dużej sali obrad odmówił przyjęcia ślubowania, jakby nie był pewien czy wskutek frakcyjnych walk, na ostatniej prostej nie zostanie wyrolowany z obiecanego stanowiska wiceprezydenta. Z PO dobiegają wieści, że Wieczorek uwierzył dopiero wówczas, gdy miał pewność, że do prezydium Rady Miejskiej trafi Paulina Setnik - oboje z Wieczorkiem należą wewnątrz PO do ekipy posła Pawła Bliźniuka.

Na opóźnienie z nominacjami wpływ mógł mieć również impas w sejmiku, gdzie KO, Trzecia Droga (PSL/PL 2050) i Nowa Lewica od 7 maja nie mogą wybrać nowego zarządu województwa łódzkiego, głównie przez kłótnie KO i TD o obsadę stanowisk, także w kilku innych sejmikach w kraju. W każdym razie trójka wiceprezydentów, mimo, że poprzednia kadencja zakończyła się 30 kwietnia, przez blisko trzy tygodnie, bez formalnych powołań w nowej kadencji i tak zasiadała w swoich gabinetach i korzystała ze służbowych samochodów "na gębę".

Sekretarzem miasta pozostanie Wojciech Rosicki, jednakże już nie jako "superwiceprezydent", a tym razem z zadaniami głównie administracyjnymi, a skarbnikiem Krzysztof Mączkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki