Nasza Loteria

Pod Skierniewicami znaleziono egzotycznego żółwia. Może zagrozić naszym rodzimym gatunkom

Wojciech Kubik
Wojciech Kubik
Fot. Nadleśnictwo Skierniewice
Żółwia czerwonolicego znaleziono w lesie pod Skierniewicami. Gad ten nie występuje naturalnie w naszym środowisku, a leśnicy alarmują, że coraz częściej w okolicy spotyka się te zwierzęta, których najpewniej ludzie pozbywają się z domów.

Ten żółw nie pochodzi z naszych lasów

Na terenie Nadleśnictwa Skierniewice znaleziono przedstawiciela żółwia z rodzaju Tracemys – a konkretnie żółwia czerwonolicego. Pewne jest to, że nie jest to jego naturalne środowisko i zapewne znalazł się tu w wyniku nieodpowiedzialnej działalności człowieka.

Jakiś czas temu były bardzo popularne i chętnie kupowane. Gad ten gościł w wielu polskich domach. Jak się jednak okazuje, jego hodowla w warunkach domowych nie należy do najprostszych – informują w Nadleśnictwie Skierniewice.

Gatunek ten osiąga nawet 30 cm długości i dożywa 30-35 lat, a co za tym idzie potrzebuje znacznej przestrzeni. Akwarium, w którym powinien przebywać powinno mieć 1200 litrów, plus część lądowa, która w przypadku żółwi ozdobnych jest konieczna. Wymaga poza tym odpowiedniej diety, naświetlania promieniami UVB oraz filtracji.

To ludzie pozbywają się ich z domów

Wszystko wskazuje na to, że to ludzie starając się pozbyć problemu zaczęli wypuszczać te gady w różnych miejscach, na terenie całego kraju. Dlatego też widywane są wielu lokalizacjach. Czasem pojedynczo, czasem nawet grupowo.

Pamiętajmy, że jest to gatunek obcy, który świetnie radzi sobie w naszych warunkach. Bardzo szybko zadomawia się w obcym środowisku, przez co stanowią zagrożenie dla rodzimych gatunków flory i fauny, w tym naszego jedynego rodzimego gatunku żółwia - żółwia błotnego – alarmują leśnicy.

Gatunek żółwia na ministerialnej liście

Gatunek ten wyróżniony jest w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011 r. w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym
Zgodnie z art. 120 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody zabrania się wprowadzania do środowiska przyrodniczego oraz przemieszczania w tym środowisku roślin, zwierząt lub grzybów gatunków obcych.
Przetrzymywanie, hodowla, rozmnażanie, oferowanie do sprzedaży i zbywanie gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić rodzimym gatunkom lub siedliskom przyrodniczym jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia właściwego regionalnego dyrektora ochrony środowiska (art. 120 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody). Natomiast przywożenie z zagranicy inwazyjnych gatunków obcych oraz jednocześnie przetrzymywanie, hodowla, rozmnażanie, oferowanie do sprzedaży i zbywanie tych sprowadzonych okazów wymaga zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (art. 120 ust. 2 pkt 1 ustawy o ochronie przyrody).

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki