Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking Perspektyw. Politechnika Łódzka na miejscu 14., Uniwersytet Łódzki - 16., Medyczny - 20.

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W środę (8 czerwca) ukazał się nowy Ranking Uczelni Akademickich opublikowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.

Ranking „Perspektyw” uważany jest za największe tego typu zestawienie w Polsce. Obejmuje wszystkie (z wyjątkiem artystycznych) uczelnie w kraju - publiczne i niepubliczne - posiadające uprawnienia habilitacyjne lub do nadawania stopnia naukowego doktora. Odnotowano w nim 90 uczelni.

Ranking Uczelni Akademickich w pierwszej dwudziestce zawiera trzy największe szkoły wyższe z Łodzi.

„Wielka trójka” z Łodzi w drugiej dziesiątce

Politechnika Łódzka znalazła się na 14. pozycji (spadek z 11. w 2015 r.) oraz na 4. miejscu w kategorii uczelni technicznych.

Uniwersytet Łódzki (tak jak przed rokiem) zajął 16. lokatę (UŁ to 7. uniwersytet w Polsce).

Uniwersytet Medyczny w Łodzi zajął pozycję 20. (spadek z 17.). UM jest na 6. miejscu wśród uczelni medycznych)

Władze Politechniki Łódzkiej przyjęły wyniki rankingu z zadowoleniem. Małgorzata Trocha z działu promocji PŁ zwraca uwagę, że przed nią znajdują się tylko „największe, techniczne uczelnie w Polsce”.

Poza publiczną „wielką trójką” w Rankingu Uczelni Akademickich Łódź reprezentują także prywatne: Społeczna Akademia Nauk (SAN), której miejsce określono jako „71-80” (spadek z „61-70”) oraz Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna (AHE) - na pozycji „80+” (tak samo jak przed rokiem).

PŁ punktuje za innowacje, słabo w „efektywności”

Metodologia rankingu jest ustalana pod okiem kapituły pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, m.in. byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Sześć głównych grup kryteriów rankingu uczelni to: innowacyjność, umiędzynarodowienie studiów, prestiż, potencjał naukowy, warunki kształcenia oraz efektywność naukowa.

PŁ najlepiej wypada w kategorii „innowacyjność” (5. miejsce), zaś najsłabiej w efektywności naukowej (35.) - rozumianej jako m.in. rozwój kadry, nadane stopnie naukowe, pozyskiwanie pieniędzy na badania czy cytowania.

Najwyżej notowany kierunek PŁ, według twórców rankingu, to biotechnologia (6. miejsce w Polsce), w przypadku Uniwersytetu Łódzkiego - prawo (5. miejsce), zaś Uniwersytetu Medycznego - kierunki dentystyczne (3. miejsce).

Specjalny ranking dla niepublicznych

„Perspektywy” opracowały także Ranking Uczelni Niepublicznych Magisterskich. Ujęto w nim 69 szkół, z których 20 ma także uprawnienia doktorskie, a cztery posiadają uprawnienia do habilitacji.

Jak wypadły niepubliczne łódzkie szkoły?

SAN znalazła się na 8. miejscu (spadek o jedną lokatę). Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych odnotowała awans na 16. lokatę (z 21.), zaś AHE wskoczyła na 21. miejsce (z 25.)

Pod koniec rankingu „niepublicznego” znajdziemy jeszcze Wyższą Szkołę Informatyki i Umiejętności z lokatą „51-60” (awans z „61-70”) oraz debiutującą w zestawieniu Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu - lokata „61-70”.

Wyniki rankingów „Perspektyw” ogłaszane są już od 17 lat.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Ranking Perspektyw. Na pierwszym miejscu technikum z Łódzkiego!
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2015. Awansowały łódzkie uczelnie [INFOGRAFIKA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki