Nasza Loteria

Portret Piłsudskiego pędzla mistrza Dobrowolskiego z Łodzi znalazł się w Częstochowie

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Odnalazł się okazały portret marszałka Józefa Piłsudskiego namalowany przez znanego przedwojennego łódzkiego malarza Wacława Dobrowolskiego. Jego syn Wacław - junior też mieszka w Łodzi i od wielu lata szuka po całym kraju dzieł swego ojca – artysty. Konterfekt Naczelnika był jednym z najbardziej poszukiwanych.

Okazało się, że zdobi on salę konferencyjną renomowanej kancelarii adwokackiej Jarosława Dawida przy ul. Kilińskiego w Częstochowie. Jak tam trafił?

- Obraz ten nabyłem po aukcji w łódzkiej galerii Rynek Sztuki w 2004 roku. Uczyniłem to, gdyż interesuję się zarówno Józefem Piłsudskim, jak i historią II RP. Fascynacje te wzięły się stąd, iż wychowało mnie nie przedszkole, lecz dziadek Franciszek, który najpierw działał w Polskiej Organizacji Wojskowej, a potem wziął udział w wojnie z Armią Czerwoną w 1920 roku. W 1933 roku otrzymał Medal Niepodległości i stosowny dyplom z podpisem Marszałka – mówi mecenas Dawid.

I wyjaśnia, że przedwojenna kamienica, w której jest jego kancelaria, ma charakter modernistyczny z akcentami art deco. Stąd wnętrza kancelarii zostały zaaranżowane w klimacie 20-lecia międzywojennego. Są w nich m.in. radia i telefony z tamtej epoki oraz pamiątki związane z Piłsudskim: medalion, drzeworyt i portret w ołówku wykonany przez znanego malarza Kazimierza Pochwalskiego.

Oczywiście Wacław Dobrowolski – junior nie ukrywa radości, że poszukiwany przezeń portret Marszałka „wypłynął” w kancelarii w Częstochowie. Ma nadzieję, że dzięki temu odnajdzie się bliźniaczy, też wykonany na podstawie fotografii, portret prezydenta Ignacego Mościckiego, który także został zakupiony podczas wspomnianej aukcji w Rynku Sztuki i ślad po nim zaginął. Ponadto syn artysty poszukuje innych znakomitych obrazów swego ojca przedstawiających m.in. wybitnego aktora Stefana Jaracza i przedwojennego prezydenta Łodzi Aleksego Rżewskiego.

Dzieła mistrza Dobrowolskiego będzie można oglądać na wystawie, która miała być zorganizowana w tym roku, ale pandemia pokrzyżowała szyki organizatorom i wszystko wskazuje na to, że ekspozycja zostanie otwarta w 2021 roku. Jej ozdobą będzie z pewnością portret Komendanta, bowiem Jarosław Dawid zgodził się go udostępnić. Wystawa ma liczyć około 40 obrazów pochodzących ze zbiorów prywatnych – w tym syna malarza tudzież z muzeów w Łodzi, Radomiu i Warszawie.

- Pierwotnie wystawa była planowana w Muzeum Miasta Łodzi. Potem plany się zmieniały i pod uwagę była brana galeria Willa, Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Muzeum Uniwersytetu Łódzkiego mieszczące się w zabytkowym pałacu Alfreda Biedermanna przy ul. Franciszkańskiej, którego stylowe wnętrza stanowiłyby wyborną oprawę dla kolekcji obrazów – zaznacza historyk sztuki Monika Nowakowska.

od 16 lat
Wideo

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki