Ponad 120 czerwonych pojemników w Łodzi. Tu oddasz elektrośmieci

Materiał informacyjny MB Recycling
Jeśli posiadasz w domu stary lub zepsuty sprzęt elektroniczny, teraz możesz się go bezpiecznie pozbyć. Wystarczy wrzucić urządzenie do jednego z kilkudziesięciu czerwonych pojemników, które firma MB Recycling uruchomiła w Łodzi w ramach projektu „Elektryczne Śmieci”.

We współpracy władz miasta z Fundacją Odzyskaj Środowisko i firmą MB Recycling, na terenie Łodzi ustawione zostały specjalne czerwone pojemniki na elektroodpady. Zebrane w ten sposób niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne trafiają do jednego z kilku profesjonalnych zakładów przetwarzania, gdzie poddawane są procesom recyklingu. Odzyskiwane w ten sposób cenne surowce mogą służyć do produkcji nowych urządzeń, a same elektrośmieci nie tworzą już zagrożenia dla środowiska i zdrowia mieszkańców. Jak informuje Karolina Wrońska z MB Recycling, czerwonych pojemników jest już ponad sto dwadzieścia, co wyróżnia Łódź na tle całej Polski.

– Współpraca z władzami samorządowymi przynosi znaczące korzyści, a miasto Łódź jest doskonałym przykładem owocnej współpracy. Dzięki naszym charakterystycznym czerwonym pojemnikom rozmieszczonym w dogodnych dla Łodzian lokalizacjach udało nam się zebrać znaczącą ilość elektrośmieci – mówi Robert Magolon, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektu Elektryczne Śmieci. – W najbliższej przyszłości planujemy nie tylko zwiększyć liczbę punktów odbioru zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, ale również rozszerzyć działalność o inne kategorie odpadów.

Znajdź najbliższy czerwony pojemnik

Czerwony pojemnik na elektryczne odpady to rozwiązanie, które przyczynia się do ochrony środowiska, zwiększenia bezpieczeństwa i promowania recyklingu. Pojemniki ustawione są w różnych miejscach na terenie całego miasta, tak aby każdy łodzianin mógł wygodnie i bezpiecznie pozbyć się elektrośmieci z domu. Znalezienie najbliższej lokalizacji jest bardzo proste, dzięki opublikowanej na stronie Elektryczne Śmieci mapie czerwonych pojemników.

– Zachęcamy mieszkańców do regularnego pozbywania się zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Mogą to być niedziałające telefony, stare ładowarki czy zepsute suszarki do włosów – podkreśla Robert Magolon. – Elektrośmieci są bowiem odpadami niebezpiecznymi i nawet małe urządzenie zawiera w sobie wiele toksycznych substancji, które po wydostaniu się na zewnątrz mogą poważnie skazić środowisko naturalne, a także zagrozić naszemu zdrowiu. Umieszczenie ich w specjalnym pojemniku, zwiększa bezpieczeństwo nas wszystkich.

Elektrośmieci są bardzo zróżnicowaną grupą odpadów. W przypadku wątpliwości, czy dane urządzenie klasyfikuje się jako ZSEE (Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny), należy sprawdzić znajdujący się na nim symbol informacyjny. Symbol przekreślonego śmietnika oznacza, że mamy do czynienia z e-odpadem.

Do czerwonych pojemników firmy MB Recycling można oddać mały sprzęt elektryczny i elektroniczny, o maksymalnych wymiarach 40x50x20 cm. Do pojemników można wrzucać też baterie i akumulatorki – z przodu pojemnika znajduje się na nie specjalny otwór. Każdy pojemnik został wyposażony w klapo-szufladę z wolnym domykaniem, tak aby nie można było wyjąć z powrotem wyrzuconych do niego urządzeń.

Zamów odbiór z domu dużego sprzętu RTV/AGD

Jak podkreśla Karolina Wrońska z MB Recycling, odpady należy wrzucić bezpośrednio do środka czerwonego pojemnika. Jeżeli urządzenie nie mieści się do kontenera, należy skorzystać z innej możliwości jego przekazania do utylizacji.

Również w tym przypadku mieszkańcy nie są pozostawieni sami sobie. W ramach projektu „Elektryczne Śmieci” firma MB Recycling oferuje bezpłatnie odbiór wielkogabarytowych urządzeń z domu lub firmy. Mogą to być na przykład pralki, kuchenki, zmywarki, lodówki, telewizory lub monitory. Aby skorzystać z tej usługi, wystarczy wypełnić formularz zamówienia odbioru lub zgłosić chęć oddania tego typu odpadów, dzwoniąc na infolinię pod numer 572 102 102. Elektrośmieci przyjmują także punkty PSZOK oraz – w przypadku zakupu nowego urządzenia – sklepy. Sprzęt o wymiarach do 25 cm można oddać także w każdym elektromarkecie (powierzchnia powyżej 400 m2).

– Niestety, wiele elektrośmieci wciąż nie dociera do specjalistycznych zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Szacujemy, że Polacy mogą posiadać w swoich domach około 20 mln sztuk różnego rodzaju e-odpadów. W większości są to stare telefony i małe AGD – przedstawia skalę problemu ekspertka MB Recycling.

Nowoczesny recykling na terenie województwa

Na terenie województwa łódzkiego działa także wchodząca w skład MB GROUP spółka Maya Victory. Jej dwa zakłady zapewniają efektywną gospodarkę elektroodpadami pochodzącymi z gospodarstw domowych i firm z całego kraju.

Jak poinformowała nas Karolina Wrońska, zakład w Bogumiłowie (woj. łódzkie) zajmuje się przetwarzaniem zużytych źródeł światła oraz recyklingiem sprzętu elektrycznego i elektronicznego. To tu znajduje się jedna z najbardziej nowoczesnych instalacji do recyklingu urządzeń elektrycznych i elektronicznych MeWa. Wyposażona w separatory optyczne, separatory wiroprądowe, elektromagnesy i odpylacze jest przystosowana do przerabiania dużych mas wolumenowych, z jednoczesną dbałością o środowisko. Zakład w Bogumiłowie słynie też z przetwarzania zużytych źródeł światła. Co ciekawe, odzysk metalicznej rtęci prowadzony jest metodą suchą – pozbawioną ścieków przemysłowych.

Drugi z zakładów spółki Maya Victory został uruchomiony w tym roku w Zabrzu i specjalizuje się w recyklingu metali żelaznych i nieżelaznych. Do zakładu trafiają elementy już wcześniej przetworzone, na przykład z lodówek czy pralek. – Otrzymujemy z nich wiele cennych surowców i metali, jak na przykład aluminium, miedź, metale żelazne i nieżelazne, stal oraz mosiądz. Tak przygotowane materiały trafiają bezpośrednio do klienta końcowego, na przykład huty, która w nowym produkcie nadaje im drugie życie – wyjaśnia Aleksander Gramatyka, Kierownik Zakładu.

W elektrośmieciach możemy znaleźć także rzadkie surowce, które są coraz trudniej dostępne w naturalnym środowisku. Wśród tych cennych zasobów znajdują się m.in. złoto, srebro, platyna, pallad, a także metale ziem rzadkich, takie jak neodym czy gadolin. W kontekście globalnej eksploatacji surowców, które nie są odnawialne, recykling elektrośmieci zapewnia odzysk ważnych dla gospodarki komponentów i wyłania się jako jedna z najbardziej obiecujących ścieżek zrównoważonego rozwoju.

Niestety, jak podkreśla Karolina Wrońska z MB Recycling, w skali świata ilość e-odpadów rośnie pięciokrotnie szybciej niż tempo ich recyklingu. W 2022 roku zaledwie 22% globalnych zasobów elektrośmieci zostało przetworzonych.

– Ta znacząca luka w systemie zarządzania e-odpadami wskazuje na pilną potrzebę poprawy efektywności zbierania elektrośmieci i ich recyklingu. Problem jest wielowymiarowy i wymaga działań na różnych poziomach. By system zbiórki i przetwarzania działał sprawnie, konsumenci muszą wiedzieć, co powinni robić z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Dlatego w ramach projektu „Elektryczne Śmieci” w pierwszej kolejności kładziemy nacisk na działania edukacyjne – wyjaśnia Wrońska.

Nanosystem wkrótce w Łodzi

MB Recycling jest jedną z największych firm zajmujących się zbieraniem i przetwarzaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w naszym kraju. Poza kilkoma zakładami w Polsce i na Ukrainie, w skład grupy wchodzi też własne laboratorium badawczo-rozwojowe RecyklingLAB.

– Jesteśmy obecni na rynku kilkanaście lat i cały czas się rozwijamy. Mimo wieloletniego doświadczenia i wyróżniającej na poziomie europejskim technologii stoimy przed wieloma wyzwaniami, które dotyczą zwiększenia skali i efektywności działań. Naszą najnowszą inicjatywą jest nanosystem i towarzyszące mu nanoodbiory. Za tym pojęciem kryje się zintegrowany system zbierania zużytego sprzętu, baterii i tekstyliów, który stopniowo rozwijamy. Liczę, że już wkrótce będziemy mogli zaproponować mieszkańcom Łodzi nowe, zrównoważone rozwiązania – podsumowuje Karolina Wrońska z MB Recycling.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki