W poniedziałek, 2 września ruszył Salon Przemysłu Obronnego. Do Kielc przyjedzie prezydent RP Bronisław Komorowski i wiele innych osobistości. Przez cztery dni w Targach Kielce zobaczyć będzie można najnowocześniejsze wyposażenie wojskowe na świecie.

Wyjątkowo ciekawa będzie tegoroczna edycja Salonu przemysłu Obronnego w Kielcach. Oprócz nowości technologicznych światowego przemysłu zbrojeniowego, atrakcją będzie wizyta prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i ministrów obrony narodowej kilku państw.

Setki tysięcy ton ciężkiego sprzętu, giganci branży z całego świata, ważne rozmowy i spotkania na szczycie – XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który rozpoczyna się w poniedziałek 2 września, potrwa do czwartku, 5 września, w Targach Kielce. Targi otworzy prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Obecni będa też ministrowie obrony narodowej kilku państw, w tym z Polski i Turcji.

Przez dwadzieścia lat, od pierwszej edycji w 1993 roku, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zdobył pozycję najważniejszej imprezy tego rodzaju w centralnej części naszego kontynentu i trzeciej co do wielkości militarnej imprezy wy-stawienniczej w Europie. To impreza o globalnym zasięgu, odwiedzana przez gości z całego świata. W tym roku na powierzchni blisko 25 tysięcy metrów kwadratowych swoje produkty zaprezentuje 400 firm z 23 krajów. 140 firm pochodzi między innymi z Włoch, Hiszpanii, Kanady, Turcji, Szwecji, Bel-gii, Niemiec, Norwegii, Szwajcarii, Czech, USA, Brazylii, Izraela, Słowacji czy Rosji. Po raz trzeci Międzynarodowy Salon Prze-mysłu Obronnego otworzy prezydent Bronisław Komorowski, który objął honorowy patronat nad wystawą.

Tureckie wojsko

– Dotychczas swój potencjał obronny oraz wyposażenie prezentowały w Targach Kielce Niemcy, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4, Wielka Brytania oraz Włochy. W tym roku na MSPO zaprezentuje się Turcja. Jej obecność ma związek z obchodami 90-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Republiką Turecką a Rzeczpospolitą Polską oraz przypadającym w 2014 roku 600-leciem nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszym krajem a Imperium Osmańskim – mówi prezes targów Kielce Andrzej Mochoń.

Wirtualne pole bitwy i żołnierz przyszłości

Wśród nowości prezentowanych podczas targów znajdzie się między innymi wielozadaniowy wojskowy śmigłowiec AW149, firmy PZL-Świdnik, spółka z grupy AgustaWestland. Maszyną można sterować zdalnie albo pozwolić jej autonomicznie realizować zaplanowaną misję.

Niespodzianką będą pokazy wirtualnego pola walki, stwo-rzonego przez czesko-australijskie przedsiębiorstwo Bohemia Interactive. Bumar Ląd udostępni wszystkim zwiedzającym symulator jazdy MG-20 z noktowizją Barko, pozwalający na obsługę mostu Mg-20 z pulpitu sterującego. Można będzie też zobaczyć, jak szkolą się załogi KTO Rosomak oraz obsługa wież na symulatorze SK-1 Pluton.

Ważne
Na „wojskowe” targi wstęp będą miały jedynie osoby dorosłe. Bilety kosztują 75 złotych i 96 złotych (bilet normalny plus katalog). W dniach 2-4 września (poniedziałek-środa) Salon czynny będzie w godzinach 10-17, a 5 września, w czwartek, od godziny 10 do 15.