Prof. Radzisław Kordek z reelekcją w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Pierwsze zdalne wybory rektora w historii łódzkich uczelni

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Prof. Radzisław Kordek, obecny rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, będzie kierował nim także w kadencji 2020-2024. >>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>
Prof. Radzisław Kordek, obecny rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, będzie kierował nim także w kadencji 2020-2024. >>> Czytaj więcej na kolejnym slajdzie >>>Krzysztof Szymczak / archiwum "DŁ"
Udostępnij:
Prof. Radzisław Kordek, obecny rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, będzie kierował nim także w kadencji 2020-2024. Zwyciężył bowiem w wyborach w tej uczelni (w środę - 22 kwietnia). Rektor nie miał kontrkandydatów, ale reelekcja była uzależniona od zdobycia ponad połowy z ważnych głosów elektorskich. Uniwersytet Medyczny po raz pierwszy – z powodu epidemii koronawirusa – przeprowadził głosowanie zdalnie.

Uniwersytet Medyczny, jako pierwsza z trzech wielkich uczelni w mieście, wybrała w środę rektora na kadencję 2020-2024 (Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka tymczasowo zawiesiły czynności wyborcze w związku z epidemią). W październiku swoją drugą kadencję rozpocznie prof. Radzisław Kordek, kierujący Uniwersytetem Medycznym od 2016 r. Takie wybory, po raz pierwszy w historii Łodzi Akademickiej, uczelnia rozstrzygnęła przez internet.

330 elektorów, reprezentujących wszystkie „stany” uczelni – pracowników i studentów – mogło oddawać głosy w godzinach 7-18. Między nimi oficjalna witryna internetowa Uniwersytetu Medycznego podawała wyborczą frekwencję. Do godz. 15.30 głos oddało już 95 proc. uprawnionych.

„Głosowanie będzie przeprowadzone za pomocą systemu zapewniającego anonimowość głosującego oraz tajność wyboru” – zapewniała wcześniej Uczelniana Komisja Wyborcza.

Uniwersytet Medyczny podał wyniki wyborów o godz. 19.30 podczas ogólnodostępnej transmisji w internecie. Na 330 elektorów ważne głosy oddało 323. 305 z nich było poparciem dla prof. Radzisława Kordka jako rektora w kadencji 2020-2024 (przy 9 przeciwnych i 9 wstrzymujących się) Zatem jedyny kandydat uzyskał wymaganą większość do reelekcji ze sporym zapasem.

57-letni prof. dr hab. Radzisław Kordek specjalizuje się w patomorfologii i patologii onkologicznej. W 2002 r. otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. W latach 2008-2016 pełnił funkcję prorektora w ekipie prof. Pawła Górskiego, poprzedniego rektora Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Radzisław Kordek także przy okazji wyborów z 2016 r. nie miał kontrkandydata.

„Uczelnia zmierza w dobrym kierunku, rozwija się i unowocześnia. Jestem pewien, że obraliśmy dobry kurs i diametralne zmiany za nami. Nie mam też wątpliwości, że konsekwentnie realizując wytyczone cele, przy pełnym zaangażowaniu całej społeczności Uczelni, zmierzamy w stronę budowy nowoczesnego, otwartego i przyjaznego Uniwersytetu” – napisał prof. Radzisław Kordek na wyborczej witrynie internetowej prezentującej sylwetkę rektora-kandydata.

W programie wyborczym prof. Radzisława Kordka na kadencję 2020-2024 można znaleźć m.in. postulat walki „z oszustwem, ściąganiem”, czemu służyć ma zaostrzenie przepisów egzaminacyjnych.

Absolwenci z Łodzi – jak zadeklarował rektor – mają zacząć lepiej wypadać na państwowym Lekarskim Egzaminie Końcowym.

Ale program rozpoczyna zapowiedź rozwoju infrastruktury w Centrum Kliniczno – Dydaktycznego wraz z Akademickim Ośrodkiem Onkologicznym (chodzi o tzw. II etap budowy CKD, warty prawie pół miliarda zł – jego realizacja ma się zakończyć w 2023 r.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie