MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PIT za 2014 rok: Od 16 marca łatwiej wypełnić

Alicja Zboińska
Wypełnienie i wysłanie zeznania PIT-37 zajmuje teraz 5 minut
Wypełnienie i wysłanie zeznania PIT-37 zajmuje teraz 5 minut Paweł Relikowski
Na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów można znaleźć swój wstępnie wypełniony PIT za ubiegły rok. Z takiego udogodnienia mogą skorzystać podatnicy, którzy składają najpopularniejsze zeznania, czyli PIT-37. Od wczoraj wystarczy wejść na Portal Podatkowy i wybrać zakładkę „wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)". System poprosi nas o pobranie aplikacji PFR PIT-37, a następnie o wypełnienie rubryk z numerem PESEL lub NIP, imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia oraz kwotą przychodu z 2014 r.

Jeśli wprowadzimy je prawidłowo, uzyskamy dostęp do naszego zeznania, w  którym będą wypełnione rubryki dotyczące m.in. przychodu, kosztów jego uzyskania, dochodu, odprowadzonych zaliczek na podatek oraz składek na ubezpieczenie.

Zeznanie można uzupełnić o przysługujące nam  ulgi oraz wprowadzić dane dotyczące przekazania 1 proc. podatku, a następnie je przesłać. Jeśli nie odliczamy ulg i nie wprowadzamy żadnych dodatkowych danych, możemy przesłać je od razu po  sprawdzeniu zgodności danych.

Przed wysłaniem trzeba jeszcze wpisać wysokość przychodu za 2013 r. (z PIT za 2013 r.). Na  koniec otrzymuje się urzędowe potwierdzenie odbioru - UPO (potwierdzenie to otrzymujemy także na mejla).

Z reguły składałam PIT w ostatnim możliwym terminie. Postanowiłam przetestować system i wszystko poszło bardzo gładko. Wysłanie zeznania zajęło mi pięć minut

Jedną z pierwszych osób, które skorzystały z tej możliwości, jest pani Matylda z Łodzi. Ta forma składania zeznania bardzo jej się spodobała. - Z reguły składałam PIT w ostatnim możliwym terminie - mówi łodzianka. - Postanowiłam przetestować system i wszystko poszło bardzo gładko. Wysłanie zeznania zajęło mi pięć minut, uzupełniłam je tylko o 1 proc. podatku, który przekazałam wybranej organizacji. System działa bardzo intuicyjnie, to  wygodne rozwiązanie.

Także pięć minut wysłanie wstępnie wypełnionego zeznania zajęło Agnieszce Pawlak, rzeczniczce Izby Skarbowej w  Łodzi. - Dodałam tylko informacje o uldze rodzinnej i 1 procencie podatku dla organizacji pożytku publicznego. Cały system zadziałał prawidłowo - podkreśla Agnieszka Pawlak.

Urzędnicy ciągle czekają na  nasze zeznania podatkowe za  ubiegły rok. Do urzędów skarbowych w regionie wpłynęło od 21 do 46 proc. ogólnej liczby PIT-ów. Pracownicy I US Łódź-Górna przyjęli do tej pory 21 proc. zeznań, zaś 46 proc. odnotowano w  US w Zduńskiej Woli.

Mieszkańcy naszego regionu coraz chętniej decydują się na składanie zeznań za pośrednictwem internetu. Przodują w tym bełchatowianie. Aż 56 proc. zeznań, które trafiły do  US w Bełchatowie, to PIT-y elektroniczne.

Składanie zeznań bez wychodzenia z domu odpowiada też łodzianom. Do I US Łódź-Górna 53 proc. zeznań wpłynęło przez internet, a do Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie - 41 proc.  W Piotrkowie Trybunalskim 38 proc. zeznań to e-PITy. W tym roku może paść rekord elektronicznych zeznań. W  ubiegłym roku z elektronicznego składania PIT-ów skorzystało 29 proc. wszystkich podatników.
Na złożenie PIT-ów czas mamy do końca kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki