Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program "Rodzina 500+" poprawi sytuację demograficzną? Mieszkanki Łódzkiego rodzą coraz mniej dzieci

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Najniższy współczynnik dzietności odnotowano w powiecie łaskim oraz w Łodzi. Najwięcej dzieci na jedną kobietę przypadało w ubiegłym roku w powiecie wieruszowskim.

Zaskoczenia nie było. W ubiegłym roku - w porównaniu do 2014 - znów urodziło się mniej dzieci. W naszym województwie przyszło na świat zaledwie 22,1 tys. dzieci, to 2,6 proc. mniej niż w 2014 roku.

Najbardziej dramatyczna sytuacja jest w pow. łaskim i w Łodzi. W powiecie łaskim na jedną kobietę w wieku roz-rodczym (15 - 49 lat) w ubiegłym roku przypadało tylko 1,11 dziecka, a w Łodzi 1,15 dziecka. - Łodzianki szybko zaczęły ograniczać liczbę posiadanego potomstwa, a miało to m.in. związek z ich aktywnością zawodową - mówi prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. - Chodzi także o dziedziczenie zachowań demograficznych, jedynaczki decydują się często na posiadanie jednego dziecka. W powiecie łaskim jest relatywnie wysokie bezrobocie, to nie sprzyja prokreacji. Prof. Szukalski przewiduje, że program „Rodzina 500+” poprawi sytuację, ale nie na długo.

CZYTAJ TEŻ: Miasta w regionie łódzkim wyludniają się

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Woj. warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie to te rejony kraju, w których najbardziej spadła liczba urodzeń w ubiegłym roku. Na Warmii i Mazurach przyszło na świat o 6 proc. mniej dzieci niż w 2014 roku, a w woj. kujawsko-pomorskim o 4,2 proc.

Niekorzystny trend demograficzny nie ominął także naszego regionu. W 2015 roku w woj. łódzkim urodziło się 22,1 tys. dzieci, o 2,6 proc mniej niż w roku poprzednim.

- Nieco mniej korzystnie ukształtował się także współczynnik dzietności, który w 2015 roku wyniósł 1,26 wobec 1,27 rok wcześniej - czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego. - W roku 2015, podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej urodzeń zanotowano wśród kobiet w grupie wiekowej 25 - 29 lat (33,7 proc. wszystkich urodzeń) oraz w grupie wiekowej 30 - 34 lata (32,9 proc. wszystkich urodzeń).

Przeciętny wiek mieszkanek woj. łódzkiego, które urodziły dziecko w ubiegłym roku, wyniósł prawie 30 lat, a w przypadku pań, które mamami zostały po raz pierwszy, było to prawie 28 lat.

Nieco ponad 29 lat miały natomiast te kobiety, które zadebiutowały w roli mam i mają wyższe wykształcenie.

CZYTAJ TEŻ: Program "Rodzina 500 plus". W ciągu 2 - 3 lat przybędzie dzieci

Najwięcej w Wieruszowie, najmniej w Łasku

Najwyższy (choć ze społecznego punktu widzenia i tak dramatycznie mały) współczynnik dzietności w naszym województwie występuje w powiecie wieruszowskim i wynosi 1,4. Tyle dzieci przypadło tam na jedną kobietę w wieku od 15 do 49 lat, czyli w wieku rozrodczym.

Gorzej pod tym względem wypadły mieszkanki powiatów łódzkiego wschodniego ze współczynnikiem dzietności 1,39 oraz opoczyńskiego - 1,37.

Najgorzej sytuacja wygląda w Łodzi i powiecie łaskim. W stolicy regionu ten współczynnik wyniósł jedynie 1,15, ale i tak nie był to najgorszy wynik w województwie. W powiecie łaskim na jedną kobietę przypadło bowiem zaledwie 1,11 dziecka.

- W Łodzi zawsze, na tle innych dużych miast, rodziło się relatywnie niedużo dzieci - przypomina prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. - Było to związane z aktywnością zawodową kobiet. W Łodzi pracowało więcej pań niż w innych miastach. Nie bez znaczenia jest także dziedziczenie zachowań demograficznych: dzieci osób rozwiedzionych częściej się rozwodzą, a kobiety, które są jedynaczkami, nie decydują się na posiadanie więcej dzieci.

Bezrobocie nie sprzyja dzietności

Prof. Szukalski zwraca też uwagę na to, że obszar naszego województwa w pasie od Łowicza przez Skierniewice w stronę południa regionu, odznacza się większą dzietnością. Z kolei dane z powiatu łaskiego, zdaniem demografa z Uniwersytetu Łódzkiego, można wytłumaczyć relatywnie wysokim poziomem bezrobocia. Profesor Szukalski zastanawia się także nad tym, na ile to zjawisko może być związane z odsuwaniem w czasie decyzji o zostaniu rodzicami.

Z prognoz prof. Szukalskiego wynika, że pod koniec tego roku, a także w przyszłym roku niekorzystny trend może się nieco zmienić, a będzie to miało związek z rządowym programem „Rodzina 500+”. Część osób, chcąc skorzystać z dofinansowania, może bowiem przyspieszyć decyzję o posiadaniu dzieci w obawie, że później pieniądze nie będą wypłacane.

Zdaniem demografa takie zjawisko portwa dwa - trzy lata, a następnie trend wróci do niekorzystnego. Wówczas w wieku odpowiednim do posiadania dzieci będą kobiety z niżu demograficznego.

CZYTAJ TEŻ: W gospodarstwach domowych w Łódzkiem coraz mniej dzieci

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 25 - 31 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki