Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa tkalni Uniontex przy Kilińskiego. W planach mieszkania, handel i biura. Ruszyły prace porządkowe

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Tkalnia papieska przy ul. Kilińskiego: wczoraj, dziś i jutro
Tkalnia papieska przy ul. Kilińskiego: wczoraj, dziś i jutro Grzegorz Gałasiński/ Linesa Investment
W słynnej tzw. tkalni papieskiej, jednej z wizytówek Łodzi, ruszyły prace porządkowe. To znak, że ten unikatowy zabytek oraz pobliskie budynki pofabryczne zostaną wreszcie wyremontowane i zagospodarowane. W starych i nowych obiektach będą mieszkania, biura, handel i usługi. Inwestorem jest firma Linesa Investment (kapitał międzynarodowy).

Spotkanie papieża z włókniarkami z Uniontexu

Przełom w dziejach tkalni - stojącej przy ul. Kilińskiego, między ul. Milionową i ul. Przędzalnianą - nastąpił 13 czerwca 1987 roku, kiedy odwiedził ją papież Jan Paweł II. Od tej pory tkalnia, którą zaczęto nazywać papieską, stała się jednym z symboli Łodzi. Dlatego przykro dziś patrzeć, jak po pożarze i licznych akcjach złomiarzy stoi pusta i kompletnie zrujnowana. To ma się nareszcie zmienić.

Maszynownia i kotłownia na pierwszy ogień

W ramach I etapu rewitalizacji wyremontujemy kotłownię i maszynownię. Będą pełniły funkcje biurowe oraz handlowo-usługowe. Pojawią się w nich sklepy, kawiarnie, restauracje i być może przedszkole – wyjaśnia Dorota Urawska z firmy Linesa Investment.

Na tym się nie skończy, gdyż na terenie kompleksu pofabrycznego powstanie 7-kondygnacyjny budynek mieszkalny liczący 255 mieszkań i ponad 200 podziemnych miejsc parkingowych. Na parterze będą lokale handlowe i usługowe, zaś ceglany mur pofabryczny przy budynku zostanie wyremontowany. To wszystko w ramach I etapu rewitalizacji, który najpewniej zacznie się w tym roku i potrwa około dwóch lat.

Powstanie Centrum Papieskie

Jeśli zaś chodzi o samą tkalnię papieską, to zostanie odnowiona w ramach kolejnych etapów rewitalizacji. To właśnie w niej powstanie Centrum Papieskie. Pierwotnie planowano, że pojawi się w tym miejscu dawnej hali, w którym podczas wizyty przebywał Jan Paweł II. Jednak ostatecznie ustalono, że - jak nas poinformował poseł Włodzimierz Tomaszewski, który od dawna zajmuje się tym tematem - powstanie w narożniku budynku u zbiegu ul. Kilińskiego i ul. Milionowej.

Największa i najnowocześniejsza tkalnia

Tkalnia papieska, czyli historyczna Nowa Tkalnia, została zbudowana - kosztem 2 mln rubli - w latach 1898 – 1899. Mając 200 m szerokości i 180 m długości była największą i najnowocześniejszą tkalnią w Królestwie Polskim i jedną z najpotężniejszych w cesarstwie rosyjskim. Jej fasada miała bogatą dekorację z gzymsami, płycinami i attyką. Wzrok przyciągała też okazała, reprezentacyjna brama wjazdowa od ul. Kilińskiego.

Po II wojnie światowej tkalnia razem z całym imperium przemysłowym Scheiblerów i Grohmanów została przejęta przez państwo. Weszła w skład Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju - „Uniontex”.

Po przełomie polityczno-ekonomicznym w 1989 roku zakłady podupadły. Później fabrykę kupił Varitex i odsprzedał ją francuskiej sieci handlowej E. Leclerc, która chciała tam zbudować hipermarket. Sklep nie powstał, a pozbawiona dozoru fabryka była rozkradana przez złomiarzy. Po śmierci papieża władze Łodzi postanowiły utworzyć w tkalni Centrum Jana Pawła II, czyli muzeum z pamiątkami po wizycie papieża w Łodzi.

Kolejny przełom nastąpił w 2007 roku. Kompleks przejęła australijska spółka Opal Property Developments, która w dawnej, potężnej przędzalni Scheiblera miała wybudować mieszkania, a w dawnej tkalni muzeum papieskie. Lofty powstały, ale muzeum już nie, bo w 2012 roku spółka zbankrutowała. W tym samym roku w tkalni wybuchł groźny pożar, który dopełnił dzieła zniszczenia. Od 2017 roku właścicielem nieruchomości jest spółka Linesa Investment.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki