Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł PiS z Łódzkiego wymusi wpisywanie przez posłów i senatorów zapasów kaszy, ziemniaków i sucharów do oświadczeń majątkowych?

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek
42. posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Przemawia poseł Tomasz Rzymkowski (wówczas Kukiz'15). W pierwszym rzędzie posłowie PiS: Ryszard Terlecki, Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak
42. posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Przemawia poseł Tomasz Rzymkowski (wówczas Kukiz'15). W pierwszym rzędzie posłowie PiS: Ryszard Terlecki, Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak Adam Guz
Pochodzącego z Kutna posła PiS Tomasza Rzymkowskiego (wcześniej Kukiz'15) niepokoi fakt, że wielu posłów i senatorów w oświadczeniach majątkowych podaje, że nie ma ani grosza. Poseł zastanawia się za co żyją i czy aby niczego nie wpisują, by ukryć gotówkę pochodzącą z nielegalnych źródeł. A to już - zauważa poseł - stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Dlatego ze swoimi wątpliwościami udał się do Mariusza Kamińskiego, członka Rady Ministrów, koordynatora służb specjalnych.

Poseł Tomasz Rzymkowski, wybrany w okręgu sieradzkim, w swojej interpelacji do koordynatora specsłużb napisał m.in.:
"Wielu moich wyborców pod wpływem przekazów medialnych, dotyczących oświadczeń majątkowych parlamentarzystów, zwróciło uwagę, iż wielu parlamentarzystów nie posiada żadnych środków finansowych koniecznych do minimalnej egzystencji. Pojawiły się złośliwe komentarze, iż posłowie bez środków finansowych "żyją fotosyntezą" lub "nie pozostawiają śladu węglowego".

Poseł PiS wyliczył, że w obecnej kadencji jest 27 posłów, którzy w oświadczeniach majątkowych podali, że nie mają pieniędzy. ­- (...) w pozycji: środki pieniężne zgromadzone w walucie polskiej (a także w analogicznej pozycji poświęconej walucie obcej) wpisane są zamiast liczb wyrażenia: nie dotyczy lub nie posiadam, ewentualnie znaleźć tam można długą kreskę – czytamy w interpelacji posła Rzymkowskiego, który w swoim oświadczeniu podał, że w walucie polskiej ma 112.850 zł.

- (...) czy jest możliwe, aby faktycznie osoby te nie miały ani grosza wolnych środków do dyspozycji, a jeżeli tak jest, to kto może być sponsorem tych osób do dnia otrzymania przelewu z uposażeniem poselskim lub też z jakich nieujawnionych zapasów korzystają, aby zaspokoić swoje potrzeby – stawia pytanie poseł PiS i częściowo odpowiada: - Może to oznaczać lekceważące podejście do obowiązku wypełniania oświadczeń majątkowych, ale może również oznaczać celowe ukrycie zasobów gotówkowych z powodu obaw o ich bezpieczeństwo lub krępujących (np. z powodu nielegalności) źródeł ich pozyskania. Ten ostatni przypadek stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa – czy to z powodu możliwego złamania prawa przez parlamentarzystów, czy też z powodu potencjalnego szantażu ze strony osób, które posiadają wiedzę o nieujawnionych dochodach posłów i senatorów.

Czy wskazanym byłoby wprowadzenie pozycji: zapasy kaszy, ziemniaków, sucharów, itp.

W takiej sytuacji poseł szuka możliwych rowiązań i pyta szefa służb specjalnych: "Czy wskazanym byłoby wprowadzenie po pozycji "środki pieniężne" kolejnej pozycji: zapasy (kaszy, ziemniaków, sucharów itp.) lub osobę, która utrzymuje przy egzystencji parlamentarzystę?" oraz "Jakie działania systemowe, w tym także zmiany legislacyjne, należy podjąć zdaniem Pana Ministra, aby sytuacje opisane w interpelacji się nie powtórzyły?".

Interpelacja do ministra Kamińskiego została wysłana, poseł czeka na odpowiedź.

Co jest w oświadczeniach majątkowych?

Posłowie i senatorowie składają oświadczenia majątkowe na początku kadencji, każdego roku jej trwania oraz na zakończenie kadencji.
W oświadczeniu majątkowym posłowie i senatorowie podają m.in.:

 • środki pieniężne zgromadzone w walucie polskie
 • środki pieniężne zgromadzone w walucie obcej
 • papiery wartościowe
 • dom o powierzchni
 • mieszkanie o powierzchni
 • gospodarstwo rolne
 • działka
 • udziały w spółce handlowej z udziałem państwa lub komunalnych osób prawnych (...)
 • akcje w spółkach handlowych z udziałem państwa lub komunalnych osób prawnych (...)
 • prowadzenie działalności gospodarczej
 • dochody
 • składniki mienia ruchomego wartości powyżej 10 tys. zł (np. samochody)
 • kredyty, pożyczki powyżej 10 tys. zł
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki