Tak dobrane kryterium czasowe sprawiło, że zestawienie obejmuje 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Cypr. Jego współautorzy to Fundacja Edukacyjna Perspektywy (wydająca wiele innych rankingów dotyczących nauki i oświaty) oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (czyli rządowa agencja, m.in. odpowiedzialna za prowadzenie w Polsce programu wymiany Erasmus+). Obie fundacje ogłosiły pierwszą edycję swojego zestawienia o nazwie EngiRank (European Ranking of Engineering Programs) jako pilotaż, który będzie w przyszłości rozwijany.
W głównym zestawieniu EngiRank znalazło się 81 uczelni kształcących inżynierów. Politechnika Łódzka jest na miejscu szóstym ex aequo z Politechniką Wrocławską. Z polskich uczelni wyżej znalazły się Politechnika Warszawska (1.) oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (2.).
Autorzy rankingu wzięli pod uwagę kilka kryteriów – przede wszystkim: efektywność prac naukowych na uczelni, innowacje, jakość nauczania oraz umiędzynarodowienie szkoły wyższej.
Politechnika Łódzka najwyższą pozycję zdobyła w podrankingu dotyczącym jakości nauczania (6.), zaś najniższą (20.) – pod względem efektywności prac naukowych.
EngiRank zawiera także siedem podzestawień na temat jakości w poszczególnych obszarach naukowych. Politechnika Łódzka w przypadku dwóch z nich zajęła trzecie miejsce (to budownictwo oraz obszar zawierający elektrotechnikę, elektronikę i informatykę).

Książka pod choinkę Targi Książki we Wrocławiu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?