Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny transporter rozpoznawczy z Kutna dla Wojska Polskiego. Agencja Uzbrojenia podpisała umowę z AMZ Kutno

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Transporter Bóbr 3 z AMZ Kutno, który był bazą do opracowania Lekkiego Opancerzonego Transportera Rozpoznawczego Kleszcz. AMZ Kutno prezentowały go na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Transporter Bóbr 3 z AMZ Kutno, który był bazą do opracowania Lekkiego Opancerzonego Transportera Rozpoznawczego Kleszcz. AMZ Kutno prezentowały go na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Fot. AMZ Kutno
Firma AMZ Kutno wyposaży Wojsko Polskie w nowoczesne, pływające transportery rozpoznawcze. W środę 28 lutego podpisano w Kutnie stosowną umowy między Agencją Uzbrojenia a AMZ Kutno. Docelowo do polskiej armii w ciągu 10 lat trafi prawie 300 transporterów.

Umowa ramowa to milowy krok naprzód. Określa zasady i warunki zawierania poszczególnych umów wykonawczych związanych z dostawą lekkich opancerzonych transporterów rozpoznawczych dla polskiej armii. Przy podpisaniu umowy byli obecni minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz i pochodzącego z tych stron wiceminister Paweł Bejda.

Przedmiotem umów wykonawczych, które muszą być zawarte w następnej kolejności będzie pozyskanie i dostarczenie na potrzeby wojska blisko 300 pojazdów w latach 2025-2035. Taką samą procedurą - najpierw umowa ramowa, a później umowy wykonawcze - stosuje się też w przypadku innych zakupów wojskowych.

LOTR zastąpi stare poradzieckie wozy

Lekki Opancerzony Transporter Rozpoznawczy (LOTR) KLESZCZ jest rozwijany na podstawie umowy zawartej pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) a konsorcjum polskich podmiotów, w skład którego weszły AMZ-KUTNO S.A. jako lider, Wojskowy Instytut Łączności, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia oraz Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii.

Pojazd w wersji rozpoznawczej został opracowany na bazie transportera opancerzonego BÓBR 3 skonstruowanego w AMZ Kutno i docelowo pozwoli na generacyjną wymianę w siłach zbrojnych poprzez wycofanie przestarzałych transporterów BRDM-2 produkcji radzieckiej oraz ich zmodernizowanych wersji.

Kleszcz jak Bóbr

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, LOTR KLESZCZ na platformie kołowej 4x4 wejdzie na wyposażenie pododdziałów rozpoznawczych Wojsk Lądowych, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony załogi, z przeznaczeniem do dynamicznego i ciągłego zdobywania oraz pozyskiwania, a także gromadzenia informacji o przeciwniku i środowisku pola walki oraz ich przetwarzania i przekazywania w formie zaszyfrowanych danych rozpoznawczych, niezbędnych do przygotowania oraz prowadzenia działań w każdych warunkach atmosferycznych i każdej porze dnia oraz nocy do 5 dób działań. Załogę pojazdu stanowi jedna drużyna rozpoznawcza składająca się z 5 żołnierzy. LOTR KLESZCZ umożliwia transport załogi wraz z wyposażeniem osobistym oraz rozpoznawczym, a także wsparcie ogniowe przy wykorzystaniu broni pokładowej, zwalczanie lekko opancerzonych pojazdów, nisko lecących celów powietrznych oraz siły żywej.

Przedsiębiorstwo AMZ-KUTNO S.A. działające od 1999 roku, specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji zabudów specjalnych samochodów użytkowych. W ramach dotychczasowej współpracy z MON podpisano m.in. w 2016 r. umowę na dostawę 77 sztuk pojazdów ŻUBR POPRAD, które zostały dostarczone w 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki