Powiat łowicki ma budżet na 2016 rok

Rafał Klepczarek
Starosta Krzysztof Figat uważa przyszłoroczny plan finansowy powiatu za bezpieczny i realistyczny do wykonania
Starosta Krzysztof Figat uważa przyszłoroczny plan finansowy powiatu za bezpieczny i realistyczny do wykonania Rafał Klepczarek
Udostępnij:
Rada Powiatu Łowickiego uchwaliła przyszłoroczny plan finansowy. W powiatowym budżecie na inwestycje przeznaczono ponad 3,2 mln zł.

W czasie wtorkowej (29 grudnia) sesji radni ustalili dochody powiatu na niewiele ponad 66,1 mln zł. Podobną kwotę pochłoną także powiatowe wydatki. Niewielka nadwyżka budżetowa (54 tys. zł) przeznaczona zostanie na spłatę zadłużenia.

Największą powiatową inwestycją w 2016 roku miała być kompleksowa przebudowa ok. 27 kilometrów dróg za 4,7 mln zł. Niestety, zdobyła ona za mało punktów, aby otrzymać rządowe dofinansowanie z "Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019”. Mimo to inwestycja ta nie zniknęła z powiatowego planu finansowego. Władze powiatu chcą ją realizować w mniejszym zakresie w porozumieniu z gminami.

W tym układzie najbardziej kosztownym zadaniem inwestycyjnym będzie rozbudowa Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kiernozi. Na razie zarezerwowano na nią 600 tys. zł, ale władze powiatu planują zwiększenie tej kwoty po podliczeniu tegorocznych oszczędności. Powiat będzie ubiegał się także o finansowe wsparcie tej inwestycji z funduszy zewnętrznych.

Dla starosty Krzysztofa Figata i wspierającej go koalicji PSL-PO plan finansowy powiatu jest bezpieczny i realistyczny do wykonania. Z kolei opozycja uważa, że w budżecie brakuje równowagi między konsumpcją a rozwojem powiatu. Mówił o tym radny Wojciech Miedzianowski (PiS) wskazując zawyżone miejscami koszty funkcjonowania powiatowego samorządu na przykładzie dodatkowych etatów w Powiatowym Zarządzie Dróg i Transportu.

11 radnych poparło plan finansowy przygotowany przez zarząd powiatu, a 9 głosowało przeciwko jego przyjęciu.

Więcej na ten temat w czwartkowym (31 grudnia) wydaniu "ITS".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie