MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzkie. Nowa większość w sejmiku w końcu się ogarnęła. Jest nowy marszałek województwa ZDJĘCIA

Marcin Darda
Marcin Darda
Grzegorz Schreiber (PiS) zanotował dwie porażki w ciągu dwóch dni: najpierw w poniedziałek poznał swój kiepski, bo tylko przedostatni wynik łódzkiej listy PiS w eurowyborach, a we wtorek stracił posadę marszałka.
Grzegorz Schreiber (PiS) zanotował dwie porażki w ciągu dwóch dni: najpierw w poniedziałek poznał swój kiepski, bo tylko przedostatni wynik łódzkiej listy PiS w eurowyborach, a we wtorek stracił posadę marszałka. Grzegorz Gałasiński
Za trzecim podejściem, ale jednak. Koalicja 15 Października (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica) we wtorek (11 czerwca) odsunęła PiS od władzy w województwie łódzkim. Wybrano nowego marszałka województwa łódzkiego, wicemarszałków i członków zarządu województwa.

Seria żenujących pomyłek i kolejna przerwa w sesji

KO, Trzecia Droga (PSL/PL 2050) i Lewica w 33-osobowym sejmiku mają tylko jeden głos przewagi nad PiS, które rządzi województwem od listopada 2018 r. Nowej większości nie udało się wybrać nowego marszałka i zarządu 7 maja ze względu na brak uzgodnień personalnych, , dwa dni później wybrano tylko nową przewodniczącą sejmiku. 21 maja scenariusz padł przez serię błędów: najpierw radna Magdalena Werstak (KO) "niechcący" poparła wniosek PiS kolejną przerwę do 11 czerwca, a przewodnicząca Małgorzata Grabarczyk (KO), natychmiast tę przerwę ogłosiła, nie czekając na zgłoszenie pomyłki.

Nowi wiceprzewodniczący łódzkiego sejmiku

Na wtorkowej sesji (11 czerwca) najpierw jednak uzupełniono skład prezydium sejmiku. Klub KO na wiceprzewodniczących zgłosił Magdalenę Spólnicką i Piotra Borsa (NL), a PiS Janusza Ciesielskiego. Wiceprzewodniczącymi zostali Bors i Spólnicka, za każdym razem jednym głosem, Ciesielski w głosowaniu przepadł - za wyborem tylko 16 radnych, a zatem mniejszość. PiS został zatem bez przedstawiciela w prezydium, podobnie jak w poprzedniej kadencji ówczesna opozycja KO i PSL nie miała swojego reprezentanta.

Kto nowym marszałkiem województwa łódzkiego?

Maciej Sulgan, szef klubu KO na marszałka województwa zgłosił - zgodnie z ustaleniami zarządu regionu łódzkiego - Joannę Skrzydlewską (KO), natomiast klub PiS zgłosił Grzegorza Schreibera, marszałka przez ostatnie 5,5 roku. Podczas serii pytań, Skrzydlewska zapewniła, że interesuje ją zrównoważony rozwój województwa, bo z ław PiS padło pytanie, czy teraz fundusze trafiać będą tylko do Łodzi. Hanna Gill-Piątek (KO) dopytywała Schreibera, czy faktem jest, że przepadły ciężkie miliony z tzw. pomocy technicznej, czyli przyznane przez UE na wynagrodzenia dla pracowników obsługujących programy unijne i trzeba będzie to uzupełnić z budżetu województwa. Schreiber stwierdził, że "nie widzi takiego zagrożenia". Bors zarzucał Schreiberowi, że dyskryminował Łódź, Schreiber kontrował, że poprzednie zarządy (PO/PSL - red.) dyskryminowały wieś. Schreiberowi z ław KO zarzucano, że "nie jest z województwa łódzkiego", a z ław PiS padały kontry, iż fakt, że Skrzydlewska jest łodzianką nie powinien być kluczowym argumentem za powierzeniem jej funkcji marszałka.

Skrzydlewska w głosowaniu tajnym otrzymała 17 głosów i została pierwszą w historii kobietą na stanowisku marszałka województwa łódzkiego.

Wicemarszałkami zostali radni debiutujący w sejmiku:

  • Agnieszka Ryś (PL 2050), była przewodnicząca Rady Miasta w Działoszynie.
  • Piotr Wojtysiak (PSL), były starosta piotrkowski.

Oboje dostali po 19, a nie 17 głosów, jak marszałek Skrzydlewska. Zatem poparcie w tajnym głosowaniu wicemarszałków z Trzeciej Drogi przez dwóch radnych PiS, może być zapowiedzią transferów z klubu PiS do klubu TD. W klubie PiS jest co najmniej czwórka radnych z przeszłością w PSL.

Członkami zarządu zostali:

Artur Bagieński (PSL), radny z najdłuższym stażem w sejmiku, były wicemarszałek
Artur Ostrowski (NL), były wicewojewoda łódzki, były poseł SLD z Piotrkowa Trybunalskiego.

Już nocą, po drugiej turze zgłoszeń, skład prezydium uzupełniła Magdalena Werstak (KO), którą wybrano na trzecią wiceprzewodnicząca sejmiku. Tym samym zarząd i prezydium powołano w tym samym składzie, jak ustalono 21 maja.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki