Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest mieszkańców kamienicy przy Wólczańskiej 43 w Łodzi. Mają opuścić mieszkania. Gdzie będą mieszkać?! Informacje 19.11.2019

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Wideo
od 16 lat
W piątek usłyszeli, że mają sześć dni na opuszczenie zajmowanych mieszkań. W poniedziałek rano protestowali przed magistratem. Mieszkańcy kamienicy przy ul. Wólczańskiej 43 w Łodzi twierdzą, że nie mają się gdzie podziać i zarzucają władzom Łodzi, że się nimi nie interesuje.

W piątek 15 listopada 20 rodzin z tej kamienicy usłyszało, że ma sześć dni na wyprowadzkę z budynku, o którym głośno zrobiło się pod koniec października. Wówczas zapadła się część stropu, uszkodzona została ściana nad oknem. W piątek powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Łodzi wyłączył budynek z użytkowania.

Mieszkańcy muszą się wyprowadzić do najbliższego czwartku 21 listopada. Podkreślają, że to zbyt mało czasu. W poniedziałek lokatorzy wybrali się do magistratu. Domagają się przydziału mieszkań, skarżą, że nie mają się gdzie podziać. Nieśli ze sobą transparenty o treści: „Wybory wgrałaś, mieszkańców zaniedbałaś”, „Kiedy prezydent posprząta bałagan, który zrobiła z kamienicami” czy „Żądamy w końcu interwencji władz”.

W 2009 roku kamienica została zwrócona spadkobiercom właścicieli, którzy mieszkają w Izraelu. W piątek urzędnicy zapewniali, że ci lokatorzy, których wprowadziło tam miasto, otrzymają inne mieszkania. Do czasu ich znalezienia mogą mieszkać w hotelu, za który zapłacą urzędnicy. Miasto pokryje też koszt pobytu w hotelu pozostałych mieszkańców, którzy sami zawarli umowę z właścicielem budynku, a rachunek zapłacą właściciele. Miasto może też obciążyć hipotekę kamienicy.

W poniedziałek lokatorzy żądali spotkania z Hanną Zdanowską. Nie doczekali się go, wyszła do nich Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialna m.in. za budownictwo mieszkaniowe. Zapewniała, że miasto pomoże lokatorom.

- W poniedziałek o godz. 9 rozpoczęły się spotkania z wszystkimi mieszkańcami prywatnej kamienicy przy ul. Wólczańskiej 43, którzy byli rano na rozmowie w UMŁ z panią wiceprezydent Joanną Skrzydlewską - informuje Jolanta Baranowska z biura prasowego magistratu. - Rozmowy są zaplanowane do godz. 19.30. Każdy mieszkaniec może mieć inną sytuację, dlatego Zarząd Lokali Miejskich musi przeanalizować sprawy indywidualnie. To prywatna nieruchomość i największą wiedzę na temat statusu mieszkających tam rodzin ma prywatny zarządca. Zwróciliśmy się do firmy zarządzającej o szczegółowe informacje dotyczące lokatorów m.in. o posiadanych umowach.

Pięć rodzin ma wyroki eksmisji, urzędnicy sprawdzają, czy nadal tu mieszkają. Kolejną grupę stanowią osoby, które mogą składać wniosek o lokal zamienny od miasta. Jak zaznacza Jolanta Baranowska ostatnią grupę stanowią osoby, które na postawie zwykłej umowy najmu z właścicielem zamieszkały w tym budynku. Im lokal zamienny powinien zapewnić właściciel nieruchomości. Tym osobom miasto może zaproponować skierowanie sprawy pod rozpatrzenie jej przez radnych z komisji mieszkaniowej. Wnioski złożone przez rodziny z Wólczańskiej 43 zostaną rozpatrzone w ciągu 2 dni.

Stanowisko wojewody i odpowiedź miasta

Także w poniedziałek stanowisko w sprawie kamienic przedstawił wojewoda łódzki. Chodzi o pięć budynków przy: pl. Zwycięstwa 10, ul. Słonecznej 22, Brzóski 51, Brzeskiej 24 i Kopernika 20, z których 6 listopada nakazał ewakuację mieszkańców ze względu na zły stan techniczny do 8 listopada.

Oświadczenie publikujemy w całości:

"Odpowiedzialność za dbanie o mienie komunalne Łodzi a co za tym idzie za zapewnienie mieszkańcom bezpieczeństwa w tym zakresie w całości spoczywa na Prezydent Miasta Łodzi. Na skutek zdarzeń mających miejsce w ostatnich miesiącach, a dotyczących zawaleń lub uszkodzeń kamienic znajdujących się w Łodzi przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 29 – w dniu 2 września, przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 31 – w dniu 25 października, oraz przy ul. Wólczańskiej 43 – w dniu 26/27 października, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców miasta Wojewoda Łódzki wystąpił do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z prośbą o przedstawienie informacji na temat stanu technicznego budowli zlokalizowanych w Łodzi.

W odpowiedzi, 4 listopada br. Wojewoda otrzymał dane pochodzące z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Łodzi, a zebrane w 2018 r., dotyczące obiektów budowlanych, stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi w związku z potencjalnym wystąpieniem katastrofy lub awarii budowlanej. Zestawienie zawiera 82 pozycje z czego przy 17 budowlach widnieje adnotacja “grozi zawaleniem”.

W trybie pilnym (5 listopada 2019 r.) miało miejsce spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym postanowiono, iż wymagane jest ustalenie właścicieli 17 najbardziej zagrożonych obiektów oraz faktu, czy są wśród nich budynki zamieszkałe. W dniu 6 listopada służby wojewody potwierdziły, że sześć adresów jest zamieszkałych (pl. Zwycięstwa 10, ul. Słoneczna 22, ul. Brzóski 51, ul. Kopernika 20, ul. Brzeska 24, ul. Konstantynowska 107). Własnością pierwszych pięciu posesji jest Gmina Miasto Łódź, natomiast ostatnia jest własnością prywatnej spółki.

Mając na względzie troskę o zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom miasta Łodzi, których życie i zdrowie może być zagrożone w związku z katastrofalnym stanem budynków, w których zamieszkują, działając na podstawie ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, wojewoda polecił Prezydent Miasta Łodzi przeprowadzenie natychmiastowej, nie później niż do dnia 8 listopada 2019 r. ewakuacji do lokali zastępczych osób zamieszkujących w grożących zawaleniem posesjach (których właścicielem jest miasto Łódź).

Dnia 12 listopada 2019 r. do Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło pismo od wiceprezydent Miasta Łodzi Joanny Skrzydlewskiej, w którym przedstawiono działania podjęte przez władze miasta w zakresie ewakuacji mieszkańców zagrożonych kamienic. W opinii Wojewody działania które zostały zadeklarowane przez Panią Wiceprezydent są na chwilę obecną prawidłowe, jednakże służby wojewody w dalszym ciągu monitorują rozwój sytuacji.

Zgodnie z pismem Miasto podjęło działania w celu natychmiastowego przeprowadzenia 10 rodzin zamieszkujących przy posesjach: pl. Zwycięstwa 10, ul. Słoneczna 22, ul. Brzóski 51, ul. Kopernika 20 oraz przekazało informację, iż w przypadku budynku przy ul. Brzeskiej 24 przeprowadzono jego kompleksową rewitalizację w 2018 r. i budynek może być w sposób bezpieczny dla mieszkańców eksploatowany. Sytuacja łódzkich nieruchomości i bezpieczeństwa łodzian w nich mieszkających pozostaje nadal priorytetem Wojewody (obecnie sprawującego obowiązki wojewody Karola Młynarczyka, który kontynuuje nadzór nad kwestią kamienic po byłym wojewodzie, obecnie Pośle na Sejm RP prof. Rau) a urząd będzie informować o dalszych działaniach w najbliższym czasie.

Jednocześnie chcemy jeszcze raz podkreślić, iż odpowiedzialność w rzeczonej sprawie leży w całości po stronie władz miasta Łodzi, których obowiązkiem jest kontrola stanu technicznego mienia komunalnego i zapewnienie jego mieszkańcom bezpiecznych warunków. W ocenie Wojewody, fakt iż pomimo wiedzy, że znajdują się w mieście budynki w każdej chwili zagrożone zawaleniem – wiedzy którą Pani Prezydent oraz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Łodzi posiadali już od 2018 r. – Prezydent Miasta Łodzi nie zainterweniowała i nie ewakuowała mieszkańców w trybie natychmiastowym, jest rażącym zaniedbaniem i narażaniem mieszkańców na możliwy uszczerbek na zdrowiu bądź utratę życia. Karygodną jest sytuacja w której dopiero polecenie Wojewody zmobilizowało władze miasta do koniecznej interwencji.

Krótki termin ewakuacji mieszkańców zagrożonych zawaleniem kamienic jest zdaniem Wojewody jedyną właściwą i konieczną drogą działania w celu ochrony zdrowia lub życia lokatorów. Wojewoda jest świadomy niedogodności dla mieszkańców, które są konsekwencją nagłej ewakuacji i ubolewa nad tym, iż miasto nie jest w stanie zapewnić lokatorom lokali zastępczych. Jednakże to, że w Łodzi brakuje lokali jest winą władz miasta i to one a nie Wojewoda ponoszą odpowiedzialność za brak możliwości zapewnienia lokatorom godnych warunków. Wojewoda jako organ który nie posiada w swoich obowiązkach sprawowania pieczy nad mieniem komunalnym miasta ufał do tej pory, iż władze miasta wypełniają swoje obowiązki rzetelnie, mając przede wszystkim na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców. 4 listopada wszedł w posiadanie dokumentów, które to zaufanie znacząco nadszarpnęły."

Odniosła się do niego Jolanta Baranowska:

"Wojewoda wskazał, że działania miasta zadeklarowane przez p. wiceprezydent Joannę Skrzydlewską są prawidłowe.
Natomiast proszę mieć świadomość, że miasto sukcesywnie przeprowadzało lokatorów z kamienic lub lokali wyłączanych z użytkowania przez PINBud. Część z tych osób dostawało po 3-4 propozycje zamiennych mieszkań. Mieliśmy świadomość, że to trudne decyzje o wyprowadzeniu się z domów, w których mieszkali od lat. Dziś w tych sprawach wypowiedzieć może się tylko sąd i wydać wyroki nakazujące eksmisje. "

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki