MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomóż stworzyć mapę zagrożeń bezpieczeństwa w Łodzi i regionie

Jarosław Kosmatka
Jarosław Kosmatka
Uruchamiane są mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Każdy mieszkaniec Łódzkiego będzie mógł łatwo i anonimowo przekazać informację o zagrożeniu.

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa powstaje z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ideą jest podnoszenie bezpieczeństwa dzięki współpracy służb za nie odpowiedzialnych z mieszkańcami. Głównym celem tworzenia map jest bardziej efektywne zarządzanie logistyczne w poszczególnych służbach, które musi zagwarantować szybkie likwidowanie zagrożeń bezpieczeństwa na terenie każdego województwa w kraju.

Pomysł nie może być zaskoczeniem dla kogokolwiek,gdyż szeroko informowaliśmy o nim w styczniu i lutym tego roku. Wtedy to MSWiA poleciło komendom wojewódzkim opracowanie w trybie pilnym takich map. Odbyły się narady w sztabach wojewódzkich wszystkich służb uczestniczących w procesie zapewniania bezpieczeństwa. Później zostały przeprowadzone konsultacje społeczne. Czas naglił bo ministerstwo wyznaczyło czas do końca lutego.

Policja tworzy mapę zagrożeń także w powiecie łowickim. Terminarz spotkań

Następnie pomysł został odłożony na kilka miesięcy. Latem przeprowadzono pilotaż, który miał za zadanie sprawdzić, czy system informatyczny działa.

- W Łodzi jesteśmy dobrze przygotowani, bo od dłuższego czasu opracowujemy projekt „Razem tworzymy bezpieczną Łódź”, który działa na podobnych zasadach, co mapy zagrożeń - mówi kom. Robert Ludwikowski, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

Mapy zagrożeń mają być jednak bardziej nowoczesne i zestandaryzowane w całym kraju. Każdy bez logowania się i podawania swoich danych, będzie mógł zgłosić zagrożenie w swojej okolicy.

- Wystarczy wejść na stronę internetową policji i na interaktywnej mapie zaznaczyć piktogramem zagrożenie i miejsce jego występowania. Może to być zarówno informacja o grupie młodzieży, która pije alkohol i zachowuje się tak, że przeszkadza innym, czy np. informacja o nielegalnych wyścigach samochodowych - mówi komisarz.

Powstaje mapa zagrożeń w województwie łódzkim

Piktogram zostanie zapisany w kolorze zielonym. Gdy zapozna się z informacją o zagrożeniu policjant, piktogram zmieni kolor na żółty. Od tej chwili policjanci mają pięć dni na weryfikację zgłoszenia. Jeśli zostanie potwierdzone, to kolor piktogramu zmieni się na czerwony, a policjanci będą musieli postarać się usunąć zagrożenie.

System musi zacząć działać do połowy września i co ważne, nie zastępuje telefonu alarmowego policji. Jest tylko informacją, że w danym miejscu często występuje problem z zagrożeniem bezpieczeństwa.

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa województwa łódzkiego [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki