Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjant Roku 2014. W tym roku tylko raz użyli swojej broni

Michał Meksa
Każdy policjant, niezależnie od rodzaju służby, przynajmniej raz na pół roku musi przejść obowiązkowe strzelanie z broni służbowej
Każdy policjant, niezależnie od rodzaju służby, przynajmniej raz na pół roku musi przejść obowiązkowe strzelanie z broni służbowej Przemysław Wronecki/Polskapresse
Woleliby używać jej jak najrzadziej, jest ona jednak niezbędna w ich trudnej służbie. Przyglądamy się broni łódzkich policjantów.

W posiadaniu policjantów z woj. łódzkiego znajduje się 5370 pistoletów i 22 rewolwery. Najpopularniejszą bronią jest Walther P-99, produkowany w Fabryce Broni Radom. Ten samopowtarzalny pistolet kalibru 9 mm jest używany również przez niemiecką policję. Funkcjonariusze z woj. łódzkiego mają na wyposażeniu 4006 sztuk tej broni.

Innym pistoletem używanym przez łódzką policję jest austriacki Glock. To samopowtarzalny pistolet, którego walory, poza polskimi stróżami prawa, docenili też policjanci z Austrii. Broń znajduje się również na wyposażeniu austriackiej, holenderskiej, norweskiej i szwedzkiej armii. W woj. łódzkim, policja posiada 697 sztuk tych pistoletów.

Na wyposażeniu łódzkiej policji nie brakuje też broni zaprojektowanej w naszym kraju. Pistolet P-64 "CZAK", opracowany został pod koniec lat '50, przez oficerów Ludowego Wojska Polskiego. W przeszłości, broń ta była używana również przez wojsko, teraz zastąpiły ją nowsze modele. Jednak polska policja nadal posiada je na stanie. Funkcjonariusze w woj. łódzkim mają na wyposażeniu 543 sztuki tych pistoletów.

Innym polskim pistoletem stosowanym przez policjantów, jest następca "CZAKA", P-83 "WANAD". Ta skonstruowana w latach '70 broń, również popularna była w przeszłości w wojsku. Dziś, na wyposażeniu łódzkiej policji znajduje się 100 tych pistoletów.

Ostatnim i najmniej licznym modelem broni używanym przez policjantów jest czeski pistolet CZ 75. Policjanci z Łódzkiego mają 24 sztuki tej broni.

Każdy policjant, niezależnie od rodzaju pełnionej przez niego służby, przynajmniej raz na pół roku musi przejść obowiązkowe strzelanie. Raz w roku, funkcjonariusze biorą udział w sprawdzianie strzeleckim. Te umiejętności są bardzo ważne, bo nigdy nie wiadomo, kiedy w czasie służby będzie trzeba użyć broni.

W 2013 r., Wydział Kontroli KWP w Łodzi zarejestrował 9 przypadków użycia broni służbowej. 6 razy policjanci oddawali strzały ostrzegawcze, 2 razy strzelali do zwierząt. W jednym przypadku, niecelne strzały oddane miały zostać w kierunku przestępcy.

W tym roku, policjanci użyli broni raz. W marcu, funkcjonariusz oddał strzały ostrzegawcze podczas pościgu za pijanym kierowcą w Łodzi. Mężczyzna podczas ucieczki potrącił policjanta. Ostatecznie uciekinier został zatrzymany. Miał 1,8 promila.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki