Poznaj PO WER i zaplanuj swoją ścieżkę zawodową!

Artykuł sponsorowany
Jak postawić pierwsze kroki na rynku pracy? W jaki sposób znaleźć tę wymarzoną pracę ? Pracę, która pozwoli realizować się w tym tak ważnym aspekcie życia? Takie pytania zadają sobie młodzi ludzie. Chcą rozpocząć karierę zawodową, jednak nie wiedzą, jak się do tego zabrać. Na szczęście, na pomoc przychodzi Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój!

Jak znaleźć dobrą pracę? Wielu ludzi przed trzydziestką staje przed tym problemem. W dzisiejszych czasach znalezienie zatrudnienia nie jest dużym kłopotem. W jaki jednak sposób wejść na ścieżkę kariery w branży, czy zawodzie, z którym naprawdę chcielibyśmy związać swoją przyszłość? To nie jest już taką prostą sprawą. Gdzie nabyć niezbędne kompetencje, dzięki którym potencjalny pracodawca dostrzeże w nas to coś, dzięki czemu znajdziemy zatrudnienie? Bez pomocy z zewnątrz, zdobycie tej wiedzy nie jest łatwe. Po to, by umożliwić start w dobrą pracę stworzony został finansowany przez Unię Europejską Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Adresatem PO WER są osoby do 30 roku życia, które nie pracują, nie uczą się i nie szkolą. Wojewódzki Urząd Pracy wybiera instytucje, których zadaniem jest m.in. przeszkolenie kwalifikujących się do programu osób. Jedną z nich jest łódzkie Studium Nowoczesnych Technologii Szkoleniowo-Wdrożeniowych, realizujące drugą edycję projektu „Masz prawo do kwalifikacji”. Mimo faktu, że Studium zlokalizowane jest w stolicy województwa, projekt skierowany jest do wszystkich jego mieszkańców. Uczestnikom spoza Łodzi zwracane są koszty dojazdu. W efekcie, w projekcie udział biorą osoby z Sieradza, Poddębic, Zduńskiej Woli, Łasku, Skierniewic, czy z Bełchatowa. Jak wygląda udział w projekcie?

- Uczestnicy, którzy przychodzą do nas, w pierwszej kolejności spotykają się z doradcą zawodowym i z psychologiem – mówi Joanna Szyszkiewicz ze Studium Nowoczesnych Technologii Szkoleniowo-Wdrożeniowych. - Następnie uczestnik rozwiązuje u nas testy i na podstawie tego opracowujemy dla niego ścieżkę rozwoju, czyli indywidualny plan działania. Następnym krokiem są warsztaty kompetencji zawodowych, na których uczestnicy uczą się pisać CV, dowiadują się, jak odbywać rozmowy kwalifikacyjne, uczą się zakładać swoje profile na Facebooku, na LinkedIn czy na GoldenLine.

Po odbyciu warsztatów i zdobyciu tzw. „kompetencji miękkich”, uczestnicy kierowani są - zgodnie ze swoim indywidualnym planem działania - na szkolenia zawodowe.

- Następnie, uczestnicy trafiają na staże do pracodawców – tłumaczy Joanna Szyszkiewicz. - Przed i po stażach prowadzimy również pośrednictwo pracy. Mogą też skorzystać z indywidualnych konsultacji z zakresu prawa pracy.

Staże i szkolenia dobierane są w taki sposób, by uczestnicy mieli pewność zatrudnienia, a jednocześnie, by były zgodne z ich preferencjami.

- Bardzo ważna jest sytuacja na lokalnym rynku pracy – zaznacza Joanna Szyszkiewicz. - Kierujemy się barometrem zawodów deficytowych, ale wiadomo, że jest on zawsze robiony o rok do tyłu. Zdarza się, że rynek pokazuje zupełnie co innego. I mimo, że np. zawód kosmetyczki, fryzjerki czy księgowej nie znajduje się w barometrze - my jako realizator projektu wiemy, że są miejsca pracy w tym obszarze.

A co w przypadku, gdy uczestnik projektu chciałby przeszkolić się w zawodzie, na który nie ma popytu na rynku pracy?

- Zdarzają się przypadki, gdy ktoś chce takie szkolenie, bardzo się upiera i faktycznie wykazuje predyspozycje w tym kierunku – przyznaje szefowa studium. - Nie skreślamy takiej osoby i z nią pracujemy. Zaczynamy jednak od końca, czyli w pierwszej kolejności szukamy jej miejsca pracy. Dopiero gdy nam się to uda, wysyłamy takiego uczestnika na szkolenie.

W jakich zawodach szkoleni są uczestnicy projektu „Masz prawo do kwalifikacji”?

- Wśród naszych uczestników znalazło się dosyć dużo kierowców zawodowych – wylicza Joanna Szyszkiewicz. - Kończyli u nas kurs kategorii C, oraz C+E. W tej chwili 10 uczestników zdobywa prawo jazdy na autobus, czyli kategorię D i odbywa kwalifikację wstępną na przewóz osób. Mieliśmy również sporo chętnych na koparko-ładowarki i wózki widłowe, szkoliło się u nas sporo kosmetyczek, fryzjerka i kilku grafików. Wśród naszych uczestników znalazła się również osoba, która ukończyła kurs fotografii. Mamy nawet jednego asystenta nauczyciela przedszkola.

Mimo dużej różnorodności szkoleń, przedstawiciele Studium dbają o to, by każdy z uczestników znalazł zatrudnienie.

- Generalnie, szukając miejsc na staże, szukamy miejsc pracy – mówi Joanna Szyszkiewicz. - Nie zastanawiamy się, czy ktoś nam przyjmie uczestnika na staż, tylko szukamy firm, które poszukują pracowników. Właśnie do nich się zwracamy. Oczekujemy gwarancji zatrudnienia. Kładziemy bardzo mocny nacisk na to, żeby staż był docelowym miejscem pracy.

Teraz również Ty możesz wejść na ścieżkę prowadzącą do Twojej wymarzonej pracy. Dokładny wykaz i dane kontaktowe instytucji realizujących projekty w ramach PO WER, znaleźć można w internecie, pod adresem: http://wuplodz.praca.gov.pl/web/po-wer/wez-udzial-w-projekcie. Wystarczy, że znajdziesz odpowiadającą Ci ofertę i skontaktujesz się z projektodawcą. Nie czekaj dłużej. Zacznij karierę z prawdziwym „POWEREM”!

Poznaj PO WER i zaplanuj swoją ścieżkę zawodową!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki