MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie pół milliarda więcej dla szpitali i przychodni w regionie łódzkim od NFZ. Powodem podwyżka płacy minimalnej oraz inflacja

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Dodatkowe pieniądze trafią m.in. do Poddębickiego Centrum Zdrowia
Dodatkowe pieniądze trafią m.in. do Poddębickiego Centrum Zdrowia Krzysztof Kaniecki
Szpitale i inne placówki medyczne w regionie łódzkim otrzymają dodatkowe pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Mają one wyrównać wzrost kosztów związanych przede wszystkim z podwyżką płacy minimalnej.

Dodatkowe pieniądze dla szpitali w Łódzkiem z powodu podwyżki płacy minimalnej

W drugim półroczu tego roku do placówek medycznych w Łódzkiem trafi blisko 465 mln zł. Ponad 350 mln zł z tej kwoty otrzymają szpitale w sieci szpitali, w większości szpitale o znaczeniu powiatowym, kluczowe dla mieszkańców regionu łódzkiego. Lepiej dofinansowane będą interna, chirurgia i położnictwo.

Wzrost budżetów szpitali wynika z wyliczeń Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i związany jest głównie ze wzrostem płacy minimalnej. Agencja oparła się na danych o rosnących kosztach przesłanych przez 85 proc. polskich szpitali, w tym placówek z Łódzkiego. Na tej podstawie zwiększyła finansowanie.

Artur Osiński z łódzkiego oddziału NFZ podkreśla, że dodatkowe środki zostały wyliczone bardzo korzystnie dla szpitali.

- Podwyżka uwzględnia bowiem nie tylko wzrost minimalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale także koszt wzrostu płac dla osób zatrudnionych np. na kontraktach. Uwzględnia inflację, nadwykonania i wyższe wyceny w internie, chirurgii i położnictwie, a te oddziały są w większości szpitali powiatowych - tłumaczy.

Aby wypłacić większe pieniądze łódzki oddział NFZ przygotował 2 tys. aneksów do umów. Szpitale w regionie otrzymały aneksy 17 lipca, podpisała je już większość dyrektorów.

- Przeznaczę większe środki na leki, naprawy sprzętu medycznego, higienę wewnątrzszpitalną. Zwiększy się dostępność świadczeń dla chorych z całej Polski, których leczymy w naszym szpitalu - cieszy się prof. Jan Krakowiak, prezes Poddębickiego Centrum Zdrowia.

- Szpitale powiatowe, które zrzeszamy pozytywnie przyjęły informacje o aneksach zwiększających wartość umów. Dodatkowe pieniądze, które trafia do szpital powiatowych i miejskich gwarantują im ciągłość pracy i wypełnienie zapisów ustawy z 1 lipca – dodaje Paweł Paczkowski, członek zarządu Zrzeszenia Szpitali Powiatowych i Miejskich Województwa Łódzkiego.

W całym kraju do placówek ochrony zdrowia z powodu wzrostu płacy minimalnej trafi w sumie 15 mld zł. Od 1 lipca 2023 r. płaca minimalna wzrosła z 3490 zł na 3600 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki