Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Psi fryzjer w Łodzi - zobacz Cennik. Jak dbać latem o futro czworonożnego pupila? Porady groomerki z Łodzi. FOTO WIDEO

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wideo
od 16 lat
Upał latem daje się we znaki nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Wiele osób chcąc ulżyć czworonogowi strzyże jego sierść do gołej skóry. Niestety tak ogolony pies jest wielokrotnie bardziej narażony na przegrzanie, a nawet poparzenie ciała niż mając grubą sierść. Trzeba jednak o nią odpowiednio zadbać.

Psia sierść działa jak termos. Jak o nią dbać?

Psia sierść działa jak termos. Zimą nie pozwala psu zmarznąć, latem chroni go przed palącym słońcem. Niestety opiekunowie często zaniedbują swoich czworonożnych podopiecznych i zamiast wyczesywać wiosną zimowy podszerstek zostawiają go. Jego zadaniem jest ogrzewania ciała psa zimą. Kiedy robi się cieplej samoczynnie wypada, ale bez wyczesywania zaplątuje się w długą sierść i tworzą się kołtuny i filc. Wtedy sierść, czyli okrywa psa nie pełni latem swojej chłodzącej funkcji. W efekcie opiekunowie strzygą psa do gołej skóry lub proszą o to w salonie psiej urody. Wyjątek stanowią pudle i teriery, ale w ich przypadku też nie goli się do gołej skóry.

Nie strzyżemy psów do gołej skóry, bo to wpływa na zdrowie psa. W przypadku niektórych ras jak pomeranian całkowite ogolenie psa może skutkować tym, że sierść nie odrośnie - apeluje Agnieszka Lesiak, groomerka z salonu psiej urody "Kudłaty".

Dlaczego psy cierpią w upały?

Opiekunowie, kiedy jest im gorąco użalają się nad swoimi pupilami. Dla człowieka fakt chodzenia w futrze oznacza trudną do wytrzymania niewygodę. Skoro więc pies nie może pozbyć się futra, chętnie mu w tym pomagają. Niestety działając w dobrej wierze tylko pupilowi szkodzą. Często wynika to z niewiedzy, czasem z zaniedbań. Łatwiej jest psa ogolić niż wyczesać, szczególnie jeśli pupil nie jest do tego przyzwyczajony i nie pozwala na takie zabiegi.

Zdarza się, że groomer jest postrzegany jako cudotwórca, który opanuje psie lęki, przekroczy jego bariery, pokona strach i wykona bez problemu czynności higieniczne, które powinien wykonywać opiekun. Niestety to tak nie działa - tłumaczy Agnieszka Lesiak.

  • Jesienią pies zaczyna porastać w podszerstek, dodatkową warstwę ochronną psiego futra, która nie pozwala psu zmarznąć nawet przy niskich temperaturach.
  • Wczesną wiosną, gdy temperatura rośnie podszerstek zaczyna się usuwać, co objawia się tzw. linieniem. W ten sposób pies przygotowuje się do lata. W tym procesie pomaga regularne czesanie psa.
  • Ważnym elementem psiej higieny jest kąpiel. Robimy to kiedy pies jest brudny, a także by szybciej pozbyć się podszerstka.

Jeżeli kupujemy psa z profesjonalnej hodowli to powinniśmy dostać szczegółową instrukcję obsługi danej rasy, dzięki czemu wiadomo jak dbać o sierść. Są rasy, których się nigdy nie strzyże, a miałam golden retrivera ogolonego do skóry i niestety jego szata jest nie do odzyskania - dodaje groomerka.

Jak prawidłowo wykąpać psa?

Jeżeli nie mamy odwagi kąpać własnego psa warto korzystać z pomocy psich fryzjerów, ucząc psa od szczeniaka wizyt w takim miejscu. Warto szukać takiego, który specjalizuje się w konkretnych rasach lub w rozmiarach psów. Większość woli zajmowac się małymi psami, z trudem znajdziemy salon, który podejmie się zabiegów u dużych psów. Zwykle zabieg trwa 2 godziny.

  1. Kąpiel zaczynamy od zmycia z sierści wszystkich zanieczyszczeń.
  2. Używamy szamponu dla psów, który należy rozcieńczyć w misce.
  3. Do kąpieli używamy zwykłej gąbki lub siatkowej myjki.
  4. Kąpiel powtarzamy dwukrotnie.
  5. W czasie namydlania sierść mocno czochramy, żeby usunąć jak najwięcej podszerstka.
  6. Dokładnie spłukujemy.
  7. Osączmy ręcznikiem, bez rozcierania.
  8. Dokładnie suszymy.
  9. Wyczesujemy sierść zgodnie z kierunkiem, w którym rośnie.
  10. Dla higieny można na koniec wyciąć nadmiar sierści między palcami oraz pod ogonem, jeśli pies tam się brudzi.

Nigdy nie wycinamy sierści do gołej skóry, nawet punktowo.

Oto cennik usług w psich salonach urody. Cena zależy od wielkości i rasy psa. W przypadku psów bardzo zaniedbanych, skołtunionych, ze sfilcowaną sierścią cena jest ustalana indywidualnie.

  • strzyżenie z kąpielą 70-130 z (psy małe), 140-250 zł (psy duże)
  • rozczesywanie skołtunionej sierści 50-70 zł za godzinę
  • sama kąpiel 40-100 zł
  • pierwsza wizyta szczeniaka 40-60 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Psi fryzjer w Łodzi - zobacz Cennik. Jak dbać latem o futro czworonożnego pupila? Porady groomerki z Łodzi. FOTO WIDEO - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki