Poradnik. Ile można odliczyć od podatku w ramach ulgi prorodzinnej w 2021 roku? Sprawdź, kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej? 15.04.2021

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Poradnik. Ile można odliczyć od podatku w ramach ulgi prorodzinnej w 2021 roku? Sprawdź, kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej Prorodzinna ulga podatkowa przysługuje osobom, które wychowują dziecko i składają zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36 lub PIT-37. Dzięki uldze podatkowej na dziecko można płacić niższy podatek.

Poradnik. Ile można odliczyć od podatku w ramach ulgi prorodzinnej w 2021 roku? Sprawdź, kto może skorzystać z ulgi prorodzinnej

Ulga przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym (o ile dziecko z nimi zamieszkuje) i rodzicom zastępczym, składającym roczne zeznanie podatkowe na druku PIT-36 lub PIT-37. Ulgę rozlicza się składając roczne zeznanie.

Warunkiem zastosowania ulgi jest faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Polega to na sprawowaniu pieczy nad dzieckiem (jego majątkiem) oraz wychowywaniu dziecka. Posiadanie władzy rodzicielskiej (bez jej faktycznego wykonywania), podobnie jak utrzymywanie sporadycznych kontaktów z dzieckiem czy płacenie alimentów, nie wystarcza do zastosowania ulgi.

Jaka jest wysokość ulgi

Wysokość ulgi na dziecko zależy od sytuacji rodzinnej.

Osoba samotnie wychowująca jedno dziecko skorzysta z ulgi w wysokości 1112,04 zł. Górna granica dochodów (limit roczny) osoby samotnie wychowującej jedno dziecko to 112000 zł.

Górna granica wspólnych dochodów (limit roczny) małżonków będących rodzicami, rodzicami zastępczymi lub opiekunami prawnymi wspólnie wychowującymi jedno dziecko to 112000 zł. Górna granica dochodu (limit roczny) podatnika niepozostającego w związku małżeńskim wychowującego jedno dziecko wspólnie z drugim rodzicem to 56000 zł. W tym wypadku ulga ma wysokość 1112,04 zł.

Dla osób wychowujących dwoje i więcej dzieci nie ma limitu dochodów. W ich przypadku ulga ma wysokość:

 • 1112,04 zł plus 1112,04 zł na drugie dziecko,
 • 2224,08 zł plus 2000,04 zł na trzecie dziecko,
 • 4224,12 zł plus 2700 zł na czwarte i każde kolejne dziecko.

Miesięczna wysokość ulgi

 • Na pierwsze dziecko dostaniesz po 92,67 zł miesięcznie,
 • Na drugie dziecko dostaniesz 92,67 zł miesięcznie,
 • Na trzecie dziecko dostaniesz 166,67 zł miesięcznie,
 • Na czwarte i każde kolejne dziecko dostaniesz po 225 zł miesięcznie.

Czy na każde dziecko przysługuje ulga?

Ulga przysługuje:

 • na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat;
 • na każde niepełnosprawne dziecko, które otrzymuje zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną;
 • na każde dziecko do 25. roku życia, które ciągle się uczy (także za granicą) jeżeli nie uzyskało dochodów, które podlegają opodatkowaniu lub jego opodatkowane dochody (z wyjątkiem renty rodzinnej) i przychody uzyskane w ramach „ulgi dla młodych” do ukończenia 26. roku życia po zsumowaniu nie przekroczyły 3089 zł.

Dzieci pełnoletnie

Osoba zamierzająca kontynuować naukę nie traci automatycznie statusu osoby uczącej się. W związku z tym, w przypadku:

 • ucznia kontynuującego naukę w szkole, ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego;
 • maturzysty, który nie kontynuuje nauki, ulga przysługuje łącznie z miesiącami wakacyjnymi;
 • maturzysty, który podejmuje naukę w szkole wyższej, ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego;
 • studenta kształcącego się w dwóch etapach (studia licencjackie i magisterskie), ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego w sytuacji, gdy student został zakwalifikowany na studia magisterskie;
 • studenta, który ukończył studia licencjackie i nie kontynuuje nauki ulga przysługuje do października włącznie.

Zwrot niewykorzystanej ulgi

Co zrobić, jeśli twój podatek nie umożliwia odliczenia ulgi, która ci przysługuje? Możesz dostać kwotę ulgi, której nie możesz wykorzystać (kwota stanowiąca różnicę między kwotą przysługującego odliczenia, a kwotą odliczoną w zeznaniu podatkowym). Pamiętaj jednak, że kwota, jaką możesz otrzymać, jest ograniczona – nie może przekroczyć zapłaconych przez ciebie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu. Zwracana przez urząd skarbowy kwota niewykorzystanej ulgi jest objęta zwolnieniem podatkowym. Oznacza to, że nie trzeba jej wykazywać w zeznaniu podatkowym.

Składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne zapłacone przez podatnika od przychodów objętych ulgą dla młodych uwzględnia się przy ustalaniu kwoty niewykorzystanej ulgi na dzieci. W konsekwencji, jeżeli podatnik w roku podatkowym uzyskał wyłącznie przychody objęte ulgą dla młodych i nie płaci podatku dochodowego (bo nie uzyskał innych przychodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej), ma prawo do zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci do wysokości składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, jakie zapłacił z własnych środków od przychodów objętych ulgą dla młodych.

Jeśli jesteś w związku małżeńskim dostaniesz z małżonkiem jedną ulgę

 • Jeśli składacie wspólne zeznanie podatkowe – wpiszcie ulgę na każde dziecko;
 • Jeśli składacie zeznania podatkowe oddzielnie – ustalcie, w jakich proporcjach wpiszecie ulgę. Możecie wpisać po równo (każde z was wpisuje 50 proc. ulgi) albo ustalić proporcje (na przykład jedno z was wpisze 20 proc. ulgi, a drugie 80 proc.).

Formularze potrzebne do skorzystania z ulgi

 • PIT–37 albo PIT–36,
 • PIT/O.

Podstawa prawna

Art. 27f i art. 21 ustęp 1 pkt 140 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, z późniejszymi zmianami).

Zobacz również

Trzy punkty szczepień powszechnych w Łodzi.

Handlowcy w galeriach rezygnują z pozwu

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie