Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Stanisław Fijałkowski odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą

(Ad.)
Prof. Stanisław Fijałkowski odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Prof. Stanisław Fijałkowski odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Dziennik Łódzki/archiwum/Jakub Pokora
Prof. Stanisław Fijałkowski odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej. Odznaczenie wręczał w piątek, 3 maja, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Odznaczenia państwowe i ordery prezydent Bronisław Komorowski wręczał z okazji Święta 3 Maja.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Święto Konstytucji 3 Maja: Partyka, Kunert... Zobacz, kogo odznaczył prezydent [ZDJĘCIA]
ZOBACZ LISTĘ ODZNACZONYCH!

Prof. Stanisław Fijałkowski

Urodził się 4 listopada 1922 roku w Zdołbunowie na Wołyniu. W latach 1944-45 był wywieziony do Królewca na przymusowe roboty. W latach 1946-1951 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dziś ASP) w Łodzi u Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera. Dyplom zrobił u Ludwika Tyrowicza. W latach 1947-1993 był nauczycielem akademickim w tej uczelni, od roku 1983- profesorem. Pełnił funkcje prorektora i dziekana Wydziału Grafiki. Był gościnnym profesorem w Giessen, wykładał też w Mons i Marburgu. Jest wiceprezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON z siedzibą w Szwajcarii, członkiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk w Salzburgu oraz Belgijskiej Królewskiej Akademii Nauki, Literatury i Sztuk Pięknych w Brukseli. Otrzymał między innymi doktorat honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Krzyż Komandorski OOP i Złoty Medal Gloria Artis.

Prace profesora Stanisława Fijałkowskiego były prezentowane na 540 wystawach krajowych i zagranicznych, i były wyróżniane najbardziej prestiżowymi nagrodami. Artysta uzyskiwał Grand Prix lub inne nagrody między innymi na Biennale Grafiki we Florencji, Krakowie, Lublanie i Frechen, na wystawie Bianco e Nero w Lugano, na Triennale "Graphica Creativa" w Jyvaskyla, na Biennale Grafiki Europejskiej w Heidelbergu, na Międzynarodowym Festiwalu Malarstwa w Cagnes-sur-Mer i Międzynarodowej Wystawie XYLONU w Winterthur.
Jego liczne prace znajdują się w wielu prywatnych i publicznych zbiorach w Polsce, a także za granicą, między innymi w muzeach w Bochum, Carpi, Dreźnie, Erlangen, Hamburgu, Hanoverze, Lubece, Lugano, Marburgu, Oldenburgu, Pradze, Skopje, Winterthur, w Gabinecie Rycin w Zagrzebiu, Galerii Trietiakowskiej w Moskwie, Muzeum imienia Puszkina w Moskwie, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Mc Grew Hill Collection w Nowym Jorku, Graphische Sammlung Albertina w Wiedniu, Museum des XX Jahrhunderts w Wiedniu, Tate Gallery w Londynie oraz Museum Würth w Künzelsau.
Paweł Patora

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki