Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Łódzka czwartą najpopularniejszą uczelnią Polski w rankingu resortu nauki

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Politechnika Łódzka znalazła się na czwartym miejscu na liście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego po naborze na rok akademicki 2016/17.

Według ogłoszonego właśnie rankingu resortu nauki, na jedno miejsce na pierwszym roku studiów Politechniki Łódzkiej (pierwszego stopnia) przypadło w ostatnim naborze aż 5,2 zgłoszenia. Wyższy wskaźnik miały tylko trzy inne politechniki: Warszawska (7,1), Poznańska (6,0) i Gdańska (5,8).

Pierwszy z uniwersytetów - Warszawski - znalazł się w zestawieniu na piątym miejscu (5,0). Ministerstwo uwzględniło w nim tylko uczelnie, które miały co najmniej 4 zgłoszenia na miejsce.

Politechnika Łódzka po publikacji rankingu przez ministerstwo w komunikacie do swoich pierwszoroczniaków ogłosiła, że mogą oni „czuć się wybrańcami”. Jednak twórcy zestawienia zrobili pewne zastrzeżenie: „Liczba zgłoszeń kandydatów na dany kierunek studiów w uczelni jest wynikiem popularności kierunku i uczelni, ale również uwarunkowań formalnych, umożliwiających kandydatom ubieganie się o przyjęcie nawet na kilka kierunków studiów”.

CZYTAJ TEŻ: Ranking Perspektyw. Politechnika Łódzka na miejscu 14., Uniwersytet Łódzki - 16., Medyczny - 20.

To zastrzeżenie odnosi się m.in. do PŁ. System naboru tej uczelni umożliwia w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej wysłanie zgłoszeń aż na osiem kierunków. Kandydaci co roku układają listę kierunków według swoich preferencji, a punkty uzyskane podczas matury decydują, na który z kierunków trafiają. Taki system bardzo ułatwia życie maturzystom, ale nie służy czytelności rankingów takich jak ministerialny, w którym uwzględniana jest liczba zgłoszeń - a nie poszczególnych kandydatów.

W lipcu wypytywaliśmy maturzystów zgłaszających się na PŁ, na ile kierunków kandydują: część wykorzystywała pełną pulę ośmiu, część np. tylko trzy zgłoszenia, ponieważ chcieli się dostać na jedną z interesujących ich informatyk. Pod koniec lipca PŁ ogłosiła, że wypełniło się 3.640 miejsc z 4.750 zaoferowanych na stacjonarnych (bezpłatnych) kierunkach pierwszego stopnia.

Ponad tysiąc pozostałych miejsc uczelnia oferowała w „dogrywce” trwającej do końca września.

Zastrzeżenie ministerstwa dotyczy także lidera rankingu. Na Politechnice Warszawskiej kandydat w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej może wybrać do pięciu kierunków - i jak na PŁ - ułożyć je według własnych preferencji.

Według informacji MNiSW, studia w tym roku rozpocznie łącznie 43.6316 osób - to niemal o 10 tys. mniej niż w roku akademickim 2015/2016.

Obecnie na uczelniach publicznych studiuje 340 tys. osób, a w prywatnych ponad 92 tysięcy.

CZYTAJ TEŻ: Politechnika Łódzka rozpoczęła nowy rok akademicki

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki