Prof. Edmund Wittbrodt: doszkalanie nauczycieli powinno być...

  Prof. Edmund Wittbrodt: doszkalanie nauczycieli powinno być przymusowe

  Joanna Leszczyńska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Doszkalanie się nauczycieli jest dobrowolne, ale ja uważam, że to powinien być przymus. Organy prowadzące szkoły powinny zamawiać takie szkolenia, a dyrektorzy szkół powinni być zobowiązani, żeby nauczyciele matematyki czy innych przedmiotów ścisłych z tego korzystali. Niestety, korzysta z tego niewielu nauczycieli. A gdyby popytać, jacy nauczyciele się dokształcają, to by się okazało, że ci, którzy są na najwyższych szczeblach awansu zawodowego, najrzadziej z tego korzystają, bo brak jest im motywacji. Z prof. Edmundem Wittbrodtem, byłym ministrem edukacji, rozmawia Joanna Leszczyńska.
  Prof. Edmund Wittbrodt, były minister edukacji.

  Prof. Edmund Wittbrodt, były minister edukacji. ©Grzegorz Mehring/Polskapresse

  Z raportu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi, dotyczącego tegorocznych egzaminów gimnazjalnych wynika, że nadal piętą achillesową szkolnictwa jest matematyka. Ciągle słyszymy, że to sygnał dla nauczycieli, iż trzeba coś zmienić.

  I w końcu trzeba to zrobić. Przyczynę słabszych wyników z matematyki upatruję w złym przygotowaniu nauczycieli.

  Ale przecież nauczyciele matematyki to absolwenci wyższych uczelni...

  Gdyby zapytać rektorów wyższych uczelni, jak uczyć takich przedmiotów jak matematyka, bo uczniowie sobie nie radzą, to obawiam się, że niewiele bym od nich usłyszał... Ale z drugiej strony są ośrodki dokształcania nauczycieli, które powinny oferować programy wspierające między innymi nauczycieli przedmiotów ścisłych, jak matematyka czy fizyka, by podpowiadać im, w jaki sposób prowadzić lekcje, by uczniowie chętniej się uczyli.


  Nauczyciele korzystają z tego dokształcania?

  No właśnie, z tym jest problem. Choć są na to nawet pieniądze, to obserwuję, że oferta tych ośrodków często nie obejmuje przedmiotów ścisłych. Nauczyciele wybierają sobie natomiast zajęcia, które są im bardziej potrzebne do życia pozaszkolnego, na przykład języki obce, a nie te, z czym mamy problemy w szkołach. Doszkalanie się nauczycieli jest dobrowolne, ale ja uważam, że to powinien być przymus. Organy prowadzące szkoły powinny zamawiać takie szkolenia, a dyrektorzy szkół powinni być zobowiązani, żeby nauczyciele matematyki czy innych przedmiotów ścisłych z tego korzystali. Niestety, korzysta z tego niewielu nauczycieli. A gdyby popytać, jacy nauczyciele się dokształcają, to by się okazało, że ci, którzy są na najwyższych szczeblach awansu zawodowego, najrzadziej z tego korzystają, bo brak jest im motywacji.

  Szczególnie słabo na egzaminach gimnazjalnych wypadły zadania wymagające samodzielnego rozumowania matematycznego...

  Czyli najsłabiej wypada nauczanie matematyki poprzez rozumienie. Temu nie sprzyja uczenie pod testy. Nikt nie mówi nauczycielom, że ma uczyć pod testy, ale jednak nauczyciel, który chce jak najlepiej wypaść, próbuje tak właśnie uczyć.

  Egzamin z języka obcego lepiej wypadł w większych miastach niż na wsiach. To niepokoi.

  Tak już jest, że na pracę na wsi decyduje się nauczyciel w ostateczności. Najlepsi szukają jej w miastach. Ponadto, w dużych miastach uczeń na co dzień może doświadczyć, jak ważna jest znajomość obcego języka, bo częściej spotyka się z cudzoziemcami. Uczeń ma też tam większy dostęp do różnego rodzaju kursów.

  Znajoma anglistka słyszy na wsi od rodziców swoich uczniów "A po co moim dzieciom angielski w polu?"

  Nie dziwię się, że jest jej nielekko zachęcić dzieci do nauki. Z badań amerykańskich wynika,że jeżeli w domu przywiązuje się wagę do jakiejś dziedziny wiedzy, to 40 procent dzieci uzyskuje pozytywne wyniki, a w domach, gdzie się jej nie przywiązuje, dobre wyniki osiąga tylko 8 procent.

  Czym Pan by wytłumaczył znaczny wzrost liczby dyslektyków w regionie łódzkim?

  To jest dla mnie tak samo niezrozumiałe jak dwukrotnie większa liczba dyslektyków i dysgrafików w Sopocie niż w innych miastach na Pomorzu. Myślę, że trochę zbyt łatwo "namaszcza" się uczniów na dyslektyków. A najgorsze jest to, że taki "namaszczony", jeśli uzyska zaświadczenie, czuje się zwolniony, by pracować nad sobą.

  Tylko jeden egzamin w regionie łódzkim został unieważniony z powodu ściągania. To efekt kampanii plakatowej w szkołach "Nie ściągaj", czy może uczniowie stali się większymi perfekcjonistami?

  (śmiech) Myślę, że uczniowie wiedzą, że nauczyciele bardziej teraz pilnują. Obawiam się, że nie do wszystkich uczniów dotarło, iż ważna jest wiedza w głowie, a nie ta ściągana.
  Rozm. Joanna Leszczyńska

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo