Magistrat ma projekt, dzięki któremu 80 proc. najemców mieszkań komunalnych zapłaci mniej. Nie wszyscy przeciwnicy podwyżek czynszu są zadowoleni i zapowiadają kolejne protesty

Osoby o niskich dochodach, mieszkające w lokalach komunalnych będą mogły liczyć na niższe opłaty za czynsz. Aby do tego doszło, potrzebna jest akceptacja Rady Miejskiej. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w środę.

Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski przedstawił w poniedziałek projekt uchwały, która zakłada, że większość najemców mieszkań komunalnych będzie objętych obniżkami czynszu.

W blokach komunalnych na Janowie rozpoczął się audyt energetyczny, dzięki któremu będzie można zmniejszyć opłaty za ogrzewanie nawet o połowę. W najbliższym czasie odbędą się wyceny 50 mieszkań, których najemcy chcą wykupić lokale od miasta. Zdaniem wiceprezydenta było to wyjście na przeciw osobom protestującym przeciwko podwyżce czynszu, która weszła w życie od maja. Propozycje wiceprezydenta nie każdemu przypadły do gustu. W klatkach schodowych pojawiły się ulotki wzywające mieszkańców, aby przyszli z piszczałkami i trąbkami na środowe obrady Rady Miejskiej.

- Piątkowe spotkanie z wiceprezydentem Łodzi okazało się fiaskiem. Nie zaproponowano mieszkańcom żadnych propozycji. Walczymy zatem dalej!!! - czytamy na ulotkach rozwieszanych w budynkach komunalnych. W tym samym tonie są wpisy na Facebooku w profilu „Stop podwyżce w mieszkaniach komunalnych w Łodzi”.

Wiceprezydent Piątkowski był tym zdziwiony, bo miał poczucie, że po ostatnim spotkaniu z protestującymi udało się uzyskać porozumienie. Jego zdaniem większość uczestników tego spotkania dobrze odebrała jego propozycje.

Magistrat nie cofnie podwyżki stawki bazowej czynszu. Jest skłonny wprowadzić obniżki tej stawki dla osób, które mają niskie dochody. Nie zamierza obniżać czynszu każdemu, zwłaszcza osobom, które zarabiają dużo. Na obniżenie czynszu mogą liczyć osoby samotne, które mają dochód do 1,8 tys. zł lub rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 1,5 tys. zł.

- To kwoty prawie netto. Są obliczane tak samo, jak dodatki mieszkaniowe, czyli są to wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe - wyjaśnił Piotr Siedlecki, zastępca dyrektora Biura Gospodarki Mieszkaniowej UMŁ.

Zdaniem urzędników nie są to skomplikowane obliczenia, skoro są wykorzystywane przy dodatkach mieszkaniowych. Z takich dodatków korzysta 20 tys. łodzian.

- Na obniżki może liczyć 80 proc. najemców mieszkań komunalnych - mówi Krzysztof Piątkowski. - Wiemy to na podstawie wniosków składanych przez najemców, dzięki którym znamy ich sytuację finansową. W zależności od dochodu obniżki będą od 10 do 50 proc.

Propozycja wiceprezydenta była wczoraj omawiana przez komisję gospodarki mieszkaniowej i komunalnej Rady Miejskiej. Dziś projekt uchwały będzie opiniowany przez komisję finansów. Zdaniem Krzysztofa Piątkowskiego radni wypowiadali się, że poprą ten projekt.

Kolejną propozycją magistratu jest przeprowadzenie audytu energetycznego.

- Dzięki temu będzie można zmniejszyć moc zamówieniową, a to przełoży się na niższe opłaty za ogrzewanie nawet do 50 proc. - przekonuje wiceprezydent Piątkowski. - Najemcy wiedzą, w których blokach i w jakich terminach przyjdą audytorzy.

Audyt ma być przeprowadzony w blokach przy Ketlinga 13, 15, 17, 19, 21, 23, 25, 27 i 29.

Trzecia propozycja dotyczy wykupu mieszkań. Miasto chętnie zgodzi się, aby najemcy wykupili lokale, stworzyli wspólnotę mieszkaniową i sami decydowali o czynszach i remontach budynków.

- Z naszego doświadczenia wynika, że pozwoli to obniżyć rachunki za mieszkanie o około 40 proc. - mówi Jolanta Baranowska z biura rzecznika prasowego i nowych mediów UMŁ.

Mieszkańcy nie wiedzą, za ile mogą wykupić mieszkania. Wytypowano 50 lokali, które zostaną wycenione. Ceny mają być przedstawione najemcom w połowie czerwca. Umowa z firmą, która dokona wyceny ma być podpisana 26 maja.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia przeciwnicy podwyżek czynszu okupowali salę obrad Rady Miejskiej. Wcześniejsze obrady zrywali hałasując gwizdkami i trąbkami. Czy sytuacja może powtórzyć się podczas środowych obrad?

- Sądzę, że nie dojdzie do blokowania urzędu - stwierdził Krzysztof Piątkowski. - Mieszkańcy przyjdą na obrady, aby skłonić radnych do akceptacji propozycji obniżek czynszu dla mniej zamożnych łodzian. Rozmowy o czynszach będą kontynuowane - zapowiedział.

CZYTAJ TEŻ:
Podwyżka czynszu w mieszkaniach komunalnych w Łodzi. Mieszkańcy protestująPodwyżka czynszu w mieszkaniach komunalnych w Łodzi
Podwyżka czynszu mieszkań komunalnych w Łodzi jak podwyżka pensji Zdanowskiej [ZDJĘCIA]
Podwyżka czynszów w Łodzi. Mieszkańcy protestowali podczas sesji rady miejskiej

ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem