MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc suszowa. Co roku rolnicy zgłaszają straty w uprawach. Komisje klęskowe powinny być stałe?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
W ostatnich latach klęski żywiołowe występują częściej.
W ostatnich latach klęski żywiołowe występują częściej. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Co roku wielu rolników zmaga się ze stratami w uprawach z powodu żywiołów. Ich zdaniem, obecne powoływanie komisji klęskowych jest czasochłonne. Rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie stałych komisji, które już na etapie składania wniosków uruchamiałyby swoją działalność. Stanowisko w tej sprawie zajęła niedawno Dolnośląska Izba Rolnicza.

Uprawy narażone na suszę, grad i deszcze

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej zwraca się z prośbą o powołanie stałych komisji do szacowania strat w rolnictwie. Komisje te, wybierane przez Wojewodę na kilka lat, miałyby być uruchamiane tylko w przypadkach, gdy faktycznie wystąpi klęska żywiołowa, a nie zostało to odnotowane przez aplikację określającą straty, widnieje w wystąpieniu DIR z końca maja.

W ostatnich latach uprawy narażone są na zmienne warunki pogodowe. W okresie wiosennym przymrozki, grad, burze, ulewy czy susza mogą powodować znaczne straty. Przedstawiciele wsi mogą je zgłaszać i ubiegać się o pomoc, ale na określonych warunkach i w określonym terminie.

Obecnie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca pieniądze z tytułu strat w uprawach za 2023 rok. O wsparcie mogli wnioskować producenci, których dotknęły szkody w uprawach w postaci suszy i innych zjawisk atmosferycznych. Do tej pory przelano ponad 800 mln złotych.

Zmiany w komisjach klęskowych?

Powołanie stałych komisji mogłoby przynieść zmianę – gotowość do pracy już w trakcie składania wniosków do gmin.

Aktualne procedury powoływania komisji suszowych wiążą się z czasem, który upływa, nim podjęta zostanie decyzja o ich uruchomieniu. Izba zwraca uwagę, że stałe komisje działałyby szybciej i efektywniej, od razu reagując na potrzeby rolników dotkniętych skutkami żywiołu.

Prośba o powołanie stałych komisji klęskowych jest odpowiedzią na potrzebę szybszego i bardziej precyzyjnego wsparcia rolników w obliczu rosnącej liczby klęsk żywiołowych, podsumowują działacze.

Źródło: DIR

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomoc suszowa. Co roku rolnicy zgłaszają straty w uprawach. Komisje klęskowe powinny być stałe? - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki