Politechnika Łódzka opracowuje inteligentną odzież dla...

  Politechnika Łódzka opracowuje inteligentną odzież dla wcześniaków [ZDJĘCIA+FILM]

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Politechnika Łódzka opracowuje inteligentną odzież dla wcześniaków [ZDJĘCIA+FILM]
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Szymczak

  Poci się przez dziurki m.in. w rączkach i nóżkach, a komputerowa aparatura sprawdza, czy w testowanej odzieży jest mu wystarczająco ciepło. Na Politechnice Łódzkiej pojawił się manekin niemowlaka, który ma pomóc lekarzom stworzyć tkaninę na ubrania dla wcześniaków.
  We wtorek uczelnia pochwaliła się projektem finansowanym ze środków Narodowego Centrum Nauki i prowadzonym we współpracy z lekarzami z "Matki Polki". Pomysł na badania wyszedł od firmy z branży medycznej, która zauważyła, że na rynku brakuje produktu zapewniającego wcześniakowi komfort fizjologiczny.

  Tymczasem skóra wcześniaka pozwala na nadmierne parowanie wody z organizmu, w efekcie maluszek wytraca ciepło.

  - W Polsce rodzi się co roku prawie 24 tys. wcześniaków i liczba ta wzrasta - uzasadnia wagę badań prof. Izabella Krucińska, kierująca badaniami w Katedrze Materiałoznawstwa, Towaroznawstwa i Metrologii Włókienniczej PŁ. - Obecnie ubierane są one w materiały przeznaczone dla dzieci, które rodzą się w pełni rozwinięte.

  W 2015 roku testy się zakończą, a ich efekt ma wprowadzać do przemysłu powołana w tym celu jednostka - Centrum Transferu Technologii PŁ.

  - W projekt jest ogromnie zaangażowana prof. Ewa Gulczyńska z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. To z ICZMP mamy m.in. typowe wymiary do manekina wcześniaka - mówi prof. Krucińska.

  "Ciało" ubranego w testowany materiał wcześniaka z politechniki jest podzielone na 11 stref. Podział odpowiada strefom termicznym "prawdziwego" malucha, a temperaturę w każdej z nich monitoruje aparatura komputerowa.

  Manekina dostarczyła firma z Łodzi - ATT Władysław Tarnowski. Przez rurkę do buzi dostaje ciepło, "poci się" przez otwory na całym "ciele".

  - Wiadomo, że takich badań nie można prowadzić na wcześniaku w inkubatorze. Przecież i tak nie umie mówić, więc nie da wiedzy badaczom, czy jest mu ciepło w naszej dzianinie - tłumaczy prof. Krucińska.

  Informacja o "wcześniaku z Politechniki Łódzkiej" pojawia się dwa miesiące po wiadomości o innym nieszablonowym pomyśle badaczy tej uczelni z dziedziny wyrobów medycznych. Z końcem lipca pisaliśmy o mgr inż. Justynie Komasie z Wydziału Chemicznego PŁ, pracującej nad podłożem do hodowli skóry przeszczepianej poparzonym.

  CZYTAJ TEŻ: Wynalazek z Politechniki Łódzkiej pomoże poparzonym

  Nie próżnuje też Uniwersytet Łódzki - w tym roku pochwalił się liderowaniem w projekcie, który doprowadzi do wytworzenia odzieży z grafenem, monitorującej funkcje życiowe.

  CZYTAJ TEŻ: Na Uniwersytecie Łódzkim powstanie inteligentna odzież

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pozostaję przy tradycyjnych ciuszkach niemowlęcych z smyka, endo czy pandastyle.pl

  Kasik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  super pomysł, nie powiem, ale będzie pewnie drogo, pozostaję przy tradycyjnych ciuszkach niemowlęcych z smyka, endo czy pandastyle.pl, i tak trzeba co chila kupować nowe bo niemowlak wyrasta

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo