Piotr Machlański, nowy dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych: "To ma być muzeum kreatywne"

Łukasz Kaczyński
Piotr Machlański przebrany za Izraela Poznańskiego podczas  178. urodzin łódzkiego "króla bawełny"
Piotr Machlański przebrany za Izraela Poznańskiego podczas 178. urodzin łódzkiego "króla bawełny" archiwum
Piotr Machlański, wykładowca akademicki i przewodnik, będzie nowy dyrektorem Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Stanowisko obejmie z dniem 1 stycznia 2015 roku. Jak twierdzi magistrat, komisja wybrała kandydata jednogłośnie.

Piotr Machlański zastąpi na stanowisku wieloletniego dyrektora MTN, Henryka Siemińskiego. Do konkursu, który zakończył się w piątek 10 października, zgłosiło się siedmiu kandydatów. Pięciu spełniło wymagania formalne.

- Komisja obradowała w składzie 10-osobowym. Była to tzw. ministerialna komisja o składzie poszerzonym zgodnie z ustawą, której to muzeum podlega - mówi Agnieszka Nowak, wiceprezydent odpowiedzialna z łódzką kulturę. - Wszyscy członkowie komisji zagłosowali na jednego kandydata. Chciałam tu pogratulować pani dyrektor wydziału kultury, że potrafiła taki konsensus z komisją osiągnąć - dodała Nowak pod adresem Joanny Ossowskiej-Struszczyk.

Program przedstawiony przez kandydata wiceprezydent określiła jako "ciekawy" i zawierający "wiele nowatorskich rozwiązań".

- Połączy on trudną tematykę, jaką zajmuje się muzeum, z publicznością - mówi o przyszłym dyrektorze Joanna Ossowska-Struszczyk. - Przede wszystkim jest to osoba, która przedstawiła taki plan, który doprowadzi do zdiagnozowania społecznej akceptowalności tej instytucji, a także potrzeb, jakie stoją przed prowadzącymi edukację kulturalną i historyczną. Nie zawahał się, by poszerzyć grono odbiorców muzeum. Ważni są dla niego zarówno wykształceni naukowcy, ale też szeroka publiczność i po prostu amatorzy historii, którzy często mają na jej temat szeroką widzę. Jednym z pomysłów jest stworzenie Pracowni ds. Promocji Muzeum, która ma zajmować się diagnozą tych potrzeb.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Dyrektor Wydziału Kultury przyznaje też, że "uwiódł" ją pomysł Salonu Historycznego. W jego spotkaniach będą mogli uczestniczyć wszyscy ci, dla których historia jest rzeczą ważną.

- Pan Piotr Machlański rozumie, że historią interesujemy się za pośrednictwem takich czy innych osobowości. Przez niepomnikową prezentację osobowości historycznych chce prowadzić Muzeum Tradycji Niepodległościowych - mówi Ossowska-Struszyk. - Główny zamysł stałej ekspozycji to pokazania naszej drogi do niepodległości przez sukcesy i zabiegi dyplomatyczne. MA to być żywe Muzeum, które idzie w kierunku nowoczesnej ekspozycji. Jako kierunek można wskazać Muzeum Powstania Warszawskiego z partycypacyjnym podejściem do problemów muzealnych i prowadzenia dialogu z publicznością.

- Chcę, by Muzeum Tradycji Niepodległościowych było muzeum kreatywnym. I jedną z wizytówek Łodzi. Edukacja prowadzona będzie w tradycyjny sposób i na nową modłę, za pomocą multimediów, urządzeń mobilnych, z którymi żyje na co dzień młody człowiek - mówi Piotr Machlański.

Jeśli miasto co roku obcina dotacja dla placówek kultury, to z jakich pieniędzy zamierza nowy dyrektor doposaży Muzeum Tradycji Niepodległościowych?

- Niektóre pomysły można sfinansować w partnerstwie z innymi instytucjami. Myślę też o stworzeniu mobilnej aplikacji Muzeum, która być może powstałaby we współpracy z Politechniką Łódzką. Jeśli chodzi o środki pozabudżetowe, to za moment zostaną ogłoszone nowe konkursy na dofinansowanie z Unii Europejskiej i liczę, że Muzeum będzie o nie aplikować głównie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2014-2020, ale są też Programy Ministra Kultury i te, których dysponentem jest Narodowe Centrum Kultury.

Komisja konkursowa obradowała w składzie:
- Joanna Ossowska-Struszczyk - dyrektor Wydziału Kultury UMŁ
- Marcin Binasiak - przedstawiciel organizatora, członek Wojew6dzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Lodzi
- Marcin Oko - przedstawiciel organizatora, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Lodzi
- Agnieszka Jędrzejewska - przedstawiciel Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarość" przy Muzeum Tradycji Niepodległościowych
- Marcin Gielzak - przedstawiciel Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" przy Muzeum Tradycji Niepodległościowych
- Elzbieta Fuchs - przedstawiciel Stowarzyszenia Muzealników Polskich
- Grzegorz Dębski - przedstawiciel Stowarzyszenia Muzealnik6w Polskich
- dwóch przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- dwóch przedstawicieli wyznaczonych przez Radę Muzeum przy Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomasz

juz usłyszałem, że jest to znany łódzki historyk...nie kojarzę...jakieś publikacje coś ktoś...znów jakaś ślizgająca się marionetka z nadania

Dodaj ogłoszenie