Do ostatniej chwili ważyły się losy łowickiej procesji Bożego Ciała, którą starano się zorganizować tak, aby nie łamać epidemicznych przepisów. Tuż przed wyjściem wiernych na Stary Rynek organizatorzy upominali, aby zachowywać odstępy oraz zakładać maseczki ochronne. W przypadku tych ostatnich z pomocą pospieszyło łowickie starostwo, które sfinansowało zakup dużej ilości maseczek. Bezpłatnie oferowano je wszystkim, którzy nie mieli własnych.
Procesja przeszła przez Stary Rynek, zatrzymując się przy czterech ołtarzach, przy których odczytywano fragmenty ewangelii w różnych językach. I chociaż z powodu koronawirusa przemarsz nie był tak liczny i widowiskowy jak w latach minionych, to i tak przyciągnął do Łowicz wielu turystów. Na gości zaś czekały tradycyjne stragany oraz wesołe miasteczko, tym razem rozstawione w różnych częściach miasta.
Procesja z tradycjami
Łowicka procesja Bożego Ciała w 2014 roku została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Wiąże się z nią również wiele ludowych tradycji. Pośród zwyczajów, związanych z obchodami Bożego Ciała zachowała się tradycja, że uczestnicy procesji zbierają kwiaty i gałązki roślin, którymi były ozdobione ołtarze. Gałązki wtykano w strzechy chałup i innych zabudowań, by ochronić je od pożaru i piorunów a wkładane w narożniki stodoły, miały ustrzec zbiory przed robactwem i szkodnikami. Lekkie uderzenie gałązką po twarzy i i powiedzenie „Żebyś był zdrowy" miało zapewnić zdrowie, a także wpłynąć na uspokojenie niespokojnych dzieci.
Podtrzymaniem starej tradycji jest uczestniczenie w procesji w strojach łowickich - tradycyjnych pasiakach. Miejscowa legenda głosi, że mundury gwardii szwajcarskiej wzorowane są na łowickich pasiakach. Podobno jakiś przedsiębiorczy łowiczanin zawiózł próbkę wielobarwnego samodziału i pokazał go Ojcu Świętemu. Ten tak zachwycił się tkaniną, że kazał swoim Szwajcarom uszyć z niej mundury. Inni mówią, że to właśnie jeden z prymasów, któremu spodobały się stroje gwardii szwajcarskiej, postanowił ubrać w podobne stroje swoich „Księżakow". Wielobarwne pasiaki do dziś fascynują i ściągają do Łowicza tłumy. źródło: katedra.łowicz.pl

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?